1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Wszy - jak się ich pozbyć?

Wszawica to choroba tyleż powszechna, co wstydliwa. Temat tabu. A przecież walka z nią byłaby o wiele skuteczniejsza, gdybyśmy mówili o niej otwarcie.
Pewnie nieraz słyszeliście, że wszy biorą się z brudu - nie wierzcie w to. Wszawica może przytrafić się każdemu, bo wszom jest wszystko jedno, czy głowa, na której się osiedlają, jest czysta czy brudna, nie ma znaczenia długość i gęstość włosów ani rodzaj używanego szamponu.

Wszawica: czym jest

Wszawica to choroba zakaźna. Można się nią zarazić przez bezpośredni kontakt z chorym. Jednak wszy nie potrafią skakać ani latać, dlatego dzieci nie zarażają się nimi w sklepie ani na placu zabaw, lecz w zaprzyjaźnionej grupie w przedszkolu, żłobku, w domu. Maluchy mogą się zarazić podczas zabawy czy snu, gdy ich głowy stykają się ze sobą. Starsze dzieci, kiedy pożyczają od siebie szczotki, ozdoby do włosów czy czapki.

Jak widać, o zakażenie jest bardzo łatwo. Dlatego warto regularne sprawdzać włosy dziecka. Róbcie to co najmniej raz na dwa tygodnie i zawsze po wycieczkach autokarowych i po powrocie z wakacji. A gdy zauważycie podejrzanego intruza, jak najszybciej zacznijcie działać.

Wszawica: objawy

Objawem, który powinien was zaalarmować, jest świąd. Wszy żywią się krwią, w miejscach ugryzień zostają swędzące zaczerwienione zgrubienia, przypominające ugryzienia komara. Jeśli dziecko nieustannie drapie się, dokładnie obejrzyjcie jego włosy i skórę głowy. Najlepiej robić przedziałki palcami i przeczesywać włosy co 1-2 cm. Wszy skupiają się za uszami i z tyłu głowy - od tych miejsc zacznijcie kontrolę. Szukajcie dorosłych żyjątek i ich jaj, czyli gnid. Jeśli nie wiecie, jak je rozpoznać, przyda wam się ściągawka:

Wszy - są bardzo małe (2-3 mm), zwykle jasne, beżowo-brązowe (ale mogą zmieniać barwę, dostosowując ją do koloru włosów) i szybko się przemieszczają wzdłuż włosa. Gdy są w ruchu, można je łatwo dostrzec.

Jaja - mają kolor białawożółty, wielkość ok. 1 mm i są bardzo mocno przytwierdzone do nasady włosów. Przypominają łupież, ale nie dają się łatwo odkleić.

Wszawica: leczenie

Co zrobić, gdy dziecko złapie wszy? Jak najszybciej zacznijcie leczenie. W aptece można kupić bez recepty specjalne szampony, płyny lub pianki. Koniecznie upewnijcie się, czy wybrany preparat jest odpowiedni do wieku dziecka. Przeczytajcie dołączoną ulotkę i stosujcie się ściśle do zaleceń.Po zastosowaniu zawierającego silne środki chemiczne preparatu dorosłe osobniki wyginą, ale trzeba jeszcze pozbyć się jaj (jeśli tego nie zrobicie problem wkrótce wróci). Najlepiej starannie wyczesać je specjalnym gęstym grzebieniem (do kupienia w aptece). Jeśli dziecko ma długie włosy, wymaga to dużej cierpliwości, bo jajeczka trudno zdjąć i łatwo przeoczyć. Warto więc rozważyć skrócenie włosów, by ułatwić sobie zadanie. Można też zastosować preparat na bazie sylikonu, który dusi dorosłe osobniki, a jaja wysusza. Wystarczy po nocnej kuracji umyć rano głowę i rozczesać włosy zwykłym grzebieniem. Kurację trzeba powtórzyć po 7 dniach.

Wszawica: czy dezynfekować cały dom?

Dezynfekcja to za dużo powiedziane, ale trzeba zrobić wielkie pranie i dokładnie posprzątać mieszkanie. Wszy mogą bowiem przeżyć dwie doby poza skórą człowieka, np. na ubraniach, meblach lub w pościeli, jaja nawet 2 tygodnie. Wytrzepcie i dokładnie odkurzcie dywany, fotele, kanapy i materace, a także siedzenia w samochodzie. Gdy skończycie, włóżcie torebkę z odkurzacza do torby plastikowej, zawiążcie ją i wyrzućcie. Ubrania dziecka, pościel, ręczniki wypierzcie w temperaturze 60°C. To, czego nie da się uprać w wysokiej temperaturze - np. koce, poduszki, pluszaki, kaski rowerowe - na dwa tygodnie szczelnie zamknijcie w torbach foliowych, żeby przeczekać cały cykl rozwojowy wszy. Grzebienie, szczotki, spinki, gumki, opaski i inne przybory do włosów wyrzućcie i kupcie nowe.

Trzeba się liczyć z tym, że wszyscy domownicy zostali zarażeni - przytulacie się, śpicie obok siebie, używacie zapewne tych samych ręczników. Trzeba więc wziąć pod lupę głowy całej rodziny. Jednak, nawet jeśli nie znajdziecie żadnego intruza, zachowajcie czujność. W początkowym stadium wszawicy łatwo przeoczyć nieliczne jeszcze osobniki dorosłe i gnidy.

By mieć pewność, że pasożyty zostały definitywnie przegnane, najlepiej przeprowadzić kurację preparatem na wszy u wszystkich domowników (z wyjątkiem czworonożnych, zwierzęta nie zarażają się wszami ludzkimi).

Po kuracji jeszcze przez 10 dni regularnie oglądajcie głowę dziecka i pozostałych członków rodziny. Jeżeli w tym czasie nie zauważycie żadnego nowego pasożyta, macie problem z głowy.

Wszawica: jak zmniejszyć ryzyko zarażenia?

Wyjaśnijcie dziecku, że ze względów higienicznych nie powinno pożyczać koleżankom czy kolegom swoich przyborów do włosów i czapek.

Jeżeli w żłobku, przedszkolu czy szkole waszego dziecka pojawiły się wszy, nie udawajcie, że was ten problem nie dotyczy. Gdy choć jeden maluch w grupie jest nosicielem tych pasożytów, choroba prędzej czy później może dopaść także inne dzieci. Niebezpieczeństwo zostanie zażegnane dopiero wówczas, gdy wszyscy rodzice wezmą sobie sprawę do serca i zaczną działać.

Jeśli zauważycie na głowie swego dziecka wszy, koniecznie poinformujcie o tym wychowawcę w szkole, przedszkolu czy żłobku, a także rodziców dzieci, z którymi bawił się wasz maluch. To pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się wszawicy.

Podyskutuj na Forum:
W przedszkolu wisi karteczka, że są wszy. Czy mimo wszystko zastosować jakąś profilaktykę?
Jakie macie domowe sposoby na wszy?
Kolejny raz wszawica w szkole. Oficjalnie nie wiadomo, u kogo się zaczęła. Mam dość, co robić?
Owsiki i wszy u dzieci. Czy za granicą jest tak źle, jak w Polsce?Więcej o:
Komentarze (32)
Wszy - jak się ich pozbyć?
Zaloguj się
 • minsi

  Oceniono 2 razy 2

  jak się ma dzieci w przedszkolu, to pedikuloza (wszawica) jest niemal pewna, bo dzieci przebywają blisko siebie i robaczki przechodzą bez oporów, w szkole jest nieco trudniej złapać. My stosowaliśmy hedril, ale nie jest to za wygodne, bo tak naprawdę jest to oczyszczony węglowodór w rodzaju nafty, wszystko tłuste i nie do domycia, poza tym trzeba co dwa tygodnie powtarzać, a w międzyczasie należałoby w zasadzie codziennie prać czapki, szaliki, poduszki i kołnierze np. kurtki. Naprawdę skutecznym sposobem okazał się grzebień ZAP (niestety nie jest tani, ok.50zł), każdego wieczora wyczesywałem na duży biały papier wszystko co dzieci no i my mieliśmy w głowach, i faktycznie po dwóch tygodniach problem całkowicie znikł, tylko trzeba konsekwentnie codzień czesać. Grzebień jest zrobony z takich małych drutów spiralnie naciętych, i one mają teoretycznie rozrywać gnidy i wszy, choć czasem dorosłe osobniki spadają żywe. W zestawie jest pędzelek do czyszczenia, ale jest za miękki, lepiej używać jakiejś starej szczoteczki do zębów żeby wyczyścić przyrząd.

 • tadeklobo

  Oceniono 6 razy 2

  Kiedyś mówili, że wszy biorą się z brudu to nieprawda. W dzisiejszch czasach wszyscy są narażeni. W naszej rodzinie stosowaliśmy równe preparaty i pozbyliśmy się tego świństwa. Co ciekawe dowiedziałam się, że najlepszym sposobem po kuracji lub na pozbycie się wszów jest olejek ale koniecznie eteryczny z Anyżu. Wszy go nie nienawidzą. Kilka kropel do szamponu lub kropelka na głowę i mamy problem z głowy. Tak zabezpieczają się osoby, które pracują w narażeniu na kontakt ze wszami. Ja taki olejek kupiłam w tym sklepie i najważniejsze, że jest 100% eteryczny i naturalny bez chemii. Wystarcza na bardzo długo i jest też dobry na kleszcze. Polecam jest w sklepindie.pl

 • karbacka

  Oceniono 1 raz 1

  Wszawica to jeszcze nie koniec świata i wcale nie wiąże się z niedbaniem o higiene. Moja córka przyniosła wszy od koleżanki. Nakąłdaliśmy Parasidose i po 15 min można było wszystko dokładnie wyczesac. Teraz są produkty odpowiednie do tego.

 • Beata kowalczyk

  Oceniono 3 razy 1

  ja puszczam dziecko pierwszy raz samo na kolonie, no cóż musi być ten pierwszy raz, i teraz pakuję wszystko co się może przydać, wyczytałam na innym forum o wszawicy na koloniach więc poszłam do apteki i tam się dowiedziałam o hedrin ochrona, to taka odzywka profilaktyczna do włosów. tu wchodzę i widzę o nim też info, to chyba musi być dobry?

 • antosia1993

  Oceniono 5 razy 1

  Hej piszę, bo jestem w ciężkim szoku. Dzieci moje z kolonii wróciły bez wesz na głowie! Zakupiłam hedrin ochrona bo gdzieś widziałam informację i zadziałał. JA mam dosłownie i w przenośni problem z głowy.

 • antek59

  Oceniono 7 razy 1

  piękne porady w komentarzach. Jednak przede wszystkim należy pozbyć się obywateli zawszonych. Ogień jest jedynym skutecznym środkiem... :)

 • malajkat7

  Oceniono 1 raz 1

  Chemiczne preparaty sa takze wykluczone dla alergikow. A z tego co rozumiem, taki hedrin dzialajac mechanicznie otwiera drzwi wrazliwym czy uczulonym...

 • monikajakimowicz2019

  0

  Najlepsze sa gumki Leeloop. Można kupic w familycosmetic pl

 • uenostation54

  0

  wszy nie żywią się krwią, tylko naskórkiem! tym, który się naturalnie złuszcza. poza tym - to nie jest choroba. organizm jest zdrowy, tylko we włosach (martwa tkanka) buszuje nowe życie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX