Endometrioza to podstępna choroba. Może być w bliźnie po cesarskim cięciu

Endometrioza to wędrująca śluzówka macicy. Choroba, która objawia się m.in. bólem przed miesiączką i w jej trakcie, a także w czasie stosunku. Występuje często także u kobiet, które miały cesarskie cięcie.

Endometrioza, czyli wędrująca śluzówka macicy to choroba, u której podłoża leży rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. U kobiet, które cierpią na tę chorobę, dochodzi do sytuacji, w której część komórek endometrium razem z krwią miesiączkową przedostaje się do jajowodów i wydostaje przez nie do jamy brzusznej. To powoduje u pacjentki wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Endometrioza - objawy

Endometrioza objawia się najczęściej regularnym bólem. Pojawia się on najczęściej w pachwinie, w dole brzucha, a nawet niekiedy w okolicy odbytu. Ból potrafi być uciążliwy. Pojawia się w trakcie miesiączki lub przed nią i znika po. Endometriozie często towarzyszą długie i obfite miesiączki. Ból może pojawiać się nie tylko w okolicy miednicy, lecz także w dolnej części pleców. Objawy, które także mogą towarzyszyć endometriozie to:

  • biegunka albo zaparcia (w niektórych przypadkach mogą one występować w określonej fazie cyklu miesięcznego),
  • powtarzające się wzdęcia,
  • krwawienia z dróg rodnych, niebędące miesiączką,
  • uczucie osłabienia.
Zobacz wideo Nacięcie krocza nie zawsze jest konieczne, ale nie jest też porażką! Co można zrobić, by mu zapobiec?

Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu

O endometriozie w bliźnie po cięciu cesarskim mówimy, gdy komórki endometrium, czyli komórki warstwy wyścielającej wnętrze macicy, znajdują się w obrębie blizny po uprzednio wykonanym cięciu cesarskim. 

Skutecznym leczeniem endometriozy w bliźnie po cesarskim cięciu jest operacyjne usunięcie ognisk endometriozy z okolicy blizny. W przypadku małych zmian można zastosować leczenie farmakologiczne, jednak często po zaprzestaniu jego stosowania objawy powracają. Sposób leczenia, technika zabiegu oraz rodzaj znieczulenia jest ustalany w sposób indywidualny z lekarzem w zależności od zaawansowania, lokalizacji zmian i wywiadu medycznego.