Pierwsze zabawki dla małego dziecka. Cztery sprawdzone gadżety, które zainteresują niemowlę i wspomogą jego rozwój

Wbrew pozorom wybór zabawki dla kilkumiesięcznego dziecka wcale nie jest łatwy. Ma ona zaciekawić maluszka, a jednocześnie stanowić odpowiedź na jego potrzeby stymulując wzrok, słuch i dotyk. Zapoznaj się z naszymi propozycjami zabawek dla małych dzieci.

Ważne, aby taki gadżet był bezpieczny i dopasowany do wieku dziecka. W artykule wymieniamy nasze propozycje akcesoriów niemowlęcych, które powinny nie tylko spodobać się malcowi, ale również wspomóc jego rozwój.

Miś szumiś

Misie szumisie to maskotki, które wydają delikatny, przyjemny dźwięk. W momencie, w którym dziecko przychodzi na świat, styka się z wieloma bodźcami na raz. Dotychczas znało jedynie brzmienie bicia serca swojej mamy i ewentualnie nikłe inne odgłosy, które docierały do niego spoza jej organizmu. Dla zaledwie kilkumiesięcznego dziecka nowością jest zarówno obcowanie z tak dużą ilością nowych dźwięków, jak i zasypianie w całkowitej ciszy, do której może być ciężko od razu się przyzwyczaić. Malec przywykł do funkcjonowania w otoczeniu, w którym słyszał nikłe dźwięki wód płodowych. Często szum wycisza i uspokaja dzieci, a w konsekwencji ułatwia im zasypianie. Na rynku jest wiele dostępnych misiów szumisiów różnych marek. Są wykonane z przeróżnych miękkich tkanin i dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Co istotne, wiele z nich emituje kilka rodzajów szumów. O ile odgłos deszczu czy szum morza jest dla nas znany, o tyle biały i różowy szum mogą wydawać się mniej oczywiste. Biały szum ma natężenie równomierne w całym paśmie pojedynczych dźwięków o innej wysokości. Odgłos ten sprzyja wyciszeniu i wspomaga zasypianiu. Różowy szum dorosłej osobie wydaje się przyjemniejszy dla ucha i korzystnie wpłynie na podtrzymanie snu dziecka. Obydwa te odgłosy starają się imitować dźwięki, które docierały do maluszka, kiedy był jeszcze w brzuchu mamy.

Projektory

Projektory dla dzieci są wielofunkcyjnymi zabawkami dostępnymi w przeróżnych kształtach. Niektóre przypominają maskotki, inne karuzele albo lampki nocne. W zależności od upodobań na rynku bez problemu znajdzie się projektory w kształcie zwierzątek chmurek, gwiazdek czy serduszek. Te gadżety pozwalają maluchom wyciszyć się przed snem. W zależności od modelu mogą emitować światło, mieć formę pozytywki grającej spokojną melodię lub rzucać poświatę na sufit. Ciepłe światło i spokojne kołysanki tworzą magiczną atmosferę, która sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie. Te gadżety można stosować już od pierwszych dni życia malca. Bywa, że gdy dziecko podrośnie, gadżet, który go wyciszał, staje się także ulubioną zabawką.

Mata edukacyjna

Interaktywne maty edukacyjne, wykonane z pianki i obszyte miękkim materiałem są gadżetem, który nie tylko pomoże maluchowi w bezpieczny sposób rozwinąć nowe zdolności, ale również pozwoli rodzicom znaleźć chwilę odpoczynku. Ich istotną zaletą jest to, że są bezpiecznie. Możemy bez obaw zostawić na nich malca na kilka minut bez obawy, iż np. uderzy się o jakiś ostry element. Co istotne, niemowlę w trakcie zabawy na macie edukacyjnej będzie rozwijało swoje zdolności motoryczne. Obserwując dostępne na rynku produkty, można zauważyć, że na sklepowych półkach przeważają po prostu duże piankowe puzzle, które można ze sobą łączyć. Bywa jednak, że są one obszyte materiałem lub posiadają dodatkowe gadżety w formie elementów wydających dźwięk, gryzaków, uchwytów oraz lusterek. Położne na macie dziecko uczy się sprawniej  zmieniać pozycję, otaczające go często wielobarwne zabawki rozwijają koordynację wzrokową niemowlęcia, a elementy wydające dźwięk oddziałują na zmysły dziecka.

Grzechotki

Noworodek może mięć problem z chwyceniem grzechotki i chociaż nie od razu malec rozróżni kolory, będzie się szybko tego uczyć. Rodzice mogą zainteresować dziecko zabawką, np. wkładając ją do rączki maluszka lub przesuwając nią w zasięgu jego wzroku i lekko potrząsający, by słyszał jej dźwięk. Przy wyborze grzechotki należy pamiętać o tym, żeby była lekka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli grzechotek, zarównoplastikowych, jak i gumowych o różnych fakturach i kształtach. Można także zaopatrzyć się w grzechotki na rzepy, które pozwolą przypiąć zabawkę do nadgarstka dziecka.