Blizny: każdy z nas ma ich kilka - jak się ich skutecznie pozbyć?

Nie lubisz blizn na swoim ciele? Czas coś z tym zrobić! Istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym możesz poprawić swój wygląd. Podpowiadamy, jak walczyć z tym problemem estetycznym.

Często wstydzimy się blizn na  swoim ciele. Jednak to dosyć powszechny problemy, więc nie powinniśmy przejmować się nimi aż tak bardzo. Każdy z nas ma jakieś 3-4 blizny. Niektóre z nich pamiętają nawet czasy naszego dzieciństwa. Są to najczęściej pamiątki po trądziku, operacjach, oparzeniach czy drobnych wypadkach.

Kiedy powstają blizny?

Blizna powstaje w trakcie ostatniego etapu gojenia się rany. Początkowo jest zaczerwieniona, a nawet bolesna. W ciągu kilku miesięcy staje się jednak stopniowo mniej widoczna, a ból zanika. Jeśli blizna jest jeszcze bardzo świeża i nie chcemy, by w przyszłości rzucała się nadmiernie w oczy, musimy pamiętać o tym, by nie wystawiać jej zbytnio na słońce. To mit, że dzięki opalaniu znak po ranie stanie się mniej widoczny. Kontakt z promieniami słonecznymi przynosi zazwyczaj odmienny efekt.

Sposoby na blizny

Jeśli po okresie dojrzewania zostały nam jakieś niewielkie blizny potrądzikowe, pierwszym etapem walki z nimi są regularnie wykonywane peelingi (najlepiej 2-3 razy w tygodniu). Jednak w przypadku większych blizn możemy skorzystać także z pomocy medycyny estetycznej. Dużą popularnością cieszą się zabiegi takiej jak: laser frakcyjny, mikrodermabrazja, dermobrazja laserowa. Zanim zdecydujemy się na któryś z nich, powinniśmy jednak skonsultować się z ekspertem. Wybór zabiegu powinien być uzależniony od rodzaju blizny.

Blizny to dosyć powszechny problemyBlizny to dosyć powszechny problemy Fot. iStock/freemixer

Tanie, domowe sposoby na blizny

Zanim zdecydujemy się na profesjonalne zabiegi w klinikach, możemy wypróbować także kilka domowych sposobów, które często okazują się zaskakująco skuteczne.

Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów na blizny jest sok z aloesu, który może znacząco wpłynąć na odnowę naszego naskórka. Do walki z bliznami świetnie nadaje się sok z liści aloesu. Jednak jeśli nie mamy takiej rośliny we własnym mieszkaniu, w aptekach możemy kupić żele i płyny z aloesem.

Pomocne kosmetyki

Wielu z nas podchodzi jednak do naturalnych metod z dużym dystansem. Często okazują się one nieskuteczne. Z pomocą w przypadku blizn przychodzą więc także profesjonalne kosmetyki.

Przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na ich skład. Dobry kosmetyk na blizny zawiera w swoim składzie rumianek (ewentualnie olejek z rumianka). Dzięki niemu zmniejsza się widoczność blizn. Inny istotny składnik do nagietek, który warunkuje prawidłowy wzrost nabłonka (to szczególnie ważne w przypadku dopiero tworzących się blizn). Dobrze jest także, gdy w składzie takich kosmetyków znajduje się lawenda, która nadaje skórze aksamitną gładkość.

Olejki na blizny

Olejki, które zazwyczaj redukują jednocześnie blizny i rozstępy, poprawią wygląd nawet starych blizn. Dzięki ich stosowaniu, znaki na ciele stają się mniej wyraziste. Jednak taka metoda wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji w stosowaniu. Najlepsze efekty uzyskujemy po kilku miesiącach stosowania kosmetyków. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.