Odparzenia pieluszkowe u dzieci. Jak im zapobiegać?

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna. Jeśli nie zadbamy o nią odpowiednio, u naszej pociechy mogą pojawić się np. odparzenia pieluszkowe. Jak pielęgnować skórę naszej pociechy, aby ich uniknąć? Wyjaśniamy.

Odparzenia pieluszkowe najczęściej powstają wskutek zbyt długiego kontaktu mokrej lub zabrudzonej pieluszki ze skórą dziecka. Ich ryzyko może być zwiększone, gdy dziecko ma biegunkę, czy np. latem. Wówczas skóra dziecka jest narażona na gorącą temperaturę. Gdy ma na sobie pieluszkę, może ona powodować podrażnienie skóry. 

Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym? 

Kluczowa jest właściwa pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka i higiena. Podstawą jest także regularne przewijanie malucha, co chroni jego skórę przed wilgocią. Podczas każdej zmiany pieluchy powinno się przemywać pociechę. Najlepiej robić to wodą lub wodą z odrobiną płynu do mycia dla dzieci. Wiele osób używa w tym celu także chusteczek nawilżających lub nasączonych wodą. Aby uniknąć odparzeń pieluszkowych, nie powinniśmy przegrzewać dziecka. Możemy raz na jakiś czas pozwolić mu odpocząć od pieluchy. Dzięki temu jego skóra będzie mogła się zregenerować. 

Dobrze jest także stosować kosmetyki, które zawierają składniki natłuszczające, czy różne pudry i zasypki. Nie można jednak przesadzić z ich ilością - nadmiar również może przyczynić się do występowania podrażnień. 

Wybieraj odpowiednie pieluszki

Ważny jest wybór pieluszki. Niedopasowana właściwie może powodować podrażnienia skóry. Pieluchy należy dobrać do wagi dziecka. Na produktach są specjalne oznaczenia, które wskazują na rozmiar pieluszki. Np.1 i 2 dedykowane dzieciom do 6 kg.

Skąd wiedzieć, czy pieluszka jest dobrze założona? Powinna przylegać do ciała dziecka, jednak niezbyt ciasno. Otwory na nogi nie powinny obcierać ani uciskać skóry maluszka. Nie powinna także krępować ruchu dziecka, ani nie powinna dopuszczać do ulewania się. 

Należy także zwrócić na materiał, z jakiego wykonane są pieluszki. Produkty dla niemowląt nie powinny zawierać alergenów, perfum, chloru, lateksu. Warto zwracać uwagę na wszelkie oznaczenia i certyfikaty, które świadczą o bezpieczeństwie stosowania dla dzieci. 

Niestety czasem mimo przestrzegania zasad pielęgnacji i częstej wymiany pieluszki, odparzenia się pojawiają. Aby złagodzić dolegliwości z nimi związane, można wówczas zastosować preparaty lecznicze. Wśród tych dostępnych na rynku znaleźć można kremy i maści na odparzenia dla dzieci.