TEMPO, RYTM, ROZWÓJ

Powszechnie wiadomo, że "ruch to zdrowie", a "muzyka łagodzi obyczaje". W świecie dorosłych to banalne powiedzenia. Natomiast w życiu dzieci to rzetelne, powiązane ze sobą zasady znajdujące potwierdzenie w ich rozwoju. Słuch i ruch w doświadczeniu malucha są blisko siebie, bo mają wspólną cechę - rytm. Zarówno w muzyce, jak i w ruchu ważne są tempo, harmonia, płynność.

Pobierz katalog Fisher-Price

Dzieci wspaniale łączą słuchanie muzyki z płynnością ruchu i osiągają dzięki temu harmonię rozwoju.

Dzieci naturalnie i spontanicznie wykorzystują muzykę jako pomoc w rozwoju podczas zabaw, igraszek i tańców każdego dnia. Natomiast dorośli przekonują się o jej znaczeniu dopiero w sytuacjach ekstremalnych. Cierpiący na schorzenia neurologiczne zauważają, że zdecydowanie lepiej korzystają ze swoich możliwości motorycznych przy rytmicznej muzyce. Dlatego pacjenci z chorobą Parkinsona lepiej tańczą niż chodzą. Osoby z poważnymi zaburzeniami mowy, czyli afazją, nie są w stanie płynnie wypowiedzieć zdania, ale potrafią zaśpiewać piosenkę. Od dawna w terapii zaburzeń pamięci stosuje się odpowiednią muzykę, dzięki której pacjenci szybciej odzyskują wspomnienia i lepiej utrwalają bieżące informacje.


Pełne korzystanie z rozwojowych walorów muzyki wymaga nie tylko jej słuchania, ale doświadczania. Linia muzycznych zabawek BeBo oferuje dzieciom ciekawie zaaranżowane utwory, ale też możliwość tworzenia muzyki i łączenia jej z ruchem. Muzyczna Piramidka BeBo zachęca do układania czterech elementów na podstawce, a każda dodana część wzbogaca odgrywany utwór muzyczny. To pozwala poznać złożoność, a jednocześnie harmonię muzyki. Ta sama melodia prezentowana na cztery różne sposoby, dzięki własnym manipulacjom, to dla dziecka doświadczenie równe kreatywności kompozytora i wirtuozerii dyrygenta.


Prawdziwym twórcą muzyki maluch może poczuć się podczas zabawy z muzycznym robocikiem BeBo "Tańcz i śpiewaj ze mną". Sympatyczny przyjaciel angażuje różnymi melodiami i paletą barw, zaskakuje połączeniem plastiku i tkaniny, a także zachęca do ruchu, tańcząc w takt wygrywanych melodii. Te piękne cechy to dopiero początek możliwości zabawki. BeBo wyposażony jest w unikalną funkcję muzycznego aranżowania i odgrywania zapisanego głosu. Dziecko może nagrać swoją wypowiedź, a robocicik przetworzy ją na piosenkę. Jest to niesamowite doświadczenie dla malucha, który odbiera swój głos na różnych poziomach: jako prostą wypowiedź i rytmiczną melodię. To wspaniała zachęta do pracy nad swoim głosem i rozwijania mowy.

BeBo Fisher Price
materiały partnera

Dzieci wykorzystują też muzykę, jej tempo i rytm do zapamiętywania treści. Dla nich oczywiste jest, że to, co ma być zapamiętane, musi być wyśpiewane, wyklaskane, pokazane w ruchu. Bebo "Tańcz i śpiewaj ze mną" i Interaktywna Mata BeBo uczą alfabetu, liczb i rozpoznawania kolorów, a także tekstów piosenek i rytmu melodii. Mimo obszerności materiału jest to nauka skuteczna, bo zachęcający do ruchu BeBo i rytmiczne melodie czynią umysł maluszka otwartym i chłonnym.

Interaktywna Mata BeBo, będąca świetnym miejscem do twórczych zabaw, dodatkowo doskonale zapoznaje dziecko z kształtami. Ważne jest także, że te ciekawe efekty są wywoływane ruchem dziecka na macie rejestrowanym przez czujniki, co aktywizuje i daje poczucie sprawstwa.
Dla dorosłych słuch i ruch, czyli muzyka i taniec, to odświętne doświadczenie albo forma terapii poważnych zaburzeń. W życiu dzieci to codzienna aktywność, naturalny i konieczny czynnik ich rozwoju. Dlatego zabawki muzyczne, proste instrumenty, ciekawe nagrania to podstawowe wyposażenie dziecięcych pokoi.


Kto spróbuje odgadnąć, jaka muzyka towarzyszyła mi podczas pisania tego artykułu i jaki rytm pomagał wygrywać kolejne słowa na klawiaturze komputera?

Wypowiedź ekspertki Fisher-Price
dr n. hum. Justyna Korzeniewska - psycholog dziecięcy