Problemy adaptacyjne noworodka - płacz, kolka, sen dziecka i uregulowanie rytmu dnia i nocy

Okres noworodkowy trwa od momentu urodzenia do 28 dnia życia. To czas, gdy w organizm dziecka przystosowuje się do funkcjonowania poza środowiskiem wewnątrzmacicznym. Jakie zachowania noworodka w pierwszych dniach życia nas niepokoją? Co może oznaczać płacz dziecka?

Okres noworodkowy to czas, w którym zachodzi w organizmie dziecka wiele zmian, występują tzw. stany przejściowe. To m.in. fizjologiczny spadek masy ciała i fizjologiczny wzrost temperatury ciała. U noworodka mogą pojawić się także: fizjologiczna żółtaczka, odczyny ciążowe lub rumień toksyczny. Nie należy się ich objawiać - to stany przejściowe. Zwykle ustępują samoistnie. Przy rumieniu toksycznym w niektórych przypadkach zalecane są kąpiele lecznicze w roztworze nadmanganianu potasu lub krochmalu. To zleci ci w razie potrzeby specjalista.

Rodzice w pierwszych dniach życia malucha są często zaniepokojeni także płaczem, który może mieć wiele przyczyn. 

Dlaczego noworodek płacze? 

Noworodek może płakać z różnych powodów. W taki sposób komunikuje się z otoczeniem, daje znać o swoich emocjach i potrzebach. Trudno na początku rozpoznać, co jest przyczyną. Poza tymi oczywistymi, jak np. mokra pieluszka (dziecko przestaje płakać po jej wymianie), czy głód (rozpoznajemy, że on był przyczyną, gdy po nakarmieniu płacz ustaje) częstym powodem jest kolka. Może ona występować już około 2. tygodnia życia dziecka, do 4-6 miesiąca płacz najczęściej występuje w godzinach popołudniowych i wieczornych, dziecko ma napięty i twardy brzuszek, podkurcza nóżki. Warto wtedy uspokoić maleństwo, przytulić je, położyć tak by brzuszkiem dotykało twojego brzucha. Ulgę może przynieść także delikatne masowanie brzuszka dziecka (w sieci można znaleźć instrukcje, jak wykonać masaż noworodkowi). Pomóc może także ciepła woda; 

Jeśli płacz jest silny i nie ustępuje po zaspokojeniu potrzeb malucha, należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz wideo Jak zważyć noworodka? [Klinika Laktacyjna Online]

Jak uregulować rytm dnia noworodka? Wprowadź plan 

Dla noworodka każda czynność, taka jak spacer, kąpiel, ubieranie, jest dla czymś nowym. Dopóki dziecko się z tym nie oswoi, nie będzie czuło się komfortowo. Dlatego warto uregulować mu rytm dnia i wprowadzić tzw. rutynę, czyli stałe pory i niezmienna kolejność posiłków oraz innych codziennych czynności. Głównymi czynnikami regulującymi cykl dnia maluszka są uczucie głodu i sytości. Dziecko łatwiej będzie mogło zaakceptować świat, gdy mama wprowadzi plan, i np. po porannym karmieniu zabierze go na spacer, a po kąpieli będzie kładła do łóżeczka. 

Jeśli chodzi o sen, to w pierwszych dniach życia dziecko śpi średnio od 16 do 19 godzin na dobę, zaś w czwartym tygodniu po narodzinach średnia to około 14 godzin w ciągu doby. Nocą należy ograniczyć stymulację dziecka, czyli podczas pobudek na karmienie postarać się nie rozbudzać malucha, unikać światła i hałasów. 

Copyright © Agora SA