Moczenie nocne

Brak umiejętności kontrolowania pęcherza w czasie snu.

Dwu-, trzylatki uczą się siusiać do nocnika, pięciolatek nie powinien się już moczyć w nocy. Oczywiście, mogą mu się zdarzać wpadki, ale sporadycznie. Jeżeli dziecko, które już przesypiało noce z suchą pupą, zaczyna ponownie moczyć się w nocy, może to być objaw infekcji dróg moczowych lub skutek silnego stresu.

Jak radzić sobie z moczeniem nocnym:

Nie krzycz, nie krytykuj, nie stosuj kar, chwal za każdą "suchą" noc.

Nie dawaj mniej pić na kolację. Dziecko będzie tylko spragnione, a łóżko i tak mokre.

Postaw nocnik w pokoju malca, żeby w razie potrzeby miał go blisko. Dziecko przeraża chodzenie nocą po ciemnym mieszkaniu.

Nie budź dziecka w nocy i nie ciągnij na siłę do toalety. Możesz sprowadzić z zagranicy specjalne podkładki pod prześcieradło, które w momencie zwilżenia moczem wydają sygnał dźwiękowy. Dziecko musi wówczas wyłączyć sygnał i wstaje do toalety. Taki reżim powinien jednak zostać zaakceptowany przez samego malucha. Poleca się go u dzieci powyżej piątego roku życia.

Jeżeli twoje próby poradzenia sobie z moczeniem nie osiągnęły rezultatów, zgłoś się do pediatry. Potrzebne będą badania moczu, USG nerek, badanie urodynamiczne, żeby sprawdzić, czy przyczyną nie jest infekcja lub wada układu moczowego. Jeżeli te przyczyny zostaną wykluczone, konieczna będzie rozmowa z psychologiem

O sukcesie można mówić, gdy maluch prześpi dwa tygodnie z suchą pupą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.