Odra

Wirusowa choroba, którą jest się łatwo zarazić przez kontakt z osobą chorą (tzw. zakażenie kropelkowe).

Po 8-12 dniach od zetknięcia się z wirusem dziecko ma objawy jak przy przeziębieniu: katar, kaszel, podwyższoną temperaturę. Dołącza się zapalenie spojówek ze światłowstrętem. Mniej więcej po trzech dniach w buzi malca pojawiają się białe plamki, a wkrótce potem za uszami, na twarzy i stopniowo na całym ciele występuje czerwona, plamista wysypka.

Znika ona po kilku dniach, w takiej kolejności, w jakiej się pojawiała. W miejscach po wysypce skóra ma brunatne zabarwienie, łuszczy się. Wraz z wysypką ustępuje gorączka i malec czuje się lepiej. Poza środkami przeciwgorączkowymi i przeciwkaszlowymi nie stosuje się w czasie odry żadnego leczenia.

Jeżeli gorączka przedłuża się, a dziecko nadal czuje się źle, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza. Mogło dojść do powikłań: zapalenia uszu, krtani czy oskrzeli.

Dziecko zaraża otoczenie na 5 dni przed pojawieniem się wysypki i przez dalsze 5 dni. Maluch do 6. miesiąca życia nie zachoruje, gdyż przekazałaś mu jeszcze w ciąży przeciwciała przeciwko odrze (jeśli na nią chorowałaś lub byłaś szczepiona). Później tylko szczepionka jest w stanie uchronić go przed odrą.

Pierwsze obowiązkowe szczepienie nastąpi w 13.-15. miesiącu życia; dawkę przypominającą podaje się w 7.roku życia dziecka (można od razu stosować szczepionkę potrójną przeciwko odrze, śwince, różyczce). Zarówno zachorowanie, jak i szczepienie zabezpieczają dziecko na całe życie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA