Domowe sposoby na katar u niemowlaka - jak zadbać o zatkany nos małego dziecka?

Zatkany nos u malucha? O ile należy bezwzględnie konsultować z lekarzem katar u noworodka, kilkumiesięczne dziecko nie zawsze wymaga wizyty u pediatry. Domowe sposoby na katar u niemowlaka w połączeniu z obserwacją rodzica mogą okazać się wystarczające.

Katar u małego dziecka to nie jest błaha sprawa, nawet jeżeli jest "tylko" jednym z objawów infekcji wirusowej, która nie wymaga stosowania choćby antybiotyków. Zatkany nos utrudnia przecież niemowlakom nie tylko oddychanie i spanie, ale także - tak istotne w pierwszych miesiącach życia - ssanie. By ulżyć dziecku, warto wypróbować domowe sposoby na katar u niemowlaka.

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

W przypadku zatkanego nosa u małego dziecka domowe sposoby można rozumieć w wielu przypadkach dosłownie - warto wprowadzić bowiem pewne zmiany w jego otoczeniu.

Katar u noworodka lub niemowlaka utrudnia mu oddychanie, a tu ulżyć może choćby podniesienie jednej strony łóżeczka w taki sposób, by jego główka zawsze była ułożona wyżej niż reszta ciała. Nie chodzi jednak o podłożenie poduszki - maluch, który jeszcze nie potrafi się sam przekręcać, mógłby się udusić, poza tym taka pozycja nie jest zdrowa dla jego kręgosłupa. Można ułożyć materac pod kątem, kładąc pod nim np. zwinięty koc. Innym rozwiązaniem jest położenie książek pod nogi łóżeczka.

Warto także pamiętać, że suche powietrze wysusza śluzówki w nosku i gardle dziecka. Można kupić specjalny nawilżacz albo w pokoju, w którym przebywa niemowlę, zostawić pranie do wysuszenia, powiesić mokry ręcznik na kaloryferze lub miskę z wodą tuż koło grzejnika.

Przyda się także wietrzenie mieszkania - temperatura w pokoju śpiącego niemowlaka nie powinna przekraczać 20-21°C, niektórzy pediatrzy sugerują nawet 19°C w przypadku kataru. Nie można jednak dopuścić do tego, by dziecko leżało w przeciągu. Warto otwierać okna na kilka minut wielokrotnie w ciągu dnia, najlepiej wtedy, gdy dziecko jest akurat w innym pomieszczeniu.

Jak oczyścić zatkany nos?

Maluszek nie jest w stanie samodzielnie wydmuchać zatkanego nosa, ale wtedy jego rodzicom przychodzą w sukurs domowe sposoby na katar u niemowlaka. Kiedy dziecko nie śpi, warto co jakiś czas położyć je na brzuchu - wtedy wydzielina wypływa z nosa dzięki... grawitacji.

Jeżeli to nie wystarczy, przyda się sól fizjologiczna. Przed karmieniem (by ułatwić ssanie) i spaniem trzeba do każdej dziurki wpuścić jedną-dwie krople i odczekać, aż wydzielina się rozrzedzi. Następny krok, który sprawi, że zakatarzony nos stanie się drożny, to skorzystanie ze specjalnej gruszki lub aspiratora.

W aptece bez recepty można także kupić roztwór wody morskiej w sprayu. O zastosowaniu kropli do nosa powinien już natomiast zdecydować lekarz, ponieważ podrażniają delikatną śluzówkę nosa.

Na katar u dziecka przyda się także maść majerankowa. Ziele majeranku ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, działa również ściągająco na błony śluzowe. Przy jej stosowaniu trzeba uważać jednak, żeby maść nie zatkała dziurki nosa.

Katar u dziecka? Ważne jest picie

Katar u noworodka lub niemowlaka to problemy ze ssaniem, a przecież dzięki niemu przede wszystkim dostarczamy maluchowi potrzebnych do rozwoju kalorii. Niedrożny nos i jednoczesna próba picia mleka nie idą ze sobą w parze.

Mamy często martwią się, że ich kilkumiesięcznym dzieciom, które do tej pory chętnie sięgały po nowe pokarmy podawane w ramach rozszerzania diety, zatkany nos odbiera apetyt. W trakcie choroby to nic niezwykłego - najważniejsze, by maluch dużo pił, by nie dopuścić do odwodnienia. Ta zasada dotyczy także tych niemowlaków, które żywią się jeszcze tylko mlekiem.

Oprócz udrażniania noska przed karmieniem, warto pomyśleć także o tym, by zamiast smoczka zastosować w czasie choroby wyparzoną łyżeczkę. Ten sposób mogą wykorzystać mamy karmiące piersią, jeśli wcześniej odciągną mleko. Nie powinny też rezygnować z naturalnego karmienia, gdy same mają katar, bo razem z mlekiem przekazują dziecku przeciwciała.

Kiedy zatkany nos trzeba pokazać pediatrze?

Jeżeli domowe sposoby na katar u niemowlaka nie przynoszą dziecku ulgi, albo gdy wydzielina zmienia kolor z przeźroczystego na zielonkawy, przyszedł czas na wizytę u specjalisty. Pediatra pozwoli upewnić się, że katar u dziecka nie jest objawem zakażenia bakteryjnego.

Ważne także, by zwrócić uwagę nie tylko na zatkany nos zakatarzonego niemowlaka, ale także na jego uszy. Powikłaniem kataru u niemowląt i małych dzieci może być bolesne i groźne zapalenie ucha, dlatego jeżeli maluch częściej niż zwykle dotyka i trze ucho, jest mocno rozdrażnione i trudno mu spokojnie ssać, konieczna jest szybka konsultacja z pediatrą.

Niepokojącymi objawami występującymi razem z katarem u dziecka, które powinny skutkować wizytą u lekarza, są również: gorączka, biegunka czy wymioty.

Pediatra powinien obejrzeć także malucha, jeśli katar trwa bardzo długo lub często nawraca. Warto zastanowić się wtedy, czy nie jest objawem alergii .

Przeczytaj także:

 

Zimny wychów? Na zdrowie!

 

Astma u dzieci i niemowlaków - jak rozpoznać objawy

 

Trzydniówka - objawy wysypki u dzieci

Więcej o:
Copyright © Agora SA