1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Zespół Aspergera - co powinien wiedzieć rodzic?

Czym jest tajemniczy zespół Aspergera, jakie są jego objawy, kiedy rodzice powinni zastanowić się nad wizytą u profesjonalisty? Pytamy specjalistów pracujących z osobami cierpiącymi na zespół Aspergera.
Zespół Aspergera jest potocznie określany jako łagodna odmiana autyzmu. Rzeczywiście jest to zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu i zalicza się do kategorii Rozległych (Całościowych) Zaburzeń Rozwoju (z ang. PDD- Pervasive Developmental Disorders). Zespół Aspergera najczęściej dotyka chłopców, a do międzynarodowych systemów klasyfikacji (ICD 10 oraz DSM IV) został zaliczony w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, jest więc diagnozowany od stosunkowo krótkiego czasu.

 • Zespołu Aspergera nie należy utożsamiać z autyzmem
 • Zespół Aspergera to zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu, ale nie jest tożsame z autyzmem
 • Dziecko z zespołem Aspergera nie nawiązuje spontanicznych relacji, ma problemy z podtrzymywaniem kontaktu


Zespół Aspergera a autyzm

Osoby cierpiące na zespół Aspergera mają upośledzone umiejętności społeczne: jest im trudno nawiązywać znajomości, reagują nieadekwatnie do sytuacji towarzyskiej itd. Poza tym, mimo braku upośledzenia umysłowego, są mało elastyczne w myśleniu i mają bardzo sprecyzowane, obsesyjne zainteresowania. Dorosłych cierpiących na Aspergera opisuje się często jako ekscentryków. Zespół Aspergera jest często utożsamiany z autyzmem, jednak różnice są wyraźne, a osobom z Aspergerem jest łatwiej funkcjonować w świecie zewnętrznym.

- Najistotniejszą różnicą definiującą osoby z rozpoznaniem Aspergera jest to, iż w dzieciństwie nie wykazują opóźnienia w obszarze rozwoju mowy, swobodnie posługując się językiem mówionym - choć może być on nietypowy, a nawet dziwaczny. Wykazują też poziom inteligencji mieszczący się w granicach normy - mówi Joanna Borczyk, oligofrenopedagog z Centrum Terapii PROMITIS.

Różnice dotyczą także czasu diagnozowania zaburzenia. Mimo że zespół Aspergera można rozpoznać już we wczesnym dzieciństwie, diagnozę wykonuje się zazwyczaj później niż w przypadku autyzmu: najczęściej w późnym dzieciństwie, a nawet w wieku dorosłym. Joanna Malisz, pedagog specjalny z PROMITIS, mówi, że do poradni zgłaszają się ludzie w różnym wieku: - We wczesnym rozwoju zespół Aspergera przejawia łagodniejsze objawy, trudniejsze do zaobserwowania - tłumaczy pedagog. - Natomiast autyzm można w pełni zdiagnozować we wczesnym dzieciństwie, gdyż ujawnia znacznie wyraźniejsze i dotkliwsze objawy zaburzeń w rozwoju dziecka.Zespół Aspergera: objawy

Do specjalistów najczęściej zgłaszają się rodzice, którzy obserwują u swoich dzieci zaburzenia w kontaktach społecznych. Na czym polegają te trudności? - Dziecko z zespołem Aspergera nie nawiązuje spontanicznie relacji, wręcz nie szuka kontaktu z drugim człowiekiem - wyjaśnia Joanna Borczyk. - Nawet jeśli uda mu się zainicjować kontakt, ma trudności, aby go podtrzymać. Nieodpowiednio odczytuje sygnały niewerbalne (m.in. mowę ciała, mimikę) wysyłane przez inne osoby. Maluch z zespołem Aspergera nie chce bawić się w grupie, ponieważ dużą trudność sprawia mu dostosowanie się do obowiązujących reguł oraz zmieniającej się sytuacji (brakuje przewidywalnego schematu). Takie dziecko tworzy relacje w oparciu o własne zasady, np. mówi, kiedy ma na to ochotę, a nie wtedy, gdy powinno adekwatnie odpowiedzieć na zadane pytanie.

W przypadku zespołu Aspergera charakterystyczny jest także język, którego dziecko używa, często nieadekwatny do wieku, naszpikowany specjalistycznym słownictwem ze spektrum zainteresowań dziecka. - Niepokój rodziców powinien wzbudzić np. czterolatek używający skomplikowanych, rozbudowanych wyrażeń, w których słownictwo jest bardzo formalne, nadmiernie poprawne, a ton wypowiedzi monotonny - tłumaczy Joanna Malisz. - Niepokojące mogą być także ograniczenia funkcji języka. Dzieci z zespołem Aspergera dosłownie odbierają znaczenia pewnych słów, nie rozumieją żartów, ironii, przenośni.

Zainteresowania dziecka z zespołem Aspergera mają wybiórczy, obsesyjny charakter. Pedagodzy z Centrum Terapii PROMITIS mówią, że pasja dziecka staje się przedmiotem wszystkich rozmów, a zabawy w większości skupiają się wokół tej jednej, wybranej dziedziny. Sfery zainteresowań mogą być różne: od kosmosu i medycyny przez dinozaury, zespoły muzyczne do filmów czy zwierząt. Nierzadko w przypadku zespołu Aspergera mamy do czynienia nie tylko z brakiem zrozumienia relacji społecznych, ale także z problemami w kontakcie z otoczeniem wynikającymi z zaburzeń w zakresie integracji bodźców sensorycznych. - Rodzice często zgłaszają się zaniepokojeni nieodpowiednim odbieraniem informacji ze świata za pomocą zmysłów np. dzieci są nadwrażliwe lub podwrażliwe na światło, dźwięk, dotyk, zapach, smak - wyjaśnia Joanna Borczyk.

Zespół Aspergera: terapia i jej efekty

Terapia dziecka cierpiącego na zespół Aspergera musi być poprzedzona szczegółową diagnozą i powinna być dostosowana do jego potrzeb i możliwości. Taka terapia jest wielokierunkowa, a jej podstawowym elementem jest praca nad rozwojem umiejętności społecznych. - Kształtujemy kompetencje komunikacyjne: zawieranie znajomości, inicjowanie rozmowy, słuchanie, zadawanie pytań, odmawianie, dyskutowanie, reagowanie na krytykę - opowiada Joanna Malisz. - Istotne jest, aby dziecko z zespołem Aspergera uczyło się rozpoznawania zachowań i intencji innych osób, przestrzegania norm i zasad, by miało szansę zdobywać wiedzę o innych i o sobie samym.

Zaburzenia w kontaktach społecznych znacznie utrudniają dziecku z zespołem Aspergera funkcjonowanie w grupach rówieśniczych i w środowisku szkolnym, dlatego ćwiczenie prawidłowych zachowań społecznych jest bardzo istotne. Praca z dzieckiem ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera obejmuje również zaburzenia integracji sensorycznej, czyli nadwrażliwości lub podwrażliwości zmysłowej. - Z naszych doświadczeń wynika, że dzięki wyspecjalizowanej terapii wyrównywane są deficyty w zaburzonych sferach - zapewnia Joanna Borczyk. Dorosłe osoby z zespołem Aspergera mogą dzięki terapii z powodzeniem funkcjonować w społeczeństwie i osiągnąć spełnienie w życiu rodzinnym i zawodowym.

Moda na Aspergera?

W ostatnich latach można zauważyć wzrost zainteresowania zespołem Aspergera. Według pedagogów z PROMITIS jest to związane z szerszym dostępem rodziców do wiedzy na temat zaburzeń rozwojowych. Wzrasta liczba specjalistów i pojawia się coraz więcej publikacji na temat zespołu Aspergera, dzięki czemu świadomość społeczna jest większa. To ważne, bo szybka reakcja rodziców i specjalistów pozwala na wcześniejszą interwencję i udzielenie dziecku odpowiedniej pomocy. - W przypadku spektrum autyzmu jest to niezwykle istotne - im wcześniejsza terapia, tym lepsze efekty, co w przyszłości przekłada się na dobre funkcjonowanie w społeczeństwie - przekonują Joanna Borczyk i Joanna Malisz.

konsultacja: mgr Joanna Malisz - pedagog specjalny oraz mgr Joanna Borczyk - oligofrenopedagog, Centrum Terapii PROMITIS

Przeczytaj wyjątkową opowieść o życiu z zespołem Aspergera "Patrz mi w oczy" >>

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Komentarze (93)
Zespół Aspergera - co powinien wiedzieć rodzic?
Zaloguj się
 • dafaq

  Oceniono 377 razy 251

  Ludzie nigdy nie cieszyli się moją sympatią. Dzieci również. Są egoistyczni, złośliwi, próżni. Przebywanie z nimi zawsze było dla mnie udręką. Nie odczuwam potrzeby kontaktów towarzyskich i nie życzę sobie, by ktoś starał się to zmienić, szczególnie wmawiając mi chorobę. Serio wszyscy myślą, że są tacy wspaniali i interesujący, że jeśli ktoś nie ma ochoty na kontakty z nimi to musi być chory? Lol...

  Biedne te dzieciaki, od początku zaszufladkowane jako "nienormalne" bo dinozaury interesują je bardziej niż hot wheelsy czy lalki Barbie. Prawda jest taka, że ludzie z "obsesyjnymi zainteresowaniami mają szansę osiągnięcia sukcesów w życiu bo ich wiedza i umiejętności nie mają sobie równych.

 • clavier12

  Oceniono 155 razy 115

  innymi słowy to pasjonaci?
  ubieranie takich zachowań w jednostkę chorobową to jest właśnie choroba. Uważam, że obsesyjne rozmowy o diecie, odchudzaniu, paznokciach czy gadżetach, dupach i kacu za poważne schorzenie psychiczne, na dodatek przeraźliwie nudne. Ale to jest powszechne, więc normalne? Obstawiam, że to właśnie ci skoncentrowani pasjonaci są być może elitą ludzkości. Żyj i daj żyć innym.

 • qulqa

  Oceniono 117 razy 89

  Najlepiej sformatować wszystkich na jedno kopyto .....

 • kamr

  Oceniono 86 razy 80

  Tak to pasjonaci, wiedzą ogromnie wiele na temat swoich zainteresowań, czasami niestety są natrętni, ale szalenie potrafią interesująco opowiadać o pasjach, czasami pięknym, poprawnym językiem literackim. Marzę o tym, żeby ktoś to kiedyś docenił w moim synu :)

 • born81

  Oceniono 86 razy 62

  Może życie w społeczeństwie nie powinno być wyznacznikiem normy? Społeczeństwo to nie jest naturalne środowisko człowieka. Trzeba się uczyć wielu umiejętności, które pozwalają w społeczeństwie przetrwać, a nauka ta ma swoje konsekwencje - odbywa się często kosztem zdrowia psychicznego i fizycznego. Dodajmy: większość z nas jest walnięta, bo żyjemy w społeczeństwie.

 • Iza Belka

  Oceniono 59 razy 53

  @qulqa
  Dlaczego wszystkich? Mam dwóch synów, jeden ma zespół, drugi nie. widzę między nimi kolosalną różnicę.. starszy z zespołem musi mieć wszystko uporzadkowane wg schematu, klocki od niemowlęcego wieku uklada tylko w jeden sposób - jeden zestaw w taki sam sposob, zawsze..siedzi w jednym miejscu przy stole, wyłącznie, jeśli ktoś zajmie jego miejsce - nie usiądzie w ogóle, je 7 potraw, w róznych kombinacjach i w zadnym wypadku nie sprobuje nic nowego... To mnie zaniepokoiło i okazało się, że ma muśnięcie autyzmu... Dopiero potem doszły obsesyjne zainteresowania po kolei .. po kilka tygodni -miesięcy jeden temat, wkoło jeden temat, potem inny, jak wyczerpał wiadomości...i znowu inny za kilka tygodni.miesięcy..... Jak już kogos pozna, polubi jest ok, do obcych z dystansem, potrzebuje dużo czasu żeby nawiązac kontakt, Plusy? Uczy sie piorunem, matematyki, języków - obecnie 3, a ma 9 lat, czytac nauczył się w 2 miesiące, od 3 lat czyta książki sam - od deski do deski, bo nie umie przerwać w połowie.... Jest genialny, choć czasem trudny... Ważne, żeby mu stworzyć odpowiednie warunki stabilizacji. Musi wiedzieć o której odbiorę go ze szkoły, musi wiedzieć jeśli jego Pani jest chora i jej nie będzie kilka dni, co będzie na obiad, na kolację (choć to nie trudne, bo w koło je to samo) musi wiedzieć wcześniej o planach na weekend, jakiś wyjazdach, bo musi się do tego przygotować....

 • azoorek

  Oceniono 43 razy 33

  Poradnia na Narbutta w Warszawie specjalizująca się w autyzmie i aspergerze- szukam zajęć dla dziecka w 3 klasie z diagnozą pod kątem Aspergera. Nie ma nic. Posłałam dziecko do prywatnej szkoły, bo jest mniej dzieci i miałam nadzieję, że lepiej będzie funkcjonować- zresztą chłopak jest nadwrażliwy pod kątem wszystkich zmysłów, więc funkcjonowanie w molochu nie wchodziło w grę. I co usłyszałam- dziecko chodzi do prywatnej szkoły, to niech leczy się prywatnie- miałam ochptę . A im młodsze dziecko, tym bardziej chłonne. Poza tym jak maluch od otoczenia odbiera cały czas sygnały, że jest do bani (a aspereger w przedszkolu czy w szkole do tego się sprowadza), to potem idzie przez życie z takim bagażem. Chodziłam do państwowego ośrodka przez 3 lata na rehabilitacje i efekty były rewelacyjne, potem musiałam zrezygnować, bo dziecko skończyło 6 lat.

 • fred_die

  Oceniono 47 razy 31

  Asperger to zaleta, człowiek poprostu nie lubi przebywać z idiotami a we własnym inteligentym towarzystwie.

 • rorek4

  Oceniono 31 razy 23

  mój syn,8 lat jest bardzo grzeczny, nieśmialy i cichy, nie absorubujący, nigdy nic nie chciał ze sklepu czy nawet na widok bujanych zabawek nie terroryzowal,nigdy głosu nie podnosił i rzadko płaczem chciał coś osiągnąć,inni mi zazdrościli takiego dziecka, ostatnio sie dowiedziałem,że ma asbergera,szok... jak sie zacząłem nad tym zastanawiać to rzeczywiście, nie wszystko było w porządku, przede wszystkim nie szuka i nie zabiega o kontakt, nie potrzebuje tez czułości, jak się go nie wciągnie w rozmowę to sam nie powie ani słowa, trzeba bedzie jakoś to przyjąc na klate...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX