Historia pieluszek. Jak radzili sobie bez nich nasi przodkowie

Od wielu lat mamy ogromny wybór pieluszek jednorazowych, jak i wielorazowych. Z kolei nasze babcie i prababcie u¿ywa³y pieluch materia³owych. Pra³y je, gotowa³y, suszy³y, prasowa³y, aby pozbyæ siê bakterii. A nastêpnie u¿ywa³y ponownie.

Przewijanie to jedna z najczêstszych czynno¶ci wykonywanych przez rodziców ma³ych dzieci. Obecnie raczej nie wyobra¿amy sobie ¿ycia bez pieluszek jednorazowy. A jak radzono sobie, gdy jeszcze ich nie by³o? Oto kilka ciekawostek historycznych.

Pierwsze pieluchy na ¶wiecie

Tysi±ce lat temu wykorzystywano wszystko to, co ma naturaln± zdolno¶æ poch³aniania oraz zatrzymywania cieczy. Podobno pierwsze pieluchy na ¶wiecie wykonano z mchu, który ma doskona³e w³a¶ciwo¶ci ch³onne. Do przytrzymywania mchu blisko pupy dziecka stosowano ró¿ne materia³y. Przyk³adowo, Innuici wykorzystywali futro foki, a ludy Ameryki Pó³nocnej - skórê królika.

Wraz z rozwojem tkactwa w epoce br±zu zaczêto wytwarzaæ materia³y o coraz lepszych w³a¶ciwo¶ciach. Przez lata dzieci przewijano przy u¿yciu kawa³ków tkanin. W dawnych czasach wiele osób pra³o je w samym popiele, który przelewano wrz±tkiem. W ten sposób powstawa³a substancja zasadowa. Czêsto wykorzystywano tak¿e zio³a lub korzenie pospolitej ro¶liny mydlnicy lekarskiej, które zawieraj± du¿e ilo¶ci saponiny. Poza tym popularny w wielu domach by³ ³ug, czyli mieszanka popio³u ze spalonych drzew lub traw, do którego dodawano t³uszcz zwierzêcy.

Du¿e zmiany

Prze³om nast±pi³ pod koniec XIX wieku. W 1897 roku Mary Allen zaczê³a produkcjê i sprzeda¿ materia³owych pieluszek z wk³adk± ch³onn± z tkaniny frotte. Z kolei w 1940 roku Joseph LaKritz stworzy³ pierwsz± pieluszkê bezstykow±. Ju¿ dwa lat pó¼niej firma PauliStróm wprowadzi³a na rynek pierwszy jednorazowy wk³ad ch³onny z bielonej celulozy. A od lat 60. ubieg³ego wieku jednorazowe pieluszki stanowi³y najchêtniej wykorzystywany sposób przewijania dziecka.

W naszym kraju pieluszki tego typu rozpowszechniono dopiero w latach 90. Dlatego nasze babcie i prababcie korzysta³y jeszcze z pieluch materia³owych. Pra³y je, gotowa³y, suszy³y, prasowa³y, aby pozbyæ siê bakterii. A nastêpnie korzysta³y z nich ponownie.

Jak wybraæ pieluszki dla dziecka? Wskazówki

Odk±d pieluszki jednorazowe s± powszechnie dostêpne wszystko jest znacznie ³atwiejsze. Zu¿yte mo¿na po prostu wyrzuciæ i wymieniæ na nowe. Obecnie wybór pieluch jest bardzo du¿y. A to nie u³atwia zadania w czasie zakupów. Czym wiêc powinni¶my kierowaæ siê przy ich wyborze? Oto kilka kwestii, o których warto pamiêtaæ.

  • Dowiedz siê, czy pieluszki zapewniaj± szybkie wch³anianie;
  • czy posiadaj± przewiewne kanaliki i czy gwarantuj± d³ugotrwa³e utrzymanie wilgoci;
  • czy s± neutralne dla mikrobiomu (nie zawieraj± w swoim sk³adzie alergenów, chloru i lateksu);
  • czy posiadaj± wska¼nik wilgoci, który pozwala na sprawdzenie, kiedy jest ju¿ czas na zmianê pieluszki. 
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.