Ile wody powinno pić dziecko i jak wodę podawać? Zapotrzebowanie i rodzaj wody jest zależne od wieku

Nawodnienie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Najlepszym jego źródłem jest woda. Trzeba jednak wiedzieć, że najmłodsi potrzebują innej ilości tego płynu niż dorośli. Ważny jest także rodzaj wody. Wyjaśniamy.

Woda pełni ważne funkcje w organizmie dziecka: wypłukuje toksyny z jego organizmu, transportuje składniki odżywcze do wszystkich komórek, chroni przed przegrzaniem. Jest niezbędna dla prawidłowej budowy tkanki mięśniowej. Wspiera pracę mózgu dzieci. Jest także zalecana w zapobieganiu próchnicy u najmłodszych, a także rozwojowi nadwagi i otyłości. Korzystnie wpływa na jego układ nerwowy.

Dzieci w Polsce piją zdecydowanie za mało wody. Zgodnie ze stanowiskiem EFSA – Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) woda stanowi tylko 1/3 wypijanych przez dziecko płynów, podczas gdy powinna stanowić przynajmniej połowę. Dlatego rodzice powinni wiedzieć, ile wody oraz jaki jej rodzaj powinno pić dziecko i wspierać swoją pociechę w wyrabianiu zdrowego nawyku żywieniowego.

Jaka woda jest najlepsza dla dzieci?

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi żywienia niemowląt wydanymi przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, wodą odpowiednią do picia na co dzień dla dzieci jest woda źródlana lub nisko lub średnio zmineralizowana. Rozwijające się nerki czy wątroba dziecka nie byłyby w stanie pozbyć się nadmiaru składników mineralnych, które zawierają wody o wyższym poziomie mineralizacji. W praktyce sprowadza się to w dużej mierze do sumy składników mineralnych w wodzie, jak również zawartości poszczególnych składników mineralnych, które powinny być limitowane w diecie małych dzieci, jak sód, chlorki, siarczany, fluorki, azotany i azotyny. Przykładem wody odpowiedniej dla dzieci będzie woda źródlana, która zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia jest odpowiednia w żywieniu niemowląt i dzieci, właśnie ze względu na swój optymalny skład mineralny (w tym ogólną mineralizację, zawartość sodu i chlorków, fluorków a także azotanów i azotynów), a także delikatny smak. Podczas ustalania ilości wody podawanej dziecku należy uwzględnić jego wiek.

Od jakiego wieku powinniśmy podawać dziecku wodę? Do 6. miesiąca życia powinno wystarczać mu karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym (jeśli mama z jakiś względów zdecydowała się na taką formę). Podczas upałów można dopajać niemowlęta. Powinno się to jednak skonsultować z lekarzem, który powie, ile wody powinien spożywać nasz maluch i w jaki sposób mu ją podawać.

Ile litrów wody powinno pić dziecko w ciągu dnia?

Według danych z Instytutu Żywności i Żywienia, normy, które określają wystarczającą ilość spożycia wody (zawartej zarówno w napojach, jak i w pożywieniu), wyglądają następująco:

Dzieci

• 1-3 lat: 1250 ml,

• 4-6 lat: 1600 ml,

• 7-10 lat: 1750 ml,

Chłopcy

• 10-12 lat: 2100 ml,

• 13-15 lat: 2350 ml,

• 16-18 lat: 2500 ml,

Dziewczęta

• 10-12 lat: 1900 ml,

• 13-15 lat: 1950 ml,

• 16-18 lat: 2000 ml,

Przy podawaniu dziecku wody powinniśmy zwrócić uwagę także na to, czy jest aktywne fizycznie. Dzieci, które dużo się ruszają, uprawiają sport, powinny spożywać wody więcej. Mali sportowcy nie tylko ze względu na to, że tracą więcej wody z potem, potrzebują jej większych ilości, lecz także dlatego, że dzięki niej mają większą wytrzymałość organizmu i siłę do ćwiczeń oraz jego regeneracji.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Jeśli dziecko niechętnie pije wodę, warto przelewać ją np. do ulubionej butelki pociechy lub podawać w kolorowym kubku, czy takim, który posiada dziubek. Warto zachęcić pociechę w taki sposób do picia wody, ponieważ niedostarczanie dzieciom jej odpowiedniej ilości, może skutkować m.in. odwodnieniem, które objawia się m.in. obniżeniem koncentracji, bólami głowy, czy zaburzeniami pamięci krótkotrwałej.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.