Jak przewinąć pieluszkę u noworodka? Kilka przydatnych porad dla młodych rodziców

Zmiana pieluszki u noworodka na początku bywa dla młodych rodziców sporym wyzwaniem. Nie mają jeszcze wprawy, boją się zrobić maleństwu krzywdę. Podpowiadamy, jak sobie radzić z tą czynnością w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Przewijanie maleństwa to najważniejszy zabieg higieniczny, jakiemu poddajemy nasze maleństwa. Należy to robić tak często, jak wymaga tego sytuacja (niektóre maluszki muszą być przewijane nawet co godzinę). Dla świeżo upieczonych rodziców czynność ta bywa stresująca. Nie mają jeszcze wprawy, robią to nieporadnie, martwią się, że zrobią noworodkowi krzywdę. Trudno im sobie wyobrazić, że za kilka miesięcy będą to potrafili zrobić w kilku ruchach, czasem nawet po ciemku, nie wybudzając dziecka ze snu. Zanim to jednak nastąpi, podpowiadamy, jak sobie pomóc w tych pierwszych tygodniach. 

Wszystkie akcesoria pod ręką

Zabierając się za zmianę pieluchy u maleństwa, należy się upewnić, że wszystkie niezbędne do tej czynności akcesoria mamy pod ręką. Nie wolno zostawiać maluszka na przewijaku bez nadzoru, nawet na sekundę. Przygotujemy więc: podkład, czystą pieluszkę, chusteczki nawilżane lub waciki i miseczkę z ciepłą wodą, zasypkę lub krem przeciw odparzeniom. Warto mieć też pod ręką pudełko z chusteczkami higienicznymi, torebkę na nieczystości. Nie zaszkodzi też ubranie na zmianę, jeśli okaże się, że poprzednia pieluszka przeciekła.  

Bez pośpiechu

Przy zmianie pieluszki u noworodka nie powinniśmy się spieszyć. Pośpiech może generować niepotrzebny stres, a zdenerwowanie rodzica udziela się maluszkowi. Poza tym przewijanie to jedyny moment, kiedy skóra, która zwykle jest przykryta pieluszką, ma dostęp do świeżego powietrza. Warto więc pozwolić maluszkowi poleżeć bez pieluszki kilka chwil (jeśli boisz się, że zmarznie - przykryj go czystą tetrową lub bambusową pieluchą). To dobry moment na pieszczoty i krótką pogawędkę z dzieckiem, dzięki czemu szybciej przyzwyczai się do przewijania.

Przewijak na łóżeczko - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?Przewijak na łóżeczko - na co zwrócić uwagę podczas zakupu? fot. unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Ciepłe chusteczki są nieocenione

Jeśli do toalety maluszka w czasie przewijania używasz chusteczek nawilżanych, zanim to zrobisz, połóż ich opakowanie na kilka chwil na kaloryferze (poza sezonem grzewczym ogrzej chusteczkę w czystych dłoniach). Dotyk zimnej, mokrej chusteczki do delikatnej skóry maleństwa bywa dla niego bardzo nieprzyjemny i stresujący, a w ten prosty sposób sprawisz, że toaleta będzie dla niego bardziej komfortowa.

Rodzice chłopców muszą być czujni

Często zdarza się, że w czasie przewijania maluszek postanowi załatwić swoją potrzebę. Świeżo upieczeni rodzice małych chłopców bywają zaskoczeni tym, jak duży zasięg ma strumień moczu ich synka. Niektórzy w czasie czynności związanych ze zmianą pieluchy używają tzw. kapturków na siusiaka, które chronią ich i najbliższą okolicę przed zasiusianiem. W tej roli dobrze się jednak sprawdzają także czyste waciki lub chusteczki. Warto zwracać na to uwagę, jeśli poza zmianą pieluchy nie chcemy także zmieniać zmoczonego ubranka.     

Przewijak dla dziecka i jego zastosowaniePrzewijak dla dziecka i jego zastosowanie Shutterstock - Natalia Deriabina

Bez podnoszenia za nogi

Pediatrzy uczulają rodziców, żeby w trakcie zmiany pieluchy nie unosili dziecka za nogi, bo jest to bardzo szkodliwe dla małych bioderek. Na początku bywa to trudnym zadaniem, szczególnie jeśli chcemy wysunąć spod dziecka zużytą, rozpiętą pieluszkę. Można to robić podnosząc bioderka dziecka od spodu lub przekręcając maluszka na boki, ale trzeba pamiętać, żeby w czasie tej czynności odpowiednio podkładać rękę pod jego plecy.