Robota dla detektywa. Infekcje dróg moczowych u dzieci

Gdy dziecko gorączkuje, ale nie ma typowych objawów infekcji, warto sprawdzić, czy to przypadkiem nie jest zakażenie dróg moczowych.

U dzieci często zdarzają się infekcje dróg moczowych. Najbardziej charakterystycznym objawem jest potrzeba częstego oddawania moczu połączona z silnym bólem w dole brzucha. Niestety, u małego dziecka, które korzysta z pieluszek i niezbyt dobrze mówi (a więc nie potrafi się poskarżyć, że coś je boli), łatwo je przeoczyć. Co więc może nas naprowadzić na trop?

Objawy pod lupą

Infekcję dróg moczowych można podejrzewać, gdy zmoczone pieluszki mają dziwny zapach albo ciemny kolor. Dziecko może mieć też biegunkę lub wymiotować. Podejrzana jest gorączka bez objawów takich jak katar czy kaszel, a także rozdrażnienie i brak apetytu. Starsze dziecko zwykle skarży się na piekący ból w trakcie siusiania (lub tuż przed nim). Robi siusiu często, ale po trochu. Niekiedy pojawia się moczenie nocne, popuszczanie moczu w ciągu dnia. Może wystąpić gorączka, ból brzucha, a czasem także ból w dole pleców. Nie leczona infekcja dróg moczowych może prowadzić do groźnych powikłań. Dlatego malca powinien zbadać lekarz. Zaleci zrobienie badania ogólnego moczu i oceni jego wynik.

Wyczekana próbka

Próbka do analizy musi być odpowiednio pobrana. Jeśli mocz zostanie zanieczyszczony, wynik będzie fałszywy i niepotrzebnie alarmujący. Kup w aptece woreczek do pobrania próbki moczu dziecku i jałowy pojemnik. Podmyj dziecko ciepłą wodą z mydłem i spłucz. U dziewczynki wymyj jałowymi gazikami nasączonymi rivanolem zakamarki warg sromowych (od przodu do tyłu). U chłopca delikatnie odsuń napletek i obmyj żołądź. Umyj ręce i przyklej woreczek tak, by dokładnie przylegał do skóry wokół ujścia cewki moczowej (i nie obejmował okolicy odbytu). Luźno zapnij pieluchę i czekaj na siusiu.

Delikatnie odklej woreczek (od góry do dołu). Przelej mocz do pojemnika albo sklej woreczek i włóż do pojemnika. Próbkę zawieź do badania od razu (może ew. postać kilka godzin w lodówce).

Akcja kuracja

Jeśli wynik badania moczu potwierdzi infekcję dróg moczowych, lekarz przepisze dziecku odpowiedni lek. U maluchów do 3. roku życia infekcja w drogach moczowych może się szybko rozprzestrzenić na nerki. Dlatego dziecko leczy się intensywnie, niekiedy w szpitalu. Podaje się antybiotyk, kuracja trwa 10-14 dni. U starszych dzieci zakażenie częściej ogranicza się do cewki moczowej i pęcherza. Zwykle stosuje się chemioterapeutyk. Jeśli po dwóch dniach nie nastąpi poprawa, konieczna jest antybiotykoterapia. Trzeba pamiętać o podawaniu dziecku dodatkowo probiotyku. Zazwyczaj po kilku dniach objawy choroby ustępują.

Usunąć wroga

W czasie infekcji trzeba zachęcać malca, by jak najczęściej pił, a niemowlę często przystawiać do piersi. To pomaga rozcieńczyć mocz i wypłukać bakterie z pęcherza. Przykre dolegliwości może nieco złagodzić kąpiel. Ciepła woda działa kojąco i relaksująco, rozluźnia mięśnie i często ułatwia zrobienie siusiu. W czasie infekcji lepiej jednak unikać stosowania płynów do kąpieli i perfumowanych mydeł, które mogą podrażniać skórę okolic intymnych.Ważne jest też zapobieganie podrażnieniu skóry okolic intymnych. Warto przewijać malucha częściej niż zwykle i przy okazji każdej zmiany pieluszki pozwalać mu poleżeć kilka minut z gołą pupą

Złapać mocz na posiew

Lekarz może zlecić zrobienie posiewu. Moczu na posiew nie można pobrać z woreczka, tylko złapać "w locie" na specjalną płytkę. Dziecko trzeba podmyć, a gdy zacznie siusiać, chwilę odczekać i podstawić płytkę. Płytkę oblaną moczem z dwóch stron od razu wieziemy do laboratorium. Podczas infekcji dróg moczowych gorączkę zbijamy paracetamolem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.