Dolegliwości ciążowe, jak sobie z nimi radzić?

Wrażliwość na zapachy i nudności, nogi jak balony i "zalanie potem". Niestety kobiety w ciąży dotyka wiele dolegliwości. Wzbudzają one dyskomfort, skrępowanie, a czasem też lęk. Kilka słów o tym, jak łagodzić je domowymi sposobami.

Nudności

Mdłości to często jedna z pierwszych dolegliwości, która dotyka kobietę we wczesnej ciąży. Czasem występują one tylko rano, a czasem towarzyszą przyszłym mamom przez większą część dnia. U wielu na szczęście kończą się one w pierwszym trymestrze. Zdarza się jednak, że do porodu panie miewają dni z dyskomfortem ze strony układu pokarmowego – odbijaniem, brakiem apetytu, a nawet wymiotami. Warto jednak podkreślić, że nudności, które zwykle zwiastują jakąś chorobę lub zatrucie, w przypadku ciężarnych, są czymś zupełnie normalnym.

Jednym z czynników, który może mieć wpływ na złe samopoczucie, jest spowolnienie perystaltyki przewodu pokarmowego za sprawą działania progesteronu. Aby załagodzić nieprzyjemną dolegliwość, warto zadbać o lepszy metabolizm. Świetnie sprawdzi się tu picie odpowiedniej ilości wody, minimum 2,5 litra dziennie. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego wodami odpowiednimi do picia na co dzień dla kobiet w ciąży są te źródlane oraz mineralne nisko lub średnio zmineralizowane. Dlaczego rodzaj wody jest istotny? Bo zawiera bezpieczną ilość substancji, w przeciwieństwie do wód wysoko zmineralizowanych, które spożywane w większej ilości mogą być potencjalnie niekorzystne dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. Przykładem takiej wody, odpowiedniej dla przyszłych mam będzie woda źródlana, ze względu na to, że zawiera niską, a więc bezpieczną ilość składników, które w większej ilości mogą być niekorzystne dla zdrowia, takich jak azotany, azotyny, chlorki, fluorki, jodki, sód czy metale ciężkie.

Przy problemach z mdłościami warto również spożywać mniejsze posiłki, ale częściej. Pełny brzuch przyczynia się do wzdęć, odbijania, a czasem też wymiotów. Unikajmy też drażniących zapachów, które wywołują nudności. Ciężarnym zaleca się również spożywanie imbiru, który ma właściwości przeciwwymiotne. Można z niego zrobić napar, dodawać do dań, a także wrzucić plasterki bezpośrednio do butelki z wodą.

Pocenie się

Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem, które dotyczy każdego. Związane jest ono z termoregulacją ciała, które chłodzi się właśnie za pomocą perspiracji. W ciąży za sprawą burzy hormonów, zwiększonej ilości krwi oraz podwyższonej temperatury ciała, dochodzi czasem do nadmiernej potliwości lub wręcz sytuacji, w których „pot nas zalewa".

Co więcej, jednocześnie organizm przyszłej mamy broni się przed odwodnieniem, wydzielając w przysadce hormon (wazopresynę), hamujący pocenie. W konsekwencji pot jest bardziej stężony i intensywniej pachnie. Na tę nieprzyjemną dolegliwość pomaga przestrzeganie dostarczania dużej ilości płynów. Większość tego, co pije kobieta ciężarna i karmiąca powinna stanowić woda. Kobiety ciężarne mogą również bez obaw sięgać po dezodoranty – również antyperspiranty. Unikajmy natomiast specjalistycznych silnych środków dostępnych tylko w aptece, które zatrzymują pocenie na dłuższy czas.

Puchnięcie

Każdy trymestr ciąży wiąże się z innymi odczuciami i niestety dolegliwościami. Wspominane nudności są charakterystyczne dla pierwszego trymestru, a na przykład puchnięcie nasila się w ostatnim trymestrze i dotyka nawet 2/3 ciężarnych. Nogi i ręce zmieniają rozmiar do tego stopnia, że kobiety zmuszone są zrezygnować z części biżuterii, a czasem nie mieszczą się też w swoje buty.

Chociaż opuchlizna powoduje duży dyskomfort, jest ona czymś zupełnie normalnym. To reakcja organizmu, który przygotowuje się do porodu i ewentualnej utraty krwi. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w organizmie w czasie cięży zwiększa się ilość krwi. Dodatkowo powiększająca się macica uciska na żyły, co utrudnia przepływ krwi w kończynach. Pod koniec ciąży najczęściej jesteśmy też mniej aktywne, co również wzmaga powstawanie opuchlizny.

Aby zapobiec puchnięciom, należy pić dużo wody, która zwiększa filtrację w nerkach, pomagając w pozbywaniu się nadmiaru płynów. Rekomendowane jest również unikanie soli, przebywania na słońcu i w upale oraz trzymania nogi na nogę. Kiedy odpoczywamy, warto układać nogi do góry, by wspomóc odpływanie krwi z kończyn. Przydatne są również specjalne rajstopy uciskowe, które zakłada się rano i zapobiegają one puchnięciom i problemom z żylakami. W niezagrożonej ciąży warto również wykonywać lekkie ćwiczenia. Aktywne przyszłe mamy rzadziej cierpią na dokuczliwe obrzęki.

Dolegliwości ciążowe spotykają większość kobiet, które spodziewają się dziecka. Wiele z nich można łagodzić lub wręcz im zaradzić. Jedną z rzeczy, o którą należy dbać w czasie ciąży, jest odpowiednie nawodnienie – kluczowe do prawidłowego funkcjonowania organizmu, przywrócenia równowagi, a także rozwoju płodu. Aż 89 proc. płynu owodniowego, w którym rozwija się dziecko, stanowi woda, dlatego musimy ją uzupełniać.