Po lecie pojawiły się na twoim ciele przebarwienia? Jesień jest od tego, aby zadbać o skórę

Poznaj łatwe i skuteczne sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze.

Przebarwienia na skórze? Dla jednych to przede wszystkim piegi. Pojawiają się nowe, te które są, stają się ciemniejsze. Ale przebarwienia to nie tylko piegi. Wiele osób odkrywa na swoim ciele ciemniejsze plamy. Pojawiają się one najczęściej w miejscach, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych, czyli na twarzy, ramionach, plecach, dekolcie i dłoniach.

Skąd się biorą przebarwienia?

Na pewno wiesz, że za odcień skóry odpowiada melanina, pigment produkowany przez melanocyty. Jest ona swojego rodzaju naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Gdy nadmiernie wystawiamy nasze ciało na słońce, nie zapewniając mu odpowiedniej dodatkowej ochrony (używanie kremów z filtrem, zakładanie kapelusza, czapki z daszkiem itp.) często dochodzi do zaburzeń produkcji melaniny w organizmie. Może się ona nierównomiernie rozkładać, tworząc przebarwienia.

Za zaburzenia produkcji melaniny w organizmie, a więc i za nierównomierny koloryt skóry, odpowiada wiele czynników. Może być to, wspomniana wcześniej, nadmierna i niewłaściwa ekspozycja na słońce (melanina „walczy“ z promieniami UV, jednak gdy jest ich zbyt dużo, po prostu gubi się). Inne przyczyny? To np. zmiany hormonalne, związane np. z ciążą, menopauzą, stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, niektóre leki, składniki kosmetyków.

Słyszałeś, że przed opalaniem nie powinno się używać perfum? To prawda. Powinniśmy uważać nie tylko na perfumy, ale i na inne kosmetyki – szczególnie te, które zawierają substancje zapachowe (wystrzegaj się np. piżma ambretowego, olejku waniliowego). Wystarczy krótka ekspozycja na słońce tuż po nałożeniu produktu, aby w miejscach, które posmarowaliśmy czy też popsikaliśmy pojawiły się plamki. Przebarwienia mogą także powstawać przez sok z owoców cytrusowych. Skóra oblana sokiem z cytryny i pełne słońce? Zły pomysł.

Reakcje fototoksyczne mogą wywoływać także niektóre rośliny, np. mniszek lekarski, dziurawiec, nagietek. One nie lubią słońca.

Jeśli po urlopie odkryjesz na swoim ciele przebarwienia, przede wszystkim wybierz się do dermatologa, on je dokładnie obejrzy, zdiagnozuje i podpowie, jak je usunąć. Nie martw się, większość przebarwień znika, chociaż potrzeba na to kilku miesięcy. Jak z nimi walczyć w domowym zaciszu?

Przebarwienia skórne po słońcuPrzebarwienia skórne po słońcu MMPILE/istock

Sposoby na przebarwienia

Pamiętaj, że chociaż plamy pojawiają się nagle, tak samo szybko nie znikną z twojej skóry, musisz uzbroić się w cierpliwość. Przyda się także regularność – nie wystarczy posmarować się raz na jakiś czas i liczyć na szybki efekt. Na niego będzie trzeba poczekać, około dwóch-trzech miesięcy (jeśli nie dłużej).

Jesień to dobry czas na walkę z przebarwieniami. Dlaczego? Kosmetyki, które pomagają je usuwać, mają w swoim składzie substancje, które osłabiają odporność skóry na słońce. Jesienią nie jest ono już tak mocne, ale i tak wychodząc z domu nie zapomnij posmarować się kremem z filtrem.

Teraz konkrety. Które substancje pomogą nam w walce z przebarwieniami? Przede wszystkim: kwasy owocowe, witamina C i pochodne witaminy A. To ich szukaj w składzie kosmetyków. Na pewno wielokrotnie słyszałeś o dobroczynnym działaniu retinolu, który m.in. odpowiada za dobry stan naskórka. Kwas askorbinowy pomaga nie tylko przy przeziębieniach. Jest pomocny także przy rozjaśnianiu przebarwień.

Składniki, które pomagają w nierównomiernym kolorycie skóry znajdziesz w olejku Bio-Oil®. To przede wszystkim wspomniana już wcześniej witamina A oraz olejek rozmarynowy, który rozjaśnia blizny i przebarwienia. Jak go stosować? Jak już wspomniałam, liczy się regularność. Należy go nakładać na zmiany dwa razy dziennie, przez minimum trzy miesiące. Pamiętaj, aby użyć też produktu z filtrem przeciwsłonecznym – poczekaj, aż olejek wchłonie się całkowicie, a następnie nałóż filtr.

Badania kliniczne dotyczące nierównomiernego kolorytu skóry potwierdzają działanie Bio-Oil – poprawia on wygląda skóry zarówno u osób z jasną, jak i ciemną karnacją już w 12 tygodni.*

A domowe metody?

One sprawdzą się w walce z mniejszymi, płytszymi, przebarwieniami, ale raczej nie licz na wiele – trzeba dużego stężenia, aby substancje mogły zacząć działać, kilka okładów z ogórka może nie być wystarczających. Jednak nie zaszkodzą. Które owoce i warzywa mają właściwości wybielające? Obok wspomnianego już wcześniej ogórka, są to np. ziemniak, pomidor, cytryna i grejpfrut. Właściwości rozjaśniające posiada także kurkuma i aspiryna. Babcie zalecałyby też wykorzystanie soku z kiszonej kapusty. Specyficzny zapach jednak odstrasza – nie chcemy mieć go na twarzy.

Możesz obłożyć twarz plasterkami z ogórka, a sokiem z cytryny posmarować twarz (nakładaj za pomocą wacika, jak tonik). Z kurkumy przygotujesz maseczkę, wystarczy zmieszać ją z miodem i jogurtem naturalnym.

Pamiętaj jednak, że domowe sposoby mają szansę w walce jedynie z płytkimi przebarwieniami, a kluczowa – jak i przy innych metodach – jest regularność.

Profesjonalna pomoc

Czasem działania w domowym zaciszu nie wystarczą. Z przebarwieniami możemy walczyć np. wybierając się na peeling chemiczny, który głęboko złuszczy naszą skórę. Niekiedy proponuje się też zabiegi z wykorzystaniem światła laserowego, mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny albo krioterapię. Nie podejmujmy jednak działań na własną rękę, najpierw skonsultujmy się z dermatologiem.

Regularność stosowania produktów zazwyczaj pomaga całkowicie usunąć albo rozjaśnić przebarwienia. Są jednak takie, które zostają z nami na zawsze. Przede wszystkim liczy się zapobieganie. Korzystajmy ze słońca z głową, unikajmy wygrzewania się, gdy jest ono najwyżej, stosujmy kremy z filtrem, okrywajmy głowę.

*Badanie dotyczące nierównomiernego kolorytu skóry, 2011: https://www.bio-oil.com/pl/research/uneven-skin-tone-study-2011

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.