1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Infekcje dróg moczowych u dzieci - objawy i leczenie

Kłopoty z układem moczowo-płciowym u dzieci, są częstym i bardzo dotkliwym problemem. Poza samym charakterem dolegliwości, problem może stanowić jego zidentyfikowanie. Jakie są najczęstsze objawy i jak przebiega leczenie?
Infekcje dróg moczowych to coś, co nie jest łatwo zdiagnozować. Maluchy mogą nie być w stanie powiedzieć, co im dolega, starsze dzieci często wstydzą się i starają ukrywać kłopotliwe objawy. Dlatego bardzo ważne jest, abyś potrafiła rozpoznać, że coś złego dzieje się z układem moczowo-płciowym dziecka i wiedziała, kiedy konieczna jest interwencja lekarza.Co dolega najczęściej:

Najczęstsze dolegliwości ze strony dróg moczowych to ból w czasie siusiania i częste oddawanie moczu. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie groźnie wyglądające objawy muszą świadczyć o czymś groźnym. Pęcherz dziecka jest dużo mniejszy niż osoby dorosłej, dlatego naturalne jest, że dziecko siusia dużo częściej niż ty. Częste siusianie może być też efektem zdenerwowania lub po prostu picia większych niż zwykle ilości płynów. Zmieniony kolor moczu może, ale nie musi być objawem choroby, ciemniejszy niż zwykle mocz może świadczyć o jego zagęszczeniu w następstwie picia przez dziecko zbyt małej ilości płynów i mija, kiedy poziom nawodnienia wróci do normy. Mocz podbarwiony na czerwono może być efektem zjedzenia buraczków. Jeśli dziecko zgłasza ból w czasie oddawania moczu, obejrzyj jego okolice płciowe - być może jest on następstwem stanu zapalnego np. w wyniku odparzenia. W razie wątpliwości, zawsze kontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że lepiej trzy razy zapytać niepotrzebnie, niż raz przegapić groźny objaw.

Infekcje dróg moczowych:

Potrzeba częstego oddawania moczu połączona z silnym bólem w dole brzucha, zwłaszcza w trakcie lub tuż przed siusianiem, może świadczyć o infekcji w drogach moczowych dziecka. Infekcje układu moczowego powstają, kiedy bakterie, normalnie obecne w układzie pokarmowym dostają się do dróg moczowych. W czasie infekcji bakterie mnożą się w pęcherzu i podrażniają jego ściany, co powoduje ból, kiedy w pęcherzu zgromadzi się nawet niewielka ilość moczu. Dziecko stara się zmniejszyć dolegliwości często oddając siusiając. Jednak ilość moczu jest zazwyczaj bardzo mała, bo pęcherz dziecka nie zdążył się jeszcze wypełnić od poprzedniego siusiania.

Infekcje dróg moczowych: objawy

U noworodków i dzieci młodszych niż 2-letnie, objawy infekcji dróg moczowych często są niecharakterystyczne. Częstsze niż zwykle oddawanie moczu i brzydki zapach pieluszek może naprowadzić nas na podejrzenie infekcji, ale u małych dzieci objawy te są trudne do wyłapania i nie zawsze występują. Dziecko może być niespokojne, rozdrażnione, odmawiać jedzenia, wymiotować. Infekcję dróg moczowych może też sugerować gorączka bez objawów takich jak katar czy kaszel.

U starszych dzieci łatwiej zdiagnozować infekcję dróg moczowych. Dziecko zwykle skarży się na piekący ból w trakcie lub tuż przed oddaniem moczu, duże parcie na mocz, często oddaje jego małe ilości, może pojawić się moczenie nocne lub nawet popuszczanie moczu w ciągu dnia. Objawom tym zazwyczaj towarzyszy gorączka, ból brzucha a czasem także ból w dole pleców.

Powtarzające się infekcje w drogach moczowych mogą być objawem wady w układzie moczowym dziecka a nieleczone mogą prowadzić do groźnych powikłań. Dlatego nigdy nie lekceważ ich objawów i szybko zgłoś się z dzieckiem do lekarza.

Infekcje dróg moczowych: co robić w domu?

Właściwe postępowanie po zauważeniu pierwszych objawów infekcji dróg moczowych może zapobiec rozwojowi choroby, pomóc w złagodzeniu jej objawów a w łagodniejszych przypadkach nawet spowodować zahamowanie jej rozwoju. Przede wszystkim zachęcaj dziecko, aby piło jak najwięcej od momentu dostrzeżenia objawów infekcji i przez kolejne 24 godziny. Pomoże to rozcieńczyć mocz, wypłukać bakterie z pęcherza i tym samym zmniejszyć podrażnienie. Dobrym wyborem będzie sok z żurawiny, który dodatkowo pomaga zwalczyć infekcję. Unikaj podawania dziecku napojów z kofeiną i gazowanych, które mogą dodatkowo podrażnić pęcherz. Zachęcaj dziecko do częstego oddawania moczu i siusiania do końca, zalegający mocz sprzyja, bowiem namnażaniu bakterii odpowiedzialnych za infekcję. Ciepła kąpiel może pomóc złagodzić ból i rozluźnić mięśnie unikaj jednak stosowania płynów do kąpieli i perfumowanych mydeł, które mogą podrażniać skórę okolic płciowych dziecka. Jeśli, na skutek rozluźnienia w czasie ciepłej kąpieli, dziecko odczuwa potrzebę oddania moczu, nie zabraniaj mu tego, może to pomóc zmniejszyć ból.

Podrażnienie skóry może nasilić dolegliwości u małych dzieci. Dokładnie oglądaj okolice płciowe dziecka przy każdej zmianie pieluszki. Zaczerwienienie może oznaczać podrażnienie skóry. Często zmieniaj pieluszki dziecka, aby uniknąć nasilania dolegliwości. Kiedy tylko to możliwe zostawiaj dziecko bez pieluszki, aby wietrzyć podrażnioną skórę. Przyczyną podrażnień może też być alergia na mydło lub proszek do prania. Jeśli podejrzewasz, że taka może być przyczyna problemu, zmień używane przez siebie produkty na łagodniejsze, hipoalergiczne, pozbawione dodatków barwników i środków zapachowych. Płucz skórę dziecka dwukrotnie, aby dokładnie usunąć wszystkie pozostałości detergentów.Kiedy u twojego dziecka zdiagnozowano infekcję w drogach moczowych:

 • - stosuj się do wszystkich zaleceń danych przez lekarza
 • - podawaj leki dokładnie tak jak zlecił to lekarz
 • - zgłoś się do lekarza po zakończeniu antybiotykoterapii, może on chcieć dodatkowo zbadać dziecko, aby zapobiec niedoleczeniu infekcji


Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, kiedy:

 • - dziecko nie może oddać moczu, lub ma suchą pieluszkę przez dłużej niż 12h
 • - pojawiają się nowe objawy takie jak ból pleców, krew w moczu, wysoka gorączka lub wymioty
 • - objawy nie ustępują, stają się częstsze lub stan dziecka się pogarsza


Autor: lek. med. Karolina Turżańska

Najpopularniejsze pytania o układ moczowy dziecka i odpowiedzi lekarzy:

Więcej o:
Komentarze (12)
Infekcje dróg moczowych u dzieci - objawy i leczenie
Zaloguj się
 • flaku

  Oceniono 5 razy 5

  o kutfa same reklamy w komentarzach i to słabe..................

 • Rex Kelvin

  0

  Cześć,

  Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy każdemu, kto chce ofiarować nerki, aby je uratować i tak Jeśli jesteś zainteresowany byciem dawcą lub chcesz uratować Życie, musisz napisz do nas e-mail poniżej.

  Jest to okazja, aby być bogatym w porządku, zapewniamy i gwarantujemy 100% bezpieczną transakcję z nami, wszystko odbywa się zgodnie z prawem nakłaniającym dawców nerek.
  Więc marnuj więcej czasu, uprzejmie napisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com

  Szpital Specjalistyczny Irrua.

 • tygrysio_misio

  0

  moja mama często miała problemy z pęcherzem i nerkami... od jakiegoś starego lekarza w latach 70tych usłyszała, że najlepsze są parówki i że trzeba trzymać mocz najdłużej jak się da

  parówki to garnek z parującą wodą/ może być z jakimiś ziołami.... siada się na to i wygrzewa... musi być tak gorące, że aż będzie parzyć (ok 70st).... bakterie nie lubią zbyt wysokiej temp i giną

  a trzymanie moczu jest po to żeby potem wysikać się z dużą siłą, żeby wysiąkiwać też bakterię... robienie po parę kropel nic im nie zrobi... zresztą po to powodują świąd żeby sikać po kilka kropel, a nie zwartym strumieniem

  jak ja nabawiłam się problemów mama przekazała mi tajemną (pewnie przedwojenną) wiedzę... mijało w 2-3 dni... bez syropków i tabletek

 • Iwona Stalka

  Oceniono 2 razy -2

  Witam chciała bym się może tutaj poradzić i uporać się z tym problemem raz na zawsze .Mam córeczkę która ma 4 latka dostała infekcji drug moczowych,z konsultowalam to z pediatra kazała podawać Furalgine po czym to bardzo Noe pomogło, potem antybiotyk którego córka ogóle nie chciała zażywać wzięła może przez 4 dni co miała brać przez 10.Od tego antybiotyki zrazila się do jedzenia po czym ogóle nie chciała nic kompletnie jeść każde jedzenie czy picie wachala czy jej Noe dodałam tego antybiotyki taki mam problem.Od paru miesięcy bez przerwy zazywa Furalgine po czym jest raz lepiej i czasami bez zmian ciągle badania moczu jak i powiew.Ciała bym pomóc coreczce tylko nie wiem w jaki sposób przeważnie gdy zbliża się czas spania to narzeka że ja boli mocze jej sisie w ciepłej wodzie i czasami dodając zapatrzony rumianek by złagodzić ból.Proszę pomóżcie mi w tak wyjątkowej sprawie co mam dalej robić! Boję się że dziecko może stracić nawet nerki czy jest jakaś maść krem który powinnam zarzyc by złagodzić pieczenie?pomóżcie! !!

 • brzdaciq

  Oceniono 2 razy -2

  przydatne porady, niestety takie dolegliwości zdarzają się i dzieciom, sama jako dziecko miałam bolesną infekcję, nic fajnego... Pytanie brzmi, czy warto z dziećmi chodzić do publicznego lekarza czy może prywatnego? Co na to powiecie? Czytałam ostatnio urodaizdrowie.pl/czy-warto-korzystac-z-prywatnych-klinik-medycznych i się zastanawiam..

 • pdhsob

  Oceniono 2 razy -2

  wszelkiego rodzaju infekcje mają związek z patogenną florą.Probiotyki myjące przywracają równowagę biologiczną wypierając źródło infekcji. W ten sposób pomagają odbudować odporność. http;//vitalkosmetyki.pl

 • onimnos

  Oceniono 6 razy -2

  Dolegliwości układu moczowego są jednymi z bardziej nieprzyjemnych rzeczy jakie mogą się przytrafić naszym najmłodszym. Dlatego warto dowiedzieć się jak im zapobiegać oraz jak leczyć dzieci w tej trudnej sytuacji. Ciekawe porady dotyczące profilaktyki oraz faktów i mitów dotyczących zakażeń dróg moczowych można znaleźć na stronie www.hartujmisie.pl/zdrowie-twojego-dziecka/zakazenia-ukladu-moczowego - dowiemy się tu, że wbrew pozorom dieta nie ma aż tak wielkiego wpływu na wystąpienie zakażenia (w odróżnieniu od higieny), oraz to, że mocz do badania należy pobierać rano.

 • Lutheran Hospital

  Oceniono 4 razy -4

  Jestem Doktorem Michaelem Baldwinem z Iowa Luterański Szpital, dałem mi szansę, aby kierownictwo szpitali reklamowało w Internecie, jak pracujemy i że zaczęliśmy od nowa na rok zakupu narządów ludzkich, np. Nerki, jeśli jesteś poza zainteresowani sprzedażą nerki, proszę nie wahaj się skontaktować ze szpitalem pod poniższym adresem e-mail: Szpital w luteranie w Stanach Zjednoczonych jest specjalistą w dziedzinie chirurgii i jako dawca nie ma w tym ryzyka, płacimy dobrą sumę pieniędzy i jesteśmy z siedzibą w Iowa USA.
  I to jest nasz e-mail:
  iowalutheranhospital@gmail.com
  Możesz też się z nami skontaktować na cosapp +1 929 281 1248

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX