Skóra w ciąży potrafi być piękna! Musisz pamiętać o tych 5 zasadach

Piękna skóra w ciąży? To wcale nie takie trudne. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przesyłamy 5 nawyków, które poprawią wygląd twojej skóry.

Geny czy kosmetyki?

Ciąża to okres licznych rewolucji w ciele kobiety - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Często te drastyczne zmiany w wyglądzie są powodem frustracji przyszłych mam. Ich skóra nagle staje się nadmiernie przesuszona. Co więcej, pojawiają się na niej nieestetyczne przebarwienia i rozstępy.

Kobiety często zastanawiają się, w jakim stopniu ładna skóra w ciąży to zasługa kosmetyków, a w jakim genów. W tej kwestii specjaliści są podzieleni. U niektórych kobiet zmiany są bardziej wyraźne, u innych w ogóle się one nie pojawiają. Dobrym przykładem są rozstępy. Niektóre kobiet są na nie szczególnie podatne, podczas gdy inne w trakcie ciąży i po niej w ogóle nie musiały walczyć z tym problemem.

Photo of pregnant woman relaxing in nature on a beautiful sunny day
Fot. iStock/AleksandarNakic

5 prostych nawyków do wprowadzenia od zaraz

Jednak nawet jeśli przyszła mama nie wie, jak zareaguje jej organizm, warto pamiętać o kilku sposobach, które pomogą zachować dobry wygląd i nie zrujnują jej portfela.

1. Zadbaj o zbilansowaną dietę i odrobinę ruchu. Dzięki temu unikniesz bardzo dużych rozstępów, które potencjalnie mogłyby pojawić się na twoim ciele. Nie musisz od razu rozpoczynać wielkich treningów. Zacznij od spacerów i niejedzenia zbyt dużych porcji posiłków na noc. Eksperci podkreślają, że dobrze jest, gdy kobieta nie przytyje nadmiernie. Zakłada się, że górna granica to +20 kg. Im mnie przytyjesz, tym mniejsze prawdopodobieństwo problemów estetycznych takich jak rozstępy.

2. Kobiety w ciąży często skarżą się na nieestetyczne przebarwienia, które pojawiają się na ich skórze (np. ostudy czy melazmy). Problem ten wiąże się ze zmianami w gospodarce hormonalnej. Aby im zapobiec, powinnaś zrezygnować z wizyt w solarium. Co więcej, w słoneczne dni musisz nanosić na skórę kremy z odpowiednim filtrem.

3. Ważnym krokiem w walce o ładną skórę jest masowanie i natłuszczanie jej w obrębie piersi i brzucha. To kolejny sposób na zapobieżenie rozstępom.

4. Pamiętaj o tym, by na czas ciąży przestawić się na kosmetyki dla skóry suchej i wrażliwej. To dlatego, że większość kobiet, nawet gdy wcześniej nie miała tego problemu, po zajściu w ciążę skarży na nadmierną wrażliwość skóry. Wynika to z faktu, że w wówczas organizm zaczyna produkować wyjątkowo duże ilości estrogenów.

5. Nie możesz także zapominać o preparatach zwiększających elastyczność skóry. Z to podziękuje nam nasza skóra już po porodzie. Brzuch zacznie wówczas się kurczyć. Warto więc przygotować się na to odpowiednio wcześniej. Pomogą nam w tym specjalistyczne olejki, które zwiększą elastyczność skóry. Dzięki takiej terapii stanie się ona delikatniejsza, gładsza, a także bardziej sprężysta.