Pielęgnacja noworodka - przemywanie oczu, pierwsza kąpiel, pieluszkowe zapalenie skóry. O czym powinni pamiętać rodzice?

Ciało noworodka wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która wpływa na jego zdrowie. Skóra maluszka jest wyjątkowo wrażliwa na wszelkiego rodzaju podrażnienia. W artykule wyjaśniamy, o czym dokładnie powinni pamiętać rodzice, dbając o higienę dziecka.

Dbałość o odpowiednią higienę ciała noworodka jest  jednym z większych wyzwań, przed którymi stoją świeżo upieczeni rodzice. Często wzbudza ona wiele obaw i wątpliwości, szczególnie w pierwszych dniach życia dziecka. Mamy i ojcowie nie chcą, aby ich dziecko odczuwało duży dyskomfortu, a jeszcze bardziej martwią się, by niechcący nie wyrządzić mu krzywdy. Poniżej wymieniliśmy czynności, które należy wykonać, aby zapewnić noworodkowi właściwą higienę.

Pierwsza kąpiel noworodka

Przed pierwszą kąpielą w wannie rodzice powinni upewnić się, że pomieszczenie, w którym będą kąpać maluszka, jest odpowiednio nagrzane. Dzięki temu unikną ewentualnych przeziębień. Noworodka należy kąpać w przeznaczonej do tego celu wanience, w której optymalna temperatura wody będzie wynosiła 37 stopni. Warto przy tym skorzystać z przeznaczonych do tego celu płynów do kąpieli, które ochronią skórę dziecka przed wysuszeniem. Jako że w pierwszym tygodniach życia dziecko nie jest przyzwyczajone do kąpieli i może reagować płaczem, lepiej nie polewać wodą jego twarzy, gdyż to tylko spotęguje u malca  stres. Twarz dziecka najlepiej obmyć bezpośrednio po kąpieli. Podczas wycierania ręcznikiem, lepiej delikatniej przykładać go do dziecka, unikając pocierania. Noworodka należy kąpać trzy razy w tygodniu, chyba że maluch intensywniej się pocić. Po każdej kąpieli powinno się nawilżyć wrażliwe oliwką.

W jaki sposób dbać o kikut pępowinowy?

Po porodzie kikut pępowinowy stopniowo wysycha, aż w końcu odpada i odsłania wygojony pępek maluszka. Brak kontaktu z wodą przyspieszy jego gojenie i moment, w którym odpadnie, dlatego zamoczenie kikuta jest ostatecznością np. w sytuacji, gdy zabrudzi się moczem. Wówczas rodzice powinni dokładnie przemyć go wodą z mydłem, a następnie osuszyć. Do czasu zagojenia się kikuta, należy wlewać mniej wody do wanienki, aby nie zanurzyć pępka maluszka. To miejsce powinno mieć zapewniony stały dostęp do powietrza, dlatego nie należy zakrywać go pieluszką. Obręcz między kikutem pępowinowym a pieluszką powinno się przemywać około czterech razy dziennie za pomocą zamoczonych w wodzie patyczków higienicznych. Kikut zwykle odpada po dwóch tygodniach po porodzie, ale zdarza się, że ten moment nastaje dopiero po miesiącu. Wówczas należy dezynfekować pępek i pilnować, aby pieluszka nie ocierała tego miejsca.

Przemywanie oczu noworodka

Oczy maluszka nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Rodzicom wystarczą waciki higieniczne i przeznaczony do tego celu płyn. Należy przemywać je dwa razy dziennie, pamiętać, że w kącikach oczu wytwarza się naturalna wydzielina. Jeśli nie będzie regularnie czyszczona, mogą namnożyć się w niej bakterie, co w konsekwencji doprowadzi do infekcji. Z reguły, aby usunąć zabrudzenia, wystarczy wykonać jeden prosty ruch. Dziecko powinno wówczas leżeć na plecach z lekko przechyloną na bok główka. Rodzice powinni pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie używać jednego wacika do przemywania oczu noworodka.

Ciemieniucha u niemowląt

Ciemieniucha to żółte łuski na skórze głowy niemowlęcia, które swoim wyglądem przypominają tłusty łupież. Zwykle, jako jego występowanie jest wynikiem wysokiego poziomu hormonów matki, które nie zostały usunięte z organizmu dziecka. Zamiast tego nadal krążą po jego krwiobiegu, będąc źródłem różnych zaburzeń. Aby pozbyć się tej dolegliwości, należy przed każdym myciem główki nawilżyć ją oliwką (nie z oliwek, gdy ta sprzyja rozwojowi grzybicy). Po kąpieli powinno się ostrożnie wyczesać włoski dziecka, by usunąć łuski. 

Kiedy i jak obciąć maluszkowi paznokcie?

Paznokcie u dziecka kształtują się koło 16. tygodnia dziecka, a po porodzie mogą być bardzo długie. Szczególnie jeżeli mówimy o noworodkach “przenoszonych”. Mimo to nie powinno się ich obcinać zaraz po urodzeniu. Wówczas paznokcie są bardzo miękkie, a bywa, iż również zrośnięte z opuszkami palców. Ich skrócenie jest możliwie dopiero po dwóch tygodniach, gdy płytka paznokcia staje się sztywna. Do tego celu należy używać nożyczek o zaokrąglonych końcach, pilnując, aby paznokcie obciąć na półokrągło, nie wycinając kącików.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry jest jednym z najczęstszych schorzeń występujących u niemowląt. To stan zapalny skóry, charakteryzujący się zmianami skórnymi o typie wyprysku, czyli obecnością zmian rumieniowych, pęcherzyków, i złuszczającego się naskórka. Ślady te pojawiają się w miejscu, w którym pieluszka przylega do skóry maluszka. Wśród przyczyn tej dolegliwości można wymienić uszkodzenia mechaniczne skóry, powstałe wskutek stałego pocierania podczas ruchu, rzadkie zmienianie pampersów,  narażenie na wilgoć, narażenie na kontakt skóry z kałem i zawartymi w nim bakteriami oraz moczem, co może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry polega na zapewnienie dziecku prawidłowej higieny miejsc intymnych oraz ich częste wietrzenie, które przyspieszy proces regeneracji skóry. Na zmiany skórne należy stosować maści na odparzenia.

Odparzenia u maluszka

Odparzenia występują zwykle w miejscach, które są szczególnie nastawione na działanie wilgoci oraz brudu. Są to okolice intymne, zgięcia kolan, łokci, miejsca pod pachami oraz okolice szyi. Odparzenia bywają skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji np. zbyt rzadkiego zmieniania pieluch lub stosowania niewłaściwych kosmetyków. Na odparzenia najlepiej stosować maści łagodzące, zawierające w swoim składzie substancje przeciwzapalne. Zalicza się do nich alantoina, która zapobiegła zduszaniu się naskórka, ułatwia regenerację skóry i przyspiesza proces gojenia. Rodzice mogą stosować także pantenol, który łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie i zmniejsza zaczerwienienia.

Copyright © Agora SA