1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Alergia na pyłki

Coraz częściej alergię na wdychane pyłki, pleśnie czy roztocze mają już małe dzieci. Na szczęście, kiedy wiadomo, na co maluch jest uczulony, można mu pomóc.
Niemowlęta zazwyczaj uczulają się na substancje pokarmowe, najczęściej na białko mleka krowiego, ale nie tylko. Skłonność do chorób alergicznych jest w dużym stopniu dziedziczna. Jeżeli cierpią na nie oboje rodzice, dziecko też pewnie będzie na niektóre rzeczy uczulone. Ale nawet jeśli nie ma obciążeń rodzinnych, to duże stężenie uczulających drobin w otoczeniu (dym papierosowy, sierść psa lub kota, spaliny) może wywołać alergię.

INFEKCJA CZY ALERGIA?

Rozpoznanie alergii na początku jest trudne. Małe dzieci często łapią infekcje i są zakatarzone. Zwykle przeziębienie trwa tydzień, dwa i mija bez leczenia. Jeśli jednak maluch ciągle się przeziębia i długo nie może dojść do pełnego zdrowia, to możliwe, że mamy do czynienia z alergią. Wskazywałyby na nią:

?  wodnisty, cieknący katar;

?  intensywne napady kichania;

?  zatkany, swędzący nos;

?  drapanie w gardle;

?  suchy, napadowy kaszel;

?  nawracająca duszność;

?  niespokojny sen, chrapanie;

?  zapalenie spojówek;

?  ciemne cienie pod oczami;

?  częste, długo trwające, oporne na leczenie zapalenia dróg oddechowych.

Za uczuleniem przemawia także brak towarzyszącej tym objawom gorączki (choć czasami, w okresie intensywnego występowania alergenów, maluch może mieć podwyższoną temperaturę). Dziecko z alergią wziewną może mieć wysypkę świadczącą o tzw. atopowym zapaleniu skóry i nieprzyjemne dolegliwości pokarmowe (biegunki, wzdęcia, wymioty). Rzadką, ale bardzo niebezpieczną reakcją uczuleniową jest wreszcie obrzęk warg, języka i krtani.

BADANIA I TESTY

Żeby sprawdzić, czy mamy do czynienia z alergią, młodszym dzieciom (poniżej trzech lat) pobiera się krew i bada w niej całkowity poziom przeciwciał IgE. Wysoki zazwyczaj świadczy o alergii, choć nie mówi, na co maluch jest uczulony.

Starszym dzieciom robi się testy skórne, które polegają na wprowadzeniu pod skórę małej dawki alergenu. Jeśli podejrzewamy alergię wziewną, będą to pyłki drzew i traw, roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt, pierze. Pozwala to często wykryć czynnik uczulający i w miarę możności go unikać. Metoda ta nie daje jednak całkowitej gwarancji, że wykryte zostały wszystkie przyczyny, bo liczba możliwych alergenów jest nieograniczona.

Ponadto u dzieci podejrzanych o alergię można badać we krwi stężenie swoistych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom. Wysoki poziom przeciwciał przeciwko roztoczom świadczy o uczuleniu na te roztocze.

Wartość diagnostyczna testów skórnych oraz badania przeciwciał w surowicy krwi jest taka sama.

KATAR I ASTMA

Rozwinięta alergia wziewna przybiera postać kataru alergicznego lub astmy oskrzelowej. Tego rodzaju katar, czyli alergiczny nieżyt nosa, może występować w każdym wieku, nawet u niemowląt, choć u nich zdarza się dość rzadko. Najczęściej objawy dają się zauważyć w czwartym, piątym roku życia. Dziecko czuje swędzenie w nosie, gardle, podniebieniu, kicha. Ciężko mu oddychać, bo błona śluzowa nosa jest opuchnięta. Ma więc stale otwartą buzię, oddycha przez usta, co dodatkowo utrudnia sytuację, bo alergeny mają łatwiejszy dostęp do organizmu.

Katar alergiczny jest chorobą przewlekłą. U niektórych objawy uczulenia się nasilają i pojawia się astma. Dziecko jest pobudzone, narzeka, że mu duszno, ciężko oddycha, przy wydechu słychać świsty (wraz z wdychanym powietrzem do płuc dostają się drobne cząsteczki, oskrzela kurczą się w odruchu obronnym i oddychanie jest trudniejsze). Malec może kaszleć, a nawet wymiotować. Zwiastunem astmy są zwykle tzw. spastyczne zapalenia oskrzeli występujące u dwu-, trzylatków.

Jeśli przyczyną astmy są pyłki roślin, dziecko najlepiej czuje się w nocy, rano i późnym popołudniem, bo wtedy pyłków w powietrzu jest najmniej. Jeśli uczula kurz (a raczej żyjące w nim roztocze), najtrudniejsza jest noc i ranek, bo roztocze lubią pościel (żywią się złuszczonym naskórkiem), łóżka i materace.

CZAS NA ODCZULANIE

Jeśli malec jest uczulony na sierść psa lub kota, można łatwo ograniczyć jego kontakty ze zwierzętami. Niestety, pyłków traw i kurzu nie da się całkowicie usunąć z otoczenia. Wtedy pomóc może odczulanie. Przynosi ono dobre efekty, ale lekarze uważają, że można je stosować najwcześniej u pięciolatków. Odczulanie trzeba rozpocząć przed sezonem pylenia. Dziecku co 7-14 dni podaje się wzrastające dawki rozcieńczonej substancji uczulającej, dzięki czemu jego organizm ma szansę stopniowo się do niej przyzwyczaić. Takie postępowanie musi trwać 3-4 lata.

Jeśli lekarz uzna, że dziecko nie może być odczulane, pozostaje jeszcze wiele innych sposobów postępowania. Przede wszystkim trzeba unikać czynników, na które dziecko reaguje uczuleniem (szczegółowe wskazówki znajdziecie na następnej stronie).

ALERGIA KRZYŻOWA

Uczulenie na niektóre pyłki często idzie w parze z alergią na określone warzywa i owoce. Oto typowe skojarzenia alergenów:

?  pyłek olszy, brzozy, leszczyny - jabłka, orzechy, ananasy, marchew;

?  pyłki traw (w tym żyta) - jabłka, marchew, pomidory, melony, arbuzy, orzeszki ziemne, mąka żytnia.

?  pyłek bylicy lub babki - surowy seler, arbuzy, pietruszka, zioła, jabłka i marchew.

Jeśli więc wiemy, że dziecko jest uczulone na taki czy inny pyłek, powinniśmy zachować ostrożność w podawaniu mu pewnych warzyw i owoców (obserwować, czy je toleruje, i ewentualnie wykluczyć z jego diety).

ZOBACZ, JAK MOŻESZ POMÓC MALUCHOWI W PRZYPADKU ALERGII NA:

?  PYŁKI ROŚLIN

Alergia objawia się najczęściej katarem siennym, zapaleniem spojówek, nieżytem gardła, rzadziej astmą oskrzelową. Jest sezonowa, dlatego warto się interesować, kiedy w waszej okolicy (albo tam, gdzie się wybieracie) kwitną poszczególne gatunki. Informację na ten temat można znaleźć w internecie (np. alergen.info.pl).

Jak pomóc dziecku

?  W okresie pylenia nie wybierajcie się za miasto.

?  Wychodźcie z malcem na spacer wieczorem, gdy stężenie pyłków jest mniejsze.

?  Jeśli musicie spacerować tam, gdzie pylą trawy i drzewa, załóż dziecku okulary przeciwsłoneczne.

?  Po powrocie ze spaceru umyj malcowi twarz i ręce.

?  Pilnuj, by maluch nie zdejmował kurtki w pokoju, w którym śpi (bo wdychałby w nocy pyłki przyniesione ze spaceru).

?  Staraj się, by temperatura w mieszkaniu nie przekraczała 19°C.

?  Od wiosny do jesieni zamykaj na noc okna w sypialni dziecka.

?  Przed snem spłukuj malcowi włosy, by nagromadzone na nich pyłki nie drażniły w nocy dróg oddechowych.

?  Kup dziecku materac z gąbki.

?  Usuń z sypialni malucha kwiaty, nie przynoś do domu polnych bukietów.

?  Jeśli macie ogródek, koście trawę często i nisko, by zapobiec kwitnieniu i pyleniu.

?  Planuj urlop raczej w górach (niższe stężenia pyłków powyżej 1000 m n.p.m.) lub nad morzem (im bliżej brzegu, tym niższe stężenie).

?  ZARODNIKI GRZYBÓW I PLEŚNI

Największe ich stężenie w powietrzu panuje w czasie ciepłego wilgotnego lata i jesienią. Niektóre zarodniki spotykamy na dworze (np. gdy jesienią opadają liście z drzew), inne w domu, szczególnie tam, gdzie panuje wilgoć i nie ma dobrej wentylacji. Pleśnie i grzyby wywołują zapalenie śluzówek nosa, powodują niedrożność nosa i zatok, a rzadziej napady kichania i astmę oskrzelową. Malec uczulony na pleśnie może być też uczulony na penicylinę.

Jak pomóc dziecku

?  Nie używaj nawilżaczy ani klimatyzatorów, lecz jedynie oczyszczacze powietrza.

?  Dopilnuj, by kuchnia i łazienka były dobrze wentylowane.

?  Unikaj w domu tapet i dywanów.

?  Nie hoduj żadnych roślin doniczkowych prócz kaktusów.

?  Podłogę w łazience wycieraj do sucha. Usuwaj czarny nalot między płytkami. Często myj osłony natryskowe.

?  Nie zostawiaj prania w pralce; co pewien czas myj ją od wewnątrz.

?  Produkty spożywcze przechowuj w suchym miejscu albo w lodówce. Produkty pokryte pleśnią wyrzucaj. Często myj pojemnik na chleb.

?  Nie dawaj dziecku orzechów, serów pleśniowych, sosu sojowego, nieprawidłowo suszonych owoców.

?  Powierzchnie zagrożone pleśnią myj roztworem sody oczyszczonej.

?  Nie spędzaj wakacji w starych, źle zaizolowanych domach ani w domkach kempingowych.

?  ROZTOCZE KURZU DOMOWEGO

Najlepiej czują się w temperaturze 21-28°C. Najwięcej jest ich w naszych mieszkaniach jesienią. Uczulenie na roztocze kurzu łączy się zwykle z astmą i katarem alergicznym, rzadziej - ze zmianami skórnymi.

Jak pomóc dziecku

?  Wietrz mieszkanie jak najczęściej.

?  Spróbuj wysuszyć powietrze w domu - przy wilgotności poniżej 50 proc. roztocze się nie rozmnażają.

?  Unikaj w domu mebli tapicerowanych, otwartych półek z książkami, słomianych i wiklinowych koszy, zasłon, kotar. Zrezygnuj z dywanów i wykładziny.

?  Jeśli masz meble tapicerowane, odkurzaj je dwa razy w tygodniu, zwłaszcza zagłówki i oparcia.

?  Często przecieraj na mokro podłogi, parapety, półki, szafki.

?  Odkurzaj mieszkanie odkurzaczem z filtrem HEPA lub wodnym.

?  Nie sprzątaj przy dziecku. Odczekaj godzinę, aż wpuścisz je do posprzątanego pokoju.

?  Pościel pierz co tydzień (w temp. powyżej 60°C).

?  Nie używaj puchowych kołder ani poduszek, unikaj pledów i ubrań z wełny.

?  Na materac, kołdry i poduszki załóż pokrowce, które nie przepuszczają roztoczy. Materace i poduszki odkurzaj co najmniej raz w tygodniu.

?  Zabawki trzymaj w zamykanych pojemnikach. Regularnie pierz przytulanki, a raz na jakiś czas wkładaj na dobę do zamrażalnika.

?  SIERŚĆ I NIE TYLKO

Uczula nie tylko sierść, ale także naskórek zwierząt (psa, kota, konia, królika, krowy), mocz (kota, psa, świnki morskiej, myszy), ślina, rzadziej włosie lub sierść. Alergizować mogą też: wełna owcza i wielbłądzia oraz futra różnych zwierząt. Alergeny zwierzęce mogą wywoływać objawy astmy, przewlekły katar, zapalenie spojówek i egzemę.

Jak pomóc dziecku

?  Jeśli dziecko jest uczulone na kota, zrezygnuj z trzymania zwierzaka w domu i unikaj wizyt u ludzi, którzy mają kota.

?  Jeżeli malec jest uczulony na psa, nie dopuszczaj do kontaktu, zwłaszcza z psami, które się bardzo ślinią. Jeśli macie psa, a objawy alergii u dziecka nie są nasilone, często kąp zwierzaka, a jego posłanie pierz w wysokiej temperaturze. Nie dopuszczaj do kontaktu malca z miską ani smyczą psa. Usuń z domu meble tapicerowane i dywany. Raz dziennie zmywaj podłogę środkiem dezynfekującym (np. 3-proc. kwasem taninowym).

?  Jeżeli dziecko ma objawy lekkiego uczulenia na hodowanego w domu gryzonia, nie pozwól, by spało w pokoju, w którym stoi klatka, ani samo ją czyściło.

?  Dziecku uczulonemu na sierść konia nie pozwalaj na jazdę konno. Malec może reagować alergią na surowicę przeciwtężcową (jeśli trzeba ją podać, poinformuj lekarza o uczuleniu).