Celiakia (choroba trzewna)

Ta dość częsta choroba polega na uszkodzeniu jelita cienkiego przez gluten zawarty w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie.

U chorych dzieci, prawdopodobnie z powodu defektu w budowie nabłonka jelita, gluten uszkadza komórki nabłonkowe, powodując zanik kosmków jelitowych. Ich brak uniemożliwia prawidłowe wchłanianie wartościowych składników.

Celiakia pojawia się w 4-6 tygodni po wprowadzeniu do diety dziecka jedzenia zawierającego mąkę. Zdrowe do tej pory dziecko zaczyna oddawać półpłynne, obfite i cuchnące stolce. Ponieważ zawierają one dużo niestrawionych tłuszczów, są połyskliwe, trudne do spłukania w misce klozetowej. Po pewnym czasie malec przestaje przybierać na wadze. Chudną mu nóżki i rączki, natomiast brzuch robi się duży i wzdęty. Dziecko jest ospałe i drażliwe. Ma skłonności do anemii i częściej choruje.

Im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym mniejsze szkody zdąży wyrządzić choroba. Jeżeli lekarz potwierdzi celiakię, trzeba będzie malucha przestawić na dietę bezglutenową. Z diety takiej wyklucza się wszelkie produkty z mąki (oprócz ziemniaczanej) i wszystkie kasze (oprócz kukurydzianej).

Chleb i ciasta trzeba wtedy kupować w specjalnych sklepach (oznaczone są znakiem przekreślonego kłosa) lub piec samemu. Po zmianie diety na bezglutenową szkody wywołane przez gluten szybko się cofają. Niestety, każda próba wprowadzenia mącznego produktu kończy się nawrotem choroby.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.