Masz skłonność do rozstępów? Sprawdź, co może ci pomóc

Rozstępy to sprawa genetyki. Albo je w ciąży masz, albo nie. Nie poddawaj się! Nawet jeśli im nie zapobiegniesz, możesz sprawić, że będą niezauważalne

Jeśli twoja mama nie ma rozstępów, najprawdopodobniej i ty na swoim ciele nie będziesz miała tych charakterystycznych kresek, przez niektórych porównywanych do wzorów na sierści zebry. I odwrotnie: jeśli ona rozstępy ma, powinnaś liczyć się z tym, że będą i u ciebie. Nie poddawaj się jednak bez walki. Nawet, jeśli nie unikniesz rozstępów, sprawisz, że nie będą one tak duże, jak mogłyby być, gdybyś nie robiła nic.

Czym właściwie są rozstępy?

W ciąży pojawiają się najczęściej na piersiach, brzuchu, udach i pośladkach. Najczęściej zaczynają być widoczne około szóstego miesiąca ciąży. Skóra rozciąga się w krótkim czasie, pojawiają się wrzecionowate pasma, czyli właśnie rozstępy. Włókna kolagenowe ulegają zniekształceniu, struktura skóry zaburzona. Na początku rozstępy są ciemnoczerwone, sine, by w końcu zblednąć - stają się wklęsłe i pomarszczone.  Te "wygojone" włókna kolagenowe stają się bliznami, czyli właśnie widocznymi na skórze jasnymi już rozstępami.

Jak zapobiegać rozstępom?

Przede wszystkim musimy zacząć na długo, zanim jeszcze się pojawią. Szanse w walce mamy jeszcze w pierwszej fazie, gdy są czerwone. Pamiętaj, że nie chodzi o to, żeby je usunąć - to jest możliwie jedynie za pomocą skalpela, gdy pojawią się rozstępy robimy wszystko, aby były jak najmniej widoczne. Nasze szanse maleją wprost proporcjonalnie do ich jaśnienia - gdy rozstępy staja się jasne, domowymi sposobami się ich nie pozbędziemy.

O skórę musimy zadbać od początku ciąży. Warto zwracać uwagę na skład, jednak większość kosmetyków możemy używać od pierwszych tygodni ciąży. Chcemy, aby nasze ciało było elastyczne i nawilżone. Za elastyczność naszej skóry odpowiada witamina E oraz olejek lawendowy. Są one  składnikami olejku Bio-Oil?, którego możesz używać od drugiego trymestru ciąży. Olejek należy stosować dwa razy dziennie, wmasowując go w miejsca istniejących już rozstępów przez minimum trzy miesiące. Używaj go także zanim rozstępy się pojawią, smaruj miejsca szczególnie na nie narażone: brzuch, piersi czy biodra.

W walce z rozstępami pomocne są także wyciągi roślinne i substancje nawilżające. Kremy najlepiej stosować po kąpieli, rozgrzana skóra lepiej wchłonie dobroczynne substancje. Pamiętaj, że liczy się regularność.

Masuj też ciało, masaż poprawia elastyczność skóry. Pamiętaj jednak, aby unikać intensywnego masowania piersi i brzucha, szczególnie jego górnej części. Więcej energii poświęć pośladkom i udom. Masaż możesz wykonywać pod prysznicem (używając sizalowej myjki) albo podczas wcierania np. olejku. Łączysz wtedy przyjemne (masaż jest wspaniałą formą relaksu) z pożytecznym (i to podwójnie, bo dobroczynny wpływ na skórę ma i masowanie, i produkt, którego używasz).

Skóra, która się rozciąga swędzi. Dobrze, aby produkty, których używasz do pielęgnacji skóry zawierały substancje, którą pomogą złagodzić tę dolegliwość. Pomocny będzie np. olejek rumiankowy.

Kremy najlepiej stosować po kąpieliKremy najlepiej stosować po kąpieli Fot. iStock/chatsimo Fot. iStock/chatsimo

Działaj błyskawicznie

Rozstępy już się pojawiły? Działajmy od razu. Szukajmy kosmetyków, które w składzie mają heparynę, alantoinę, dwutlenek krzemu, sukralfat czy wyciąg z cebuli.  Pomocna jest także witamina A. Nie musisz jednak zmieniać produktów, możesz używać dalej tych, którymi smarowałaś się od początku (witaminę A znajdziesz w olejku Bio-Oil). Pamiętaj, że najważniejsza jest regularność i to, żeby zacząć póki rozstępy będą miały intensywny kolor.

Gdy na skórze pojawią się rozstępy, lepiej zrezygnuj z intensywnego masażu - możesz dodatkowo rozciągnąć skórę, rozstępy zamiast się zmniejszać, będą coraz szersze. Produkty wcieraj delikatnie, szorstka szczotka sprawdzi się, gdy na skórze nie ma żadnych zmian.

Pomocne mogą okazać się także peelingi, dzięki którym substancje zawarte w produktach "na rozstępy", będą lepiej się wchłaniały. Sprawdź skład, jeśli nie ma w nim substancji, których powinnaś unikać będąc w ciąży (np. niektórych olejków eterycznych, wyciągów z soi, dużego stężenia kwasów), z powodzeniem możesz stosować swój ulubiony peeling.

Profesjonalna pomoc

Całkowicie pozbyć się rozstępów możemy jedynie korzystając z pomocy chirurga. Są jednak sposoby, które pomogą je spłycić i rozjaśnić. To np. zabiegi z wykorzystaniem światła lasera, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, czy lipotransfer. 

Co oprócz kosmetyków?

Nie chcesz mieć rozstępów? Zadbaj o swoją dietę. Jak już wspomniałam, za elastyczność naszej skóry odpowiedzialna jest witamina E. Znajdziesz ją m.in. w kaszach, awokado, kiełkach, pełnoziarnistym pieczywie i zielonych warzywach liściastych. Warto, aby w menu pojawiły się także produkty zawierające cynk, np. mięso, rośliny strączkowe, orzechy. Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, pij dużo wody.

Nie tylko jedzenie ma znaczenie. Pamiętaj o codziennej dawce ruchu. Może to być spacer, zapytaj lekarza, czy możesz wykonywać ćwiczenia bezpieczne dla kobiet w ciąży. Gimnastyka wzmacnia naskórek i poprawia krążenie krwi, co ma duże znaczenie w walce z rozstępami.

Ważne jest także równomierne przybieranie na wadze. Skóra lepiej poradzi sobie z powolnym rozciąganiem, niż gdy będzie działo się to gwałtownie.

Genetyka ma znaczenie, ale...

...nie możemy zostawiać jej wszystkiego. Być może jeśli twoja mama nie miała rozstępów, ty ich też nie będziesz miała, a może będzie ich po prostu mniej, niż u twojej koleżanki, która w spadku dostała rozstępy. Na pewno wiesz, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a wsmarowywanie produktów w skórę może stać się przyjemnym rytuałem.