SŁODKICH SNÓW

Słowo "spanie" zawiera w sobie cząstkę SPA, odnoszącą się do miejsc i sposobów odnowy biologicznej i odzyskiwania kondycji. W stosunku do maluszka nadawanie takiego znaczenia spaniu jest w pełni uzasadnione. Dla niemowlaków sen to przede wszystkim głęboka i konieczna dla prawidłowego rozwoju reorganizacja procesów psychicznych. Jest niezbędny do porządkowania wrażeń zmysłowych i zapisywania śladów pamięciowych.

Pobierz katalog Fisher-Price

Drogi Rodzicu, przekonasz się o tym rozwiązując poniższe zadania.
1. Mózg osoby dorosłej waży około 1370 g, a niemowlaka 350 g. Oblicz jaki procent ciała stanowi mózg u Ciebie, a jaki u Twojego dziecka? Ile uwagi poświęcasz temu narządowi, który jest tak dużą częścią ciała Twojego maluszka?
2. W mózgu dorosłego istnieje 13 trylionów połączeń między neuronami, które rozwijają się stopniowo. Ile połączeń utworzył dziś Twój maluszek? Ile pracy będzie miał jego mózg, żeby to uporządkować podczas snu?


Tak ważny czas w życiu dziecka wymaga właściwej troski i odpowiednich warunków. Dla prawidłowego przebiegu tego procesu niezbędna jest faza senności, pośrednicząca między aktywnością a regenerującym snem. Pozwala ona dziecku na najlepsze, czyli płynne przechodzenie od poznawania do spania. Dla ciekawego świata i spragnionego kontaktu maluszka nie jest to proste. To rodzice muszą o to zadbać, bo on chętnie forsowałby swoje siły i zasypiał nagle ze zmęczenia. Dlatego niezwykle ważne są zasady i akcesoria, które w tym pomagają. Stały rytuał zasypiania, czyli ustalona kolejność wieczornych czynności, przygotowuje na to, co nastąpi za chwilę. Dla aktywnego maluszka moment odłożenia do łóżeczka to wyzwanie, ale ułatwią mu to: Gwiezdny Projektor – Uspokajacz i Karuzelka z Misiami od Fisher-Price. Zamiast ostrych świateł domowych maluszek potrzebuje subtelnych refleksów i łagodnych kolorów z lampki projektora. Pomocne może też być wodzenie wzrokiem za pastelowymi misiami, sennie bujającymi się nad łóżeczkiem. Szczególnie podekscytowany niemowlaczek do zaśnięcia będzie dodatkowo potrzebował akompaniamentu kojącej muzyki, uspokajającego szumu lub łagodnych odgłosów natury. W takiej chwili miło jest też wtulić się w coś delikatnego, dlatego dzieci chętnie sięgną po niebieską przytulankę, mieszkającą w loży Gwiezdnego Projektora. Będzie to skuteczne, bo tekstylny przyjaciel daje dobry przykład i już śpi, a jego mina pokazuje, że przyjemnie o czymś śni. Ciekawe o czym najczęściej śni Twój maluszek?
Zasypianie to ważny, a jednocześnie kruchy proces, dlatego nie powinien być przerywany. Świadomi tego rodzice są wdzięczni za pilota pozwalającego z daleka modyfikować pracę karuzelki. Zabawki wprawiające maluszka w tak przyjemny relaks wzbudzą jego przywiązanie. Dlatego będzie on zadowolony z możliwości zabawy nimi jako maskotką lub zawieszką przy wózku.

Gwiezdny projektorGwiezdny projektor materiały partnera

Drogi Rodzicu, czy czytając o usypiających właściwościach tego projektora i karuzelki nie nabrałeś ochoty na drzemkę? Wyobraź sobie jakie te akcesoria zrobią wrażenie na Twoim maleństwie, kiedy będzie przy nich zasypiać?

Wypowiedź ekspertki Fisher-Price
dr n. hum. Justyna Korzeniewska – psycholog dziecięcy