Lekcja 5: Jak pielęgnować noworodka? Zasady i akcesoria, które są niezbędne

Codzienna pielęgnacja noworodka jest tematem dość kontrowersyjnym. O ile medyczne wytyczne nie zmieniają się często, o tyle trendy i przyzwyczajenia rodziców już tak. Dlatego warto poznać podstawy przed urodzeniem, a następnie samemu wybrać swoje rytuały. Podstawą powodzenia wszelkich czynność przy dziecku, jest właśnie dobre przygotowanie i pewność, że robi się to dobrze.

Jak przygotować mieszkanie? Należy przygotować w nim kącik dla dziecka w taki sposób, by pod ręką znajdowały się wszelkie niezbędne akcesoria. Niezależnie od wieku dziecka nigdy nie wolno nam go zostawić bez kontroli na przewijaku. O ile w ciągu dnia większość czynności higienicznych wykonuje mama, o tyle do kąpieli warto zachęcić tatę. Męskie ręce są stabilne i konkretnie podchodzą do powierzonego zadania.

Kąpiel noworodka. Akcesoria, które przydadzą się do kąpieli i wieczornej pielęgnacji to:

  • wanienka (lub wiaderko) ze stojakiem (lub wygodnym miejscem do ustawienia jej);
  • ręcznik;
  • termometr, by sprawdzić temperaturę wody (może być na podczerwień: ten sam, którym mierzy się temperaturę ciała);
  • waciki do demakijażu: małe i duże, patyczki;
  • miseczka na wodę (do mycia twarzy, pupy) ewentualnie chusteczki;
  • sól fizjologiczna;
  • kosmetyki: płyn do mycia, balsam do ciała lub olej ze słodkich migdałów (kompletując kosmetyczną wyprawkę, warto kupić krem na każdą pogodę, z filtrem);
  • krem do pośladków: pielęgnujący i z tlenkiem cynku;
  • środek do dezynfekcji okolicy kilkuta pępowinowego (np. Octenisept).
Zobacz wideo

Jak kąpać noworodka?

Do przygotowania kąpieli potrzebujemy wanienki z wodą o temperaturze 37-38 stopni, z dodanym środkiem myjącym. Nie ma konieczności dokładania hamaczków i leżaczków, gąbek. Warto zaopatrzyć się w zwykłą tetrową pieluszkę.

Noworodek bezpośrednio przed kąpielą nie powinien być karmiony, ale nie może też być głodny. Jeszcze przed rozebraniem go należy umyć buzię i wszelkie zakamarki tej okolicy (za uszami, pod szyją), następnie dziecko rozebrać. Pośladki przed włożeniem do wanny myjemy wacikami. Kąpiel w wanience zajmuje dosłownie kilka minut, a następnie wycieranie i pielęgnacja skóry są wrażliwymi momentami. Po zakończeniu tych zabiegów warto, by maluszek został nakarmiony i miał możliwość pójścia spać.

Wieczorna kąpiel jest dobrym rytuałem, dzięki któremu dziecko jest w stanie się wyciszyć, ma też sygnał, że zbliża się pora spania. Oczywiście porę tego zabiegu rodzic musi dostosować do temperamentu swojego dziecka.

Pielęgnacja dziecka w ciągu dnia 

Pielęgnacja malucha w ciągu dnia to zwykle wyłącznie zmiana pieluszki, ewentualne przemywanie miejsca, gdzie dziecku się ulało. Pieluchę należy zmieniać każdorazowo, gdy zauważymy, że jest zbrudzona lub mokra. Powinniśmy tam zaglądać nie rzadziej niż co trzy godziny. Chłonność dostępnych na rynku produktów jest ogromna, natomiast mimo to, należy dbać, by dziecko nie przebywało długo w mokrej pieluszce. Do przemywania pośladków dobrze sprawdzają się waciki z wodą, ewentualnie chusteczki o dobrym składzie. Do skóry, która jest różowa, nieodparzona nie trzeba stosować kremów, czy zasypek. Te preparaty zostawiamy na chwile, gdy będzie odparzona. 

Naturalne jest, że noworodek, istota niesłychanie wrażliwa na zmiany temperatury, reaguje nerwowo na część naszych zabiegów. Często małe zmiany naszego postępowania są w stanie wiele zmienić. Najważniejsze jednak jest to, że kochający rodzic dziecku krzywdy nie zrobi, a wszelkie niedociągnięcia pielęgnacyjne da się skorygować przy następnych zabiegach.

Copyright © Agora SA