Pierwsze chwile z dzieckiem. Kangurowanie, kontakt skóra do skóry. Także po cesarce

Kontakt skóra do skóry i kangurowanie dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i miłości, oraz pozwalają wzmocnić więź pomiędzy rodzicem a noworodkiem. Coraz częściej mówi się o tym, żeby budować bliskość z maleństwem nawet od razu po porodzie. Jak powinno wyglądać kangurowanie i pierwszy kontakt matki z dzieckiem? Dlaczego na kangurowanie warto przygotować też ojca? Odpowiadamy.

Pierwsze chwile z maluszkiem to dla każdej mamy wzruszający moment. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by rozpoczynać budowanie bliskości między matką a dzieckiem już od pierwszych chwil, w których jest to możliwe. W coraz większej ilości szpitali w Polsce, jeśli pozwala na to zdrowie mamy i dziecka, jest to praktykowane. 

Zobacz wideo Nacięcie krocza nie zawsze jest konieczne, ale nie jest też porażką! Co można zrobić, by mu zapobiec?

Nagie dziecko kładzione jest na goły brzuch mamy i pozostawione tak minimum na godzinę. Jeśli mama decyduje się na karmienie maluszka piersią, wówczas jest to połączone. Te pierwsze chwile są niezwykle ważne w budowaniu relacji i poczucia bezpieczeństwa noworodka, a także w jego termoregulacji i nauce ssania piersi. Poza tym kontakt ten ma jeszcze jedną ważną zaletę: noworodek ma kontakt z ochronnymi bakteriami mamy, co przyczynia się do budowania jego odporności m.in. na bakterie, których w szpitalach nie brakuje.  

Skóra do skóry. Dlaczego to ważne dla matki? 

Każda kobieta, która po dziewięciu miesiącach oczekiwań, wydaje na świat dziecko, potrzebuje kontaktu z maleństwem. I nie jest to jedynie “widzimisię”, ale ważny jest tu także aspekt psychologiczny. W tych pierwszych godzinach po porodzie kobiecie towarzyszą różne emocje i poczucie bliskości z maluszkiem wpłynie pozytywnie na ich późniejszą relację i na samopoczucie mamy. Kobiety, które nie mają możliwości zobaczenia swojego dziecka po porodzie, częściej doświadczają depresji poporodowej. 

Kontakt skóra do skóry po cesarce  

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby po cięciu cesarskim, przeprowadzonym w znieczuleniu ogólnym, zastosować kontakt “skóra do skóry”, tak szybko, jak to będzie możliwe, a najlepiej do dwóch godzin po porodzie. Jednak trzeba pamiętać, że mama powinna być całkowicie świadoma w momencie kangurowania. Jeśli podczas cesarskiego cięcia użyte było znieczulenie do kręgosłupa, kobieta już na sali operacyjnej powinna mieć pierwszy kontakt z dzieckiem, najlepiej trwający minimum godzinę - do zakończenia karmienia. Jednak w szpitalnych realiach często nie jest to możliwe i moment ten jest skracany.  

Dlaczego warto przygotować ojca dziecka na kangurowanie? 

W sytuacji, gdyby mama nie mogła kangurować, z pomocą powinien przyjść tata. Dziecko wówczas przekazywane jest mężczyźnie i to do jego nagiej klatki piersiowej przytula się maleństwo. Bez wątpienia wpływa to pozytywnie na stan noworodka. Jak wykazują badania kangurowanie ma uspokajający wpływ na dziecko. Ponadto to, że tata, choć nie nosił maleństwa pod sercem przez dziewięć miesięcy, może stać się jego całym światem przez te dwie godziny, pomaga w wytworzeniu się pomiędzy nimi więzi. Ten niezwykły moment to czas, kiedy tata czuje się zaangażowany w opiekę nad maleństwem i wzmacnia to także jego poczucie wartości.  

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.