Połóg to trwających sześć tygodni okres, liczony od przyjścia noworodka na świat. U każdej kobiety wygląda nieco inaczej i różni się także w kwestii tego, czy rodziła ona siłami natury, czy też przez cesarskie cięcie. Na początku zmiany zachodzące w organizmie, dyskomfort i nieprzyjemne odczucia mogą wydawać się niepokojące, ale z czasem ustępują.
Wśród etapów połogu wymienia się:
Należy zaznaczyć, że dolegliwości, które towarzyszą mamom po porodzie, mogą różnić się w zależności od organizmu, rodzaju oraz przebiegu ciąży. Zarówno w przypadku połogu po cesarskim cięciu, jak i po porodzie naturalnym, wśród najczęstszych objawów, z którymi borykają się kobiety, można wymienić: skurcze brzucha, ból w okolicy krocza, problemy z oddawaniem moczu, krwawienie popołogowe, zaparcia oraz zwiększoną potliwość. Poniżej wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy połogiem w obydwu przypadkach.
Ten poród praktycznie zawsze wiąże się uszkodzeniami krocza. Niektóre kobiety odczuwają jedynie drobne podrażnienia, które mogą zagoić się w ciągu kilku dnia, a inne zmagają się z poważnym pęknięciem krocza. Zdarza się, że lekarze podejmują również decyzję o jego nacięciu. Niezależnie od tego, z jaką sytuacją ma do czynienia kobieta, w okresie połogu powinna jednak szczególnie zadbać o higienę miejsc intymnych, gdyż odgrywa ona kluczową rolę w procesie gojenia. W tym okresie kąpiele w wannie należy zamienić na prysznice. Ból i swędzenie w miejscach intymnych są wówczas całkiem normalne i nie powinny stanowić powodów do obaw. Aby przyspieszyć gojenie się rany, w okresie połogu lepiej wybierać luźniejsze ubrania. Należy również nosić podpaski wykonane z możliwie oddychających materiałów, które powinno się zmieniać co 3 godziny. Krocze należy jak najczęściej podmywać letnią wodą, stosując przy tym specjalne płyny przeznaczone do higieny intymnej kobiet połogu. Można również przemywać ranę naparami ziołowymi z rumianku. To, jak długo będzie goiło się kroczę po nacięciu, zależy od rany. Zwykle trwa to trochę ponad tydzień, ale w przypadku większej rany może goić się do trzech tygodni.
W przypadku cesarskiego cięcia dolegliwości, jakie odczuwają organizm poza bólem rany pooperacyjnej i skutkami znieczulenia, nie różnią się w dużym stopniu do tych związanych z porodem drogą naturalną. Pierwsze kroki można stawiać po ośmiu godzinach od operacji. Należy jednak pilnować, aby ktoś nas asekurował, bo w takim stanie łatwo o zawroty głowy. Duży niepokój wśród młodych mam budzi gojenie się blizny po cesarce. Prysznic można wziąć, kiedy nastanie trzecia doba po operacji i nie zaszkodzi on procesowi gojenia. W tym okresie kobiety powinny zrezygnować z obcisłych ubrań na rzecz luźnych i przewiewnych, nieuciskających brzucha. Świeżą ranę należy często przemywać, dezynfekować i wietrzyć, aby nie doszło do zakażenia. Właściwa faza gojenia blizny zaczyna się tydzień po operacji i zdjęciu szwów, o ile są nierozpuszczalne. Na tym etapie można stosować preparaty ułatwiające bliźnienie się tkanek, takie jak maściami z arniką. Trzeba zaznaczyć, że przebudowa blizny trwa od kilku miesięcy do roku. To właśnie w tym okresie warto smarować skórę kremem na blizny, gdyż będą one skuteczne. Po roku czasu blizna po cesarskim cięciu będzie już uformowana i bardziej odporna na działanie preparatów, a jej zminimalizowanie będzie możliwie głównie z pomocą kosztownych zabiegów medycyny estetycznej.