Dwie szczepionki w jednej?

Moja roczna córeczka ma być wkrótce zaszczepiona szczepionką MMRII. Chciałabym ją także zaszczepić szczepionką Act-Hib. Miejscowy lekarz zaproponował zaszczepienie dziecka szczepionką łączącą te wszystkie komponenty. Czy to dobre rozwiązanie, czy też lepiej rozdzielić te dwa szczepienia? Czy powinnam także zaszczepić mojego 12-letniego synka przeciwko śwince i jak najlepiej to zrobić?

Zdecydowanie przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR II) zdecydowanie bym zalecał. Nie znam natomiast szczepionki, która w jednej dawce zawierałaby odrę, świnkę i różyczkę oraz Hib. Możliwe jest natomiast zaszczepienie MMR II i Hib w jednym dniu dwoma szczepionkami, w dwa różne miejsca.

Zalecałbym jednak wykonanie tych szczepień osobno. Najpierw MMRII, a następnie po czterech tygodniach Hib. Szczepionka zawierająca trzy żywe wirusy jest wystarczającym obciążeniem dla układu odpornościowego i lepiej nie wprowwadzać jeszcze jednego antygenu. Istnieje szczepionka łącząca błonicę, tężec, koklusz, polio i Hib (nazywa się Infanrix-IPV-Hib), ale takie zestawienie można zastosować dopiero w 16. miesiącu życia, jako uzupełnienie szczepień z pierwszego roku życia (przeciwko kokluszowi, błonicy, tężcowi i polio).

Co do drugiego pytania, na pewno warto zaszczepić chłopca przeciwko śwince (szczepionką Mumpsvax), jeżeli dotychczas na tę chorobę nie chorował. Świnka, wbrew pozorom, może być niebezpieczna, bo czasami powoduje takie powikłania jak zapalenie jąder, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie przydatków czy nawet, choć rzadko, zapalenie mięśnia sercowego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.