Baby blues to stan, w jakim może znaleźć się kobieta, która urodziła dziecko. Przyczyny nie są do końca znane. Eksperci twierdzą, że psychika kobiety po porodzie, bywa bardzo rozchwiana przez zmiany hormonalne spowodowane m.in. porodem. Świeżo upieczonej mamie może towarzyszyć głębokie przygnębienie, płaczliwość.
Najczęstsze objawy baby bluesa to:
Baby blues w przeciwieństwie do depresji dotyka aż około 40 – 80 proc. kobiet. Nasilenie objawów wyżej opisanych następuje w 5 – 6 dniu po porodzie, które zwykle ustępują od 10 do 14 dnia. A depresja poporodowa pojawia się z reguły w ciągu 6 tygodni od porodu. Aby postawić diagnozę, niezbędne jest stwierdzenie występowania depresji w okresie do 6. miesięcy po porodzie.
Niezastąpione będzie przede wszystkim wsparcie otoczenia. W skrajnych przypadkach nie obejdzie się bez interwencji psychologa i dobrze dopasowanej terapii.
Najważniejsze jest to, aby mieć świadomość, iż przypadłość ta jest bardzo powszechna, należy więc traktować ją jako stan przejściowy - być może pomoże nam to w łagodniejszy sposób zakończyć baby bluesa. Ważne jest, aby najbliższe osoby zostały wtajemniczone w przeżywane przez nas rozterki, zapewne ułatwi nam to przejście przez trudny okres.
Rodzina powinna otoczyć młodą mamę należytym wsparciem - bez oceniania oraz zbytniego poprawiania i wypominania błędów przy opiece nad dzieckiem, które mogą przyczynić się do pogłębienia stanu smutku poporodowego. Pamiętajmy, iż najlepszą drogą do pokonania takiego okresu jest współpraca oraz wyrozumiałość. W przypadku depresji poporodowej niezbędna będzie pomoc specjalisty.