Ból uszu

U dzieci znacznie częstszy niż u dorosłych. Bierze się to stąd, że trąbka słuchowa, łącząca ucho środkowe z gardłem, jest u maluchów krótka i szeroka.

Wirusy i bakterie, powodujące katar, stany zapalne gardła czy migdałków, łatwo więc przenoszą się do uszu, wywołując zapalenie. Dzieciom w wieku szkolnym zdarza się ono już znacznie rzadziej.

Przy zapaleniu ucha środkowego ból jest silny. Temperatura może dochodzić do 40( C. Dziecko jest bardzo niespokojne, trze głową o poduszkę, może trzymać się za ucho, pocierać je. Czasem jednak infekcja przebiega tak skrycie, że dopiero ropny wyciek z ucha zdradza chorobę.

Ból łagodzi paracetamol i ciepłe suche okłady na uszy: nagrzany ręcznik, owinięty pieluchą ciepły, ale nie gorący, termofor. Zapalenia uszu leczy się antybiotykiem minimum przez 7 dni. Bez porozumienia z lekarzem nie wolno wpuszczać dziecku do ucha żadnych kropli. Uwaga, zapalenie nieleczone, leczone za krótko lub zbyt późno prowadzi do zapalenia przewlekłego i uszkodzenia słuchu!

Ból ucha może oznaczać również:

infekcję wirusową gardła;

zatkanie przewodu słuchowego przez woszczynę;

obecność w uchu ciała obcego.

Najczęściej maluchy wpychają sobie do uszu koraliki, pionki do gry, kulki, groszek. Jeżeli podejrzewamy, że dziecko wetknęło sobie coś do ucha, trzeba koniecznie pójść do laryngologa. Ciała obce, podobnie jak zalegającą woszczynę, zawsze powinien usuwać lekarz. Nie wolno tego robić na własną rękę.

Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na zapalenie ucha, powinniśmy:

osuszać dziecku uszy po kąpieli;

pilnować, by nie wchodziło do zanieczyszczonych zbiorników wodnych;

ubierać je stosownie do pogody (czapka z nausznikami w zimie).

Uwaga, nigdy nie wolno dłubać dziecku w uszach wacikami, zapałkami ani innymi ostrymi przedmiotami!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.