Lekcja 1: Ciąża. Ile trwa i jak przebiega? "Wcale nie dziewięć miesięcy"

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Ile trwa? Jakie kroki powinnyśmy podjąć zaraz po tym, jak dowiemy się, że spodziewamy się dziecka? Położna Dominika Filipiak rozwiewa wątpliwości.

Ciąża jest magicznym okresem w życiu kobiety, podczas którego z komórki jajowej i plemnika pomału tworzy się nowy człowiek. Proces z jednej strony absolutnie naturalny, z drugiej skomplikowany i wymagający od nas chociaż minimum zaangażowania i zainteresowania.

Ile trwa ciąża? 

Ciąża trwa czterdzieści tygodni, co daje nam dziesięć miesięcy księżycowych, wcale nie dziewięć. Metod obliczania terminu porodu jest kilka, jednak najczęściej spotykamy się z wyliczeniem na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki (tu stosuje się regułę Negelego lub kółko położnicze), lub według pierwszego badania USG wykonanego u lekarza. Co ważne, jeśli czas trwania ciąży podajemy w tygodniach skończonych, to korzystając z aplikacji dotyczących czasu trwania ciąży, Twój tydzień może nie różnić od tego, który podaje lekarz (będąc na przykład w dwunastym tygodniu, ciąża ma jedenaście skończonych tygodni). 

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Na ile trymestrów dzieli się ciąża?

Innym niż tygodniowy podział ciąży, jest podział na trymestry. Podczas pierwszego ma miejsce intensywna organogeneza, oto z dwóch komórek powstaje płód z zawiązkami wszystkich organów,  które w drugim trymestrze będą się dalej kształtować, by w ostatnim specjalizować swoje funkcje, by już za chwilę pracować samodzielnie i w pełni wystarczalnie dla małego ciałka. Pierwsze tygodnie stanowią okres największej wrażliwości na niekorzystne czynniki, takie jak leki, choroby, używki, dlatego dowiecie się o odpowiedniej diecie i suplementacji, ale i o znaczeniu jaki ma ruch w ciąży. Jak zadbać o zmieniające nie ciało. 

Jak wybrać lekarza prowadzącego? 

Będąc w ciąży, należy wybrać lekarza prowadzącego, takiego, któremu zaufacie. Z racji, że pierwsze wizyta musi odbyć się do dziesiątego tygodnia, czasu nie ma na to za wiele. W połowie ciąży należy wybrać położną podstawowej opieki zdrowotnej, która już wtedy może rozpocząć edukację przedporodową w ramach NFZ. Te czterdzieści tygodni wydaje się być nieustającą wizytą w laboratorium i innych gabinetach, a wszytko po to, by najmniejsze nieprawidłowości wychwytywać na takim etapie, by nie zaszkodzić dziecku. Od 2019 roku w Polsce obowiązuje Standard Opieki Okołoporodowej, który w jednym dokumencie zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat prowadzenia ciąży, porodu i opieki nad matką i dzieckiem. Jest podstawą postępowania medyków i dobrym źródłem wiedzy dla pacjentki. 

W pierwszej ciąży w okolicach dwudziestego, w kolejnych koło osiemnastego tygodnia zwykle kobieta zaczyna odczuwać ruchy płodu. Do końca drugiego trymestru mogą być one nieregularne, jednak w okolicy dwudziestego ósmego tygodnia zaczynają mieć swój rytm dobowy. Ich liczenie jest jedynym sposobem kontroli dobrostanu rozwijającego się dziecka. Brak odczuwania, ruchy znacznie słabsze, lub odwrotnie - silne, nieprzyjemne zawsze skłonić powinny do dodatkowej kontroli.