Kolka alergiczna?

Często słyszymy, że przyczyną niemowlęcej kolki może być alergia pokarmowa. Kiedy rzeczywiście warto wciągnąć uczulenie na listę podejrzanych? A przede wszystkim jak wtedy pomóc dziecku?

Kiedy maleńkie dziecko niemal codziennie długo i rozpaczliwie płacze, trudno zachować spokój. Zamiast jednak panikować i przeczesywać internet w poszukiwaniu rad, lepiej w takiej sytuacji zwrócić się do pediatry. To on powinien być głównym ekspertem od problemów zdrowotnych dziecka. Zdaniem lekarzy alergia pokarmowa znacznie częściej niż kolką objawia się wypryskiem na buzi, luźnymi stolcami (z pasemkami śluzu lub krwi) lub wymiotami. Kolka prawdopodobnie ma związek z niedojrzałością układów pokarmowego i nerwowego dziecka. Dlatego na początek pomocne może się okazać takie zorganizowanie życia domowego, by do dziecka w ciągu dnia nie docierało zbyt wiele bodźców oraz byś ty miała wsparcie bliskich, mogła odespać w ciągu dnia nocne pobudki i nie czuła się zbyt wyczerpana opieką nad maleństwem. Dzieci często uspokajają się, kiedy są noszone w chuście lub kołysane w wózku. Możesz wypróbować antykolkowy masaż brzuszka (instrukcję znajdziesz na portalu edziecko.pl). Inny sposób to układanie malucha na swoim brzuchu oraz robienie mu ciepłych okładów. Także jednostajny szum suszarki czy odkurzacza uspokaja dziecko. Po konsultacji z pediatrą możesz też podać dziecku preparat antykolkowy. Nie przekraczaj jednak zalecanych dawek i nie podawaj kilku preparatów naraz.

Pora do doktora

Jeśli nic nie pomaga, a dziecko nadal cierpi, skonsultuj się z pediatrą lub alergologiem. Być może rzeczywiście przyczyną problemów jest alergia pokarmowa. Prawdopodobieństwo takiej diagnozy rośnie, jeśli przynajmniej jedno z rodziców jest alergikiem, a także wtedy, gdy malec ma też inne objawy uczulenia, na przykład czerwone szorstkie policzki albo wymioty.

@ Co robić, jeśli badania nie wykazują alergenów, a dziecko źle reaguje na mleko? Pediatra odpowiada

@Co robić jeśli badania nie wykazują alergenów, a córka źle reaguje na mleko? Lekarz odpowiada

Zmiana diety

Jeżeli karmisz piersią, lekarz prawdopodobnie zaproponuje ci wykluczenie z jadłospisu jednej grupy produktów (najczęściej zawierających białka mleka krowiego). Po kilku tygodniach stosowania diety, jeśli nastąpi poprawa, lekarz może poprosić cię o ponowne wprowadzenie do diety "podejrzanych" produktów. Taka prowokacja pozwoli sprawdzić, czy faktycznie to one - za pośrednictwem twojego mleka - uczulają malucha. Jeśli tak, lekarz zaleci ci kontynuowanie diety eliminacyjnej jeszcze przez pewien czas - zazwyczaj 6 miesięcy. Dzięki temu w twoim pokarmie zmniejszy się liczba alergenów, na które dziecko reaguje uczuleniem. Pamiętaj, że musi minąć trochę czasu, zanim dieta przyniesie trwałą poprawę stanu malca. Jeśli karmisz lub dokarmiasz dziecko mlekiem modyfikowanym, lekarz zaleci zmianę mleka na hydrolizat - rodzaj specjalnej mieszanki lepiej tolerowany przez dzieci z alergią. Większość jest dostępna na receptę i refundowana. Co jeszcze możesz zrobić, by pomóc dziecku? Zapisuj codziennie, czy dziecko miało kolkę i ewentualnie inne objawy alergii. To pomoże wam zobiektywizować ocenę sytuacji i będzie cenną informacją dla lekarza. I nie załamuj się - zdecydowana większość dzieci z czasem wyrasta z alergii pokarmowej.

Naturalny pokarm, naturalny lek

Wiele mam rezygnuje z karmienia piersią, gdy okazuje się, że dziecko ma alergię pokarmową. Tymczasem nie jest to wcale dobre rozwiązanie. Przestrzeganie diety eliminacyjnej jest wprawdzie męczące dla mamy, ale dziecku kontynuowanie naturalnego karmienia wyjdzie na zdrowie. Pediatrzy i alergolodzy zgodnie podkreślają, że pokarm kobiecy jest najlepszą bronią w walce z alergią. Mleko mamy przyspiesza dojrzewanie układu pokarmowego dziecka i wspomaga jego układ immunologiczny.

Specjaliści odpowiadają na Wasze pytania:

@ Jak robić deserki dziecku z alergią na mleko krowie? Dietetyk radzi

@ Alergia a szczepienie: czy są szczepionki bez białka? Pediatra radzi

@ Czym zastąpić mleko w diecie dziecka? Pediatra radzi

@ Jakie mleko modyfikowane przy predyspozycji do alergii? Pediatra radzi

@ Czy to reakcja uczuleniowa na bialko jajka kurzego? Co robić? Pediatra radzi

@ Czy dziecko z alergią na mleko krowie może jeść jogurty? Pediatra radzi

@ Czym różni się hydrolizat białkowy od mleka modyfikowanego? Pediatra tłumaczy

@ Alergia a szczepienie: czy są szczepionki nie zawierające białka?

Więcej o:
Copyright © Agora SA