1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Zapobiegamy próchnicy

15 kroków, które pomogą uchronić dziecko przed próchnicą.
Wizyta u dentysty przyprawia cię o dreszcze? Twój maluch wcale nie musi podzielać twoich obaw, oczywiście jeśli będzie miał zdrowe zęby. A w tej sprawie możesz naprawdę wiele zdziałać. Przeczytaj, jak dbać o jego zęby w pierwszych latach życia.

1. Myj dziąsła niemowlęcia, zanim jeszcze w jego buzi pojawią się pierwsze zęby.

Po posiłku przemywaj je gazikiem nasączonym letnią, przegotowaną wodą, by usunąć resztki jedzenia. Najłatwiej ci będzie to zrobić, jeśli rozłożysz gazik i nawiniesz go na palec wskazujący (obetnij przedtem krótko paznokcie, by nie skaleczyć dziecka).

2. Gdy maluszek skończy 6 miesięcy, zapytaj pediatrę o możliwość podawania fluoru w kroplach.

Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo zębów, które dzięki niemu stają się mocniejsze i mniej podatne na próchnicę. Nie zawsze jednak podawanie fluoru ma sens. W niektórych rejonach kraju woda pitna jest bowiem dostateczne bogata w ten pierwiastek, a jego nadmiar może być szkodliwy - na zębach mogą się pojawić białe przebarwienia. Jeśli do przygotowania posiłków dla dziecka używasz wody mineralnej, sprawdź na etykiecie jej skład. Jeżeli zawiera powyżej 0,3 mg/l fluoru, dodatkowe podawanie tego pierwiastka nie jest wskazane.

Fluor w kroplach podawaj dziecku bezpośrednio do buzi, możesz też dodawać go do soku lub herbatki. Nie serwuj go natomiast z mlekiem (fluor wiąże się z zawartym w nim wapniu i traci swoje właściwości).

3. Gdy tylko w buzi niemowlęcia pojawią się pierwsze ząbki, zacznij myć je miękką szczoteczką.

Na początku najlepiej sylikonową, nakładaną na palec, a dopiero gdy zębów przybędzie - z miękkiego włosia. Staraj się to robić po każdym posiłku, a jeśli to niemożliwe - co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Na razie daruj sobie pastę, po prostu zamocz szczoteczkę w letniej przegotowanej wodzie. Gdy zębów będzie więcej, zacznij używać pasty bez fluoru. Na początku nakładaj jej odrobinę (maksimum kuleczkę wielkości najmniejszego paznokcia dziecka) i wetrzyj we włosie, by nie dała się tak łatwo zlizać. Ale nawet jeśli maluch połknie jej trochę, nie przejmuj się, nic mu się nie stanie. Szczotkuj zęby dziecka delikatnie, ale dokładnie, z przodu, z tyłu i wzdłuż linii dziąseł.

4. Unikaj podawania dziecku słodzonych potraw.

To one najbardziej sprzyjają powstaniu próchnicy. Dań, które sama przygotowujesz nie dosładzaj (wbrew pozorom niemowlę wcale tego nie potrzebuje), z gotowych wybieraj raczej te, które nie zawierają cukru. Jak najdłużej (co najmniej do końca pierwszego roku życia) staraj się nie podawać maluchowi słodyczy, ani nie pozwalaj na to innym.

5. Po wieczornym myciu zębów nie dawaj malcowi do picia soków.

Zawarty w nich naturalny cukier, czyli fruktoza, podobnie jak zwykły cukier źle działa na zęby. Oczywiście nie serwuj też w nocy słodzonej herbatki. Jeśli maluchowi chce się pić, zaproponuj mu niskomineralizowaną wodę mineralną (niemowlętom powyżej sześciu miesięcy nie trzeba już jej przegotowywać).

6. Jak najszybciej staraj się odzwyczaić niemowlę od picia przez smoczek.

Jeśli karmisz piersią, najlepiej w ogóle nie kupuj butelki ze smoczkiem. Długotrwałe picie przez smoczek słodkich napojów (a takie są także niedosładzane soki i mleko), fatalnie wpływa na zęby. Sześcio-, siedmiomiesięczny maluch może już nauczyć się pić z kubeczka z dziobkiem lub przez słomkę. Gęste potrawy najlepiej zaś podawać mu łyżeczką.

7. Pod koniec pierwszego roku życia dziecka, spróbuj zrezygnować z nocnych karmień.

Maluch w tym wieku na ogół ich już nie potrzebuje (wyjątkiem są dzieci o bardzo słabym apetycie, z niedowagą), a mleko zarówno to naturalne, kobiece, jak i modyfikowane zawiera laktozę, naturalny cukier, który podobnie jak fruktoza nie najlepiej wpływa na zęby. Dzieci karmione sztucznie zwykle witają tę większych zmianę bez protestów (na ogół wystarczy przesunięcie godziny wieczornego posiłku). Jeśli karmisz piersią, rezygnacja z nocnego karmienia może być nieco trudniejsza, ale wbrew pozorom w tym wieku znacznie łatwiej do niej przekonać malca niż kilka miesięcy później.

8. Gdy niemowlę skończy rok, wybierz się z nim do dentysty na wizytę kontrolną.

Zrób to także, gdy dziecko wciąż nie ma zębów. Stomatolog sprawdzi, czy wszystko jest w porządku (jeśli stosowałaś się do powyższych rad, prawdopodobnie tak jest). Nie obawiaj się reakcji malca. Młodsze dzieci zwykle znacznie lepiej znoszą wizyty w gabinecie niż starsze. Oczywiście jeśli dentysta ma cierpliwość i serce dla małych pacjentów. Warto więc takiego poszukać. Jeżeli ząbki są zdrowe, wizyty kontrolne należy powtarzać co pół roku. Jeśli coś jest nie tak, oczywiście zgodnie z zaleceniami lekarza.

9. Naucz malca, że po jedzeniu słodyczy, myje się zęby.

Oczywiście najlepiej by było, żeby dziecko nadal nie jadło słodyczy, ale bądźmy realistami - wcześniej czy później łakocie pojawią się w jego jadłospisie. Warto wtedy zadbać, by maluch nie pojadał ich co chwila. Jeden słodki deser w ciągu dnia wystarczy (radykałowie radzą nawet zupełne wyeliminowanie słodyczy w ciągu tygodnia i wprowadzenie jednego słodkiego dnia np. w niedzielę). Jeśli będziesz pamiętać, by dokładnie po nim umyć zęby dziecka, możesz spać w miarę spokojnie. Starannie wybieraj łakocie, które podajesz maluchowi. Najbardziej sprzyjają powstaniu próchnicy te, które długo się trzyma w buzi (lizaki, dropsy, landrynki), i te, które oblepiają zęby (krówki, toffi, pianki, owocowe i miętowe cukierki do żucia). Mniej groźne dla zębów są ciastka, herbatniki czy czekolada.

10. Gdy maluch nauczy się wypluwać, zacznij myć mu zęby pastą z fluorem.

Większość dzieci umiejętność tę zdobywa w wieku dwóch, trzech lat, oczywiście jeśli pozwolimy im przedtem nieco poćwiczyć. Najlepszym nauczycielem plucia jest zwykle starszy brat czy siostra.

Oczywiście pasta powinna być odpowiednia dla dziecka, koniecznie więc sprawdź oznaczenia na opakowaniu. Podobnie jak wcześniej, nakładaj jej najwyżej kuleczkę wielkości małego paznokcia dziecka i wciśnij ją we włosie szczoteczki.

11. Najpóźniej po trzech miesiącach, wymień szczoteczkę na nową.

Rób to także po każdej przebytej przez dziecko infekcji. Co kilka dni przyglądaj się szczotce krytycznie. Jeśli jej włosie jest zniekształcone czy powyginane, nie spełni swojego zadania i wtedy trzeba kupić maluchowi nową.

12. Nawet jeśli malec jest bardzo samodzielny, pomagaj mu w myciu zębów.

To zbyt poważna sprawa, by oddać ją w rączki dwu-, czy nawet pięciolatka. Dokładnie szczotkuj ząbki co najmniej minutę. Jeśli dziecku nie starcza cierpliwości, spróbuj jakoś zająć w tym czasie jego uwagę. Możesz recytować jego ulubiony wierszyk lub opowiadać ciekawą bajkę. Przedszkolakowi myj zęby przez dwie, trzy minuty. Jeśli trudno mu wytrzymać tak długo, włącz mu CD z ulubioną piosenką. I umówcie się - szczotkujemy, dopóki melodia się nie skończy. Niektórym maluchom pomaga klepsydra. Wpatrywanie się w przesypujący się piasek jest fascynujące i czas mija nie wiadomo kiedy. W sklepach można dostać też "magiczne" szczoteczki, które zmieniają kolor, gdy mycie trwa dostatecznie długo.

13. Jeśli maluch koniecznie chce sam myć zęby, kup mu szczoteczkę elektryczną.

Szczotkowanie nią jest znacznie łatwiejsze. Nie zostawiaj jednak dziecka samego w łazience. Twoja obecność jest mu potrzebna. Po pierwsze, żeby nie wymyśliło zupełnie innego, zdumiewającego zastosowania dla szczoteczki. A po drugie, by świecić mu przykładem. Najlepiej sama w tym czasie umyj zęby. Będziesz mogła pokazać dziecku, jak to się robi i w razie czego skorygować błędy. I przypilnujesz, by szczotkowanie nie skończyło się po kilku sekundach i wszystkie zęby zostały potraktowane jednakowo. Całkowicie samodzielnie wyszorować zęby jest w stanie zdyscyplinowany i sprawny manualny sześciolatek.

14. Kup tabletki barwiące zęby, by dziecko samo mogło ocenić, czy dokładnie je wyczyściło.

Dziecko przed umyciem zębów żuje specjalne tabletki, które zabarwiają na różowo zęby. Barwnik zmywa się podczas szczotkowania i dziecko widzi od razu, gdzie zęby są nieumyte.

15. Przy okazji kontrolnej wizyty u dentysty poproś o polakierowanie zębów dziecka.

Lakierowanie to prosty zabieg, który pomoże chronić malca przed próchnicą. Wszystkie ząbki pokrywa się zawierającym fluor lakierem. Trwa to kilka minut i jest bezbolesne. Lakier twardnieje i zostawia na zębach przezroczystą lub żółtawą błonkę. Przez dwie godziny po zabiegu maluch nie powinien nic jeść ani pić. Lakierowanie dobrze jest powtarzać co pół roku.

Gdy w buzi dziecka pojawią się pierwsze zęby trzonowe, poproś dentystę o ich zalakowanie. Jeśli zęby są zdrowe, lekarz pokryje je specjalnym bakteriobójczym lakiem. Wypełni on naturalne bruzdy w szkliwie (trudno je oczyścić, więc gromadzi się w nich najwięcej bakterii), zostanie utwardzony w zębie i w ten sposób ochroni go przed próchnicą. Zabieg trwa kilka minut i jest bezbolesny. Niegdyś lakowano tylko zęby stałe, ale coraz więcej stomatologów uważa, że warto zabezpieczyć w ten sposób także mleczaki.