PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

W słowniku dorosłych słowo "granica" ma podwójne znaczenie: kres obszaru, np. państwa, i szczyt limitu, np. możliwości. Natomiast dla dzieci, które nie znają podziału geograficznego ani umiaru w działaniu, jest tylko jedna granica - kres ich pragnień.

Pobierz katalog Fisher-Price

Kiedy odkryją przyjemność poznawania, z determinacją dążą do zaspokajania tej potrzeby w zabawie, przekraczając różne granice. Chętnie badają niedostępne zakątki mieszkania, sprawdzają właściwości różnych przedmiotów, próbują posługiwać się rzeczami dorosłych. Badają przy tym granice tolerancji rodziców na ich odkrywcze pomysły. Potrzeba nowych odkryć, zaskakujących przeżyć, ciekawych doznań może zostać w bezpieczny sposób zaspokojona poprzez pełne niespodzianek zabawki edukacyjne od Fisher-Price®, np. Edukacyjny Globus Odkrywcy oraz odpowiedniki akcesoriów dorosłych np. Umywalkę Malucha.

Umywalka malucha Fisher PriceUmywalka malucha Fisher Price materiały partnera

Podróżowanie „palcem po mapie” to określenie oddające niespełnione marzenia dorosłych o poznawaniu świata. Dzieci jednak są bardo zadowolone, odkrywając świat dostępny na wyciagnięcie rączki. Edukacyjny Globus, obracając się dookoła, zaskakuje nowymi obrazkami, odgłosami, melodiami, piosenkami i zagadkami. Oferując dzieciom trzy poziomy nauki, zaspokoi potrzeby zarówno początkującego wędrowniczka, jak i doświadczonego trapera. Mały odkrywca na pierwszym poziomie pozna odgłosy zwierząt, miejsca, w których one żyją, oraz różne sposoby podróżowania. Nauczy się też powitań w kilku językach. To pozwala przekroczyć dziecku pierwszą granicę: granicę własnego języka. Teraz już wie, że jego ulubione „cześć!” na powitanie nie jest jedynym możliwym sposobem wyrażenia radości ze spotkania z kimś. Nieco bardziej doświadczeni podróżnicy potrzebują drugiego poziomu nauki, czyli możliwości rozwiązywania zagadek. Zaangażują się w tropienie zwierząt, poznawanie kontynentów, odkrywanie kierunków świata. Prawdziwy włóczykij będzie chciał dokładniej poznać kulturę różnych krajów. Dlatego na trzecim poziomie może wysłuchać melodii z różnych stron świata.


Odkrywając nowe lądy, dzieci chcą poznawać obyczaje ich mieszkańców. Pierwszym egzotycznym ludem poznawanym przez dzieci są dorośli. Ciekawe są ich zachowania, reakcje, czynności. Dlatego dzieci tak chętnie naśladują ich pracę i przywłaszczają rzeczy osobiste. Te działania maluchów zazwyczaj skutecznie doprowadzają rodziców do granicy ich cierpliwości. Rozchlapana woda, mokre rzeczy, rozrzucone kosmetyki to tylko drobne ślady podboju łazienki przez malucha. Edukacyjna Umywalka pozwoli mu naśladować czynności dorosłych bez takich zniszczeń. W tej łazience można też bezpiecznie zadbać o higienę przyjaciela, np. Szczeniaczka Uczniaczka, nie narażając go na nieprzyjemne spotkanie z wodą. Akcesoria umywalki do chwytania, przekręcania, naciskania pomogą w ćwiczeniu sprawności manualnej. Zabawka zapozna też początkującego czyścioszka z nazwami rzeczy i czynności toaletowych. Po opanowaniu tych wiadomości dziecko jest gotowe na drugi poziom, gdzie może sprawdzić się w zagadkach, odnajdując wskazane przedmioty. Na kolejnym etapie musi też zaangażować swoją wyobraźnię w odgrywanie ról. Wszystkiemu towarzyszą rytmiczne melodie, kolorowe światełka i własne uśmiechnięte odbicie w lustrze.
Dzieci ujmują świat tylko z własnej perspektywy. Oznacza to, że jest nim to, co one aktualnie poznają, a odległą galaktykę stanowi wszystko poza zasięgiem rączek, wzroku i słuchu. Dla dzieci nowym lądem godnym odkrycia jest tak samo drugi kontynent, jeśli można po nim wodzić paluszkiem, jak i umywalka, w której można „na niby” umyć zabawkę.

Wypowiedź ekspertki Fisher-Price
dr n. hum. Justyna Korzeniewska – psycholog dziecięcy