Mleka modyfikowane. Które wybrać, kiedy dziecko ma alergię? Butelki do karmienia też są ważne

Każda mama wie, że karmienie piersią to wyzwanie. Chociaż mówi się o tym, że najlepsze dla niemowlaka jest mleko matki, niektóre kobiety wolą lub muszą karmić butelką. Jak wybrać dobre mleko modyfikowane i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dobre mleko musi nie tylko smakować dziecku, ale też dostarczać mu wszystkich składników odżywczych i nie powodować przy tym problemów ze strony układu pokarmowego. Mleko modyfikowane można dostać w sklepach i aptekach, a do jego zakupu nie jest potrzebna recepta. Można je stosować jako mleko dla niemowlęcia, a także maluszka powyżej roku życia.  

Zobacz wideo Ważna zmiana w polskim położnictwie: gaz rozweselający. "Daje kontrolę w sytuacji stresowej"

Jak wybrać mleko modyfikowane? 

Mieszanki stworzone z myślą o najmłodszych, przystosowane są odpowiednio do ich wieku. Wystarczy spojrzeć na cyfry i litery umieszczone na opakowaniu, aby wiedzieć, które mleko będzie odpowiadało naszemu dziecku:  

  • 1 – mleko pierwsze, czyli od 0 do 6. miesiąca życia 
  • 2 - mleko od 6. do 12. miesiąca życia 
  • 3 i 4 -  mleka uzupełniające dla dzieci, które ukończyły 2. rok życia i starszych   
  • HA – mleko hipoalergiczne, dla najmłodszych z ryzykiem alergii pokarmowej, 
  • AR – mieszanki dla dzieci, które cierpią na ulewanie 
  • R lub GR –  dla dzieci z problemami z masą ciała. 

Na rynku dostępne jest mnóstwo wariantów mlek modyfikowanych, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, powinnyśmy upewnić się, że wybieramy najlepsze mleko dla naszego dziecka. W tym celu sprawdźmy wiek, jakiemu jest dedykowane, czy zawiera mikroelementy, witaminy lub wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, czy jest bio  i czy ma ważne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. 

Mleka modyfikowane a alergie 

Często niemowlaki cierpię na alergie na białko mleka krowiego, która ujawnia się jako pierwsza u niemowląt. Jej objawy można zaobserwować już w pierwszym miesiącu życia dziecka. Niestety mieszanki modyfikowane, w większości, przygotowane są właśnie na bazie mleka krowiego, dlatego mamy, które ich używają, powinny obserwować, czy u dziecka nie pojawiły się objawy atopowego zapalenia skóry.  

Nie oznacza to jednak, że mamy karmiące piersią, mogą czuć się bezpieczne, bo i w tym przypadku alergia może wystąpić. Kobiety, które spożywają mleko krowie i produkty mleczne posiadają w swoim pokarmie uczulające dziecko białka mleka krowiego. Podczas karmienia alergeny przechodzą z pokarmem do organizmu maluszka. 

Czy w takim razie jako zamiennik można stosować mleko kozie? Odpowiedź jest prosta: nie.  Instytut Matki i Dziecka wśród produktów, które nie są zalecane w żywieniu niemowląt, oprócz soli, cukru, miodu, diety wegańskiej oraz mleka typu “junior” (dla dzieci powyżej 1. roku życia) wymienia mleko kozie i owcze. Zawierają one zbyt mało kwasu foliowego oraz witamin, co zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka niedokrwistości z powodu niedoboru B9 lub B12. Poza tym mleko kozie posiada za dużo składników mineralnych, które mogą obciążać nie w pełni dojrzale pracujące nerki.  

Jak wybrać butelki do karmienia? 

Przede wszystkim pojemność musi być odpowiednia do wieku dziecka. Dla noworodków najlepsze są te 120 ml, dla starszych dzieci 240-300ml. Butelkę trzeba wymieniać co 3 miesiące, więc nie ma sensu kupować większej pojemności niż potrzebna. Na butelce plastikowej trzeba sprawdzić, czy w składzie nie znajduje się bisfenol. Oznaczone jest to napisem BPA free lub 0%BPA. Smoczek przy butelce powinien być wykonany z silikonu lub lateksu – ten pierwszy jest twardszy i trwalszy.  

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.