Suplementy diety

O suplementy diety i ich skuteczność zapytaliśmy naszego eksperta, doktora hab. Piotra Albrechta, pediatrę i gastrologa dziecięcego.

Kiedy warto dziecku podawać multiwitaminy?

Multiwitaminy mogą być niekiedy potrzebne, np. dzieciom stosującym z różnych względów monotonną i mało zróżnicowaną dietę lub w okresie zdrowienia z ciężkich chorób. Ale należy podawać je tylko przez pewien czas. Nie ma potrzeby stosowania ich na co dzień.

Co Pan sądzi o witaminach dla dzieci w formie cukierków i lizaków?

Jest to forma oczywiście zachęcająca do ich przyjmowania, jednak może prowadzić do ich nadużywania, traktowania jak zwykłych cukierków. Nie mówiąc o tym, że produkty takie są źródłem zbędnych kalorii i mogą sprzyjać próchnicy zębów.

Dlaczego niektóre specyfiki, które kiedyś były lekami, teraz są dostępne jako suplementy diety?

Spowodowane to jest głównie względami komercyjnymi, czyli chęcią sprzedaży jak największej liczby opakowań bez konieczności wizyty u lekarza.

Dlaczego czasem producenci wolą coś zarejestrować jako suplement diety, nawet jeśli dany preparat ma udowodnione działanie lecznicze?

Dlatego, że dzięki temu sprzedaż gwałtownie rośnie. Reklama leków podlega wielu ograniczeniom prawnym, które nie dotyczą suplementów diety.

Czy suplementy diety zarejestrowane jako leki są bardziej skuteczne?

To oczywiście może mieć znaczenie, gdyż lek w przeciwieństwie do zwykłego suplementu diety musi mieć dowody naukowe na swoją skuteczność, być wytwarzany w kontrolowanych warunkach, mieć znane źródło substancji leczniczej. Lek podlega także określonym, międzynarodowym zasadom rejestracji.

Jakie suplementy diety możemy kupować bez obaw o ich skuteczność?

Całkowicie bez cienia obawy nie można kupować żadnego, co nie znaczy, że suplementy to całkowite oszukaństwo. Warto natomiast kupować suplementy znanych marek farmaceutycznych, produkujących poza tym zarejestrowane leki. Tak czy siak zdani jesteśmy jedynie na trudną do sprawdzenia dla nas uczciwość producenta.

Konsultacja dr hab. Piotr Albrecht z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Więcej o:
Copyright © Agora SA