EMOCJE W RUCHU

Dzieciństwo to czas intensywnego rozwoju dziecka i. nauki rodziców. Dzieci zdobywają wiedzę o świecie, a ich rodzice obserwując je, korygują swoje przekonania. Drogi Rodzicu, Twój Maluszek zaprasza Cię na lekcję o emocjach.

Pobierz katalog Fisher-Price

Na początek zrobi Ci mały test. Odpowiedz na trzy pytania, a potem w tekście sprawdź ich poprawność.

1. Co jest istotą emocji? a) Nastrój b) Myśl c) Ruch

2. Kiedy dziecko po raz pierwszy przeżywa emocje? a) Już w życiu płodowym b) W pierwszym miesiącu życia (jako noworodek) c) W pierwszym roku życia (jako niemowlak)

3. Ile emocji odczuwa niemowlak? a) Różnicuje tylko skrajności: przyjemne - przykre b) Odczuwa kilka podstawowych (radość, strach, gniew) c) Odczuwa wszystkie, ale wyraża je inaczej niż dorośli

Dla wielu rodziców zaskakująca będzie odpowiedź na pierwsze pytanie - ruch. Słowo "emocja" pochodzi z języka łacińskiego, a jego rdzeń "emoveo" oznacza między innymi poruszyć, wstrząsnąć, wyjąć. Język polski również oddaje ten związek między odczuciem wewnętrznym a ruchem. Termin "poruszenie" odnosi się zarówno do tego, co przeżywamy, jak i do zmiany pozycji. Emocje wyrażane są poprzez gesty i zachęcają do ruchu. Właśnie dlatego podskakujemy ze szczęścia, rzucamy czymś w złości, uciekamy ze strachu. Dorośli uczą się kontrolować reakcje ruchowe, bo takie są oczekiwania społeczne. Natomiast dzieci są naturalne w ekspresji swoich przeżyć. Wszystko wyrażają ruchem i gestem, a do prawidłowego rozwoju emocjonalnego potrzebują aktywności. Radość i zadowolenie, jakie wywoła w nich spotkanie z Odjazdowym Stworkiem, wyrażą poprzez ściganie się z nim - raczkując i biegając. W takiej zabawie będą jednocześnie rozwijać swoją dojrzałość emocjonalną i sprawność fizyczną.

Prawidłowa odpowiedź na pytanie drugie to "a": dzieci przeżywają emocje już w życiu płodowym. Dowodów na to dostarczają badania USG 3/4D, podczas których wyraźnie widać miny i ruchy dziecka dobrze oddające to, co w danym momencie przeżywa. To sugeruje, że jako niemowlak odczuwa już całą gamę emocji, czyli prawidłowa odpowiedź na pytanie trzecie to "c". Maluch lubi obserwować miny rodzica i ceni zabawki, które pokazują jakieś nastroje i humory.

Stworek Humorek Fisher PriceStworek Humorek Fisher Price materiały partnera materiały partnera

Dużym przeżyciem dla dziecka będzie odkrywanie zmieniających się emocji Stworka-Humorka. Obserwacji min zabawki towarzyszą różne dźwięki oddające te nastroje, co zaciekawia malucha. Żywe kolory i różne faktury zaskakują, a zachęcająca do przytulania forma zabawki wprawia w dobry nastrój i wywołuje przywiązanie. Dlatego tak łatwo Stworek-Humorek staje się nieodłącznym towarzyszem, z którym dziecko dzieli swoje emocje. Rodzic też może włączyć się do zabawy, wykorzystując tę zabawkę do nauki nazywania emocji. Widząc minę dziecka, pokaż odpowiednią buźkę stworka i podaj określenie, np. "jestem szczęśliwy".

Odmienne nastroje oddają też różne kolory. Dzieci wyrażają je poprzez barwne rysunki. Teraz mogą pogłębić to doświadczenie w zabawie z zestawem Uczące Kredki "Kolorki-Humorki". Kredki wyrażają różne nastroje minkami, kolorami, piosenkami oraz wypowiedziami w języku polskim. Ogromne znaczenie ma także możliwość ruchu podczas wyjmowania i wkładania kredek do pudełka, bo jak już wiadomo - istotą emocji jest ruch!

Wypowiedź ekspertki Fisher-Price dr n. hum. Justyna Korzeniewska - psycholog dziecięcy