Zapalenie opon mózgowych

Bakteryjna lub wirusowa infekcja, która obejmuje opony mózgowe.

Choroba zaczyna się nagle wysoką gorączką, bólami głowy, wymiotami. Dziecko ma sztywny kark i nie może przygiąć brody do klatki piersiowej. Mogą pojawić się drgawki gorączkowe.

U niemowląt jedynym objawem może być ciężki stan ogólny. Ciemiączko jest uwypuklone i napięte. Czasem na ciele dziecka pojawiają się wybroczyny.

Wirusowe zapalenie opon może być wywołane przez wirusy świnki, grypy, odry i inne wirusy. Ma zwykle łagodniejszy przebieg niż zapalenie bakteryjne i trwa krócej. Przy zakażeniach bakteryjnych konieczne jest leczenie antybiotykiem i pozostawienie dziecka w szpitalu.

Co robić?

Już przy pierwszych objawach zapalenia opon mózgowych trzeba zgłosić się do lekarza.

W razie potrzeby maluch będzie miał wykonane nakłucie lędźwiowe, by pobrać płyn mózgowo-rdzeniowy do badania. Jest to zabieg rutynowy i nie należy się go obawiać. Na tej podstawie zostanie postawiona diagnoza i dobrane leki.

Na szczęście groźnym zakażeniom bakteryjnym opon można już zapobiegać. Szczepionka Act-Hib (dostępna w aptekach) chroni dziecko przed bakterią, która stosunkowo często wywołuje te zakażenia. Nie jest to szczepienie obowiązkowe, ale warto zaszczepić dziecko na własny koszt. Jeżeli malec skończył rok, wystarczy jedna dawka tej szczepionki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA