Połóg po cesarskim cięciu - przebieg i dolegliwości. Jak się przygotować do zabiegu? [Poradnik]

Połóg po cesarskim cięciu wiąże się z większymi trudnościami, niż te, które mają miejsce po naturalnym porodzie. Sprawdź, na co powinnaś się przygotować jako świeżo upieczona mama i o czym nie możesz zapomnieć.
Zobacz wideo Jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia?

Połóg po cesarskim cięciu trwa dłużej niż po naturalnym porodzie. Choć jest to dość indywidualna kwestia i zależy od ogólnej kondycji pacjentki, często wiąże się on z pewnymi trudnościami.

Połóg po cesarce - co oznacza?

Niektóre matki narzekają na ogólnie złe samopoczucie, a inne mocno odczuwają skutki znieczulenia. Jeszcze inne nie są pewne, kiedy mogą się podnieść, a kiedy po raz pierwszy udać się do toalety. Jakie dolegliwości mogą pojawiać się w połogu i na co trzeba się przygotować? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania przyszłych mam. 

W przypadku znieczulenia ogólnego, spodziewaj się podania środków przeciwbólowych w zastrzyku bądź kroplówce. Gdybyś jednak nie mogła wytrzymać, nie wahaj się poprosić o lek w formie czopku, a lekarz na pewno zaleci taki, który będzie bezpieczny dla malucha. Jeśli znieczulenie podano zewnątrz-oponowo, to ewentualne leki przeciwbólowe po operacji będą podawane za pośrednictwem cewnika.

Samopoczucie po cesarce

Samopoczucie po cesarce może być dalekie od dobrego, choć każda matka odbiera tego rodzaju poród trochę inaczej. Najczęściej dokuczliwy okazuje się ból dookoła rany na podbrzuszu. W zależności od tego, w jakim będziesz stanie fizycznym, a także jaki masz próg bólu, może się on okazać bardzo silny lub wręcz przeciwnie - ledwie zauważalny. Nie bez znaczenia okaże się również to, czy zabieg stanowi pierwsze cesarskie cięcie. Jeśli podchodzisz do niego po raz kolejny, najprawdopodobniej będziesz w mniejszym stopniu odczuwać jego skutki.

Kobiety po cesarskim cięciu, ze względu na ranę i ból, mogą odczuwać: lęk przed kichnięciem, kaszlnięciem czy wypróżnieniem, niechęć do karmienia dziecka (przez brak wygodnej pozycji do karmienia) oraz dezorientację. O pomoc należy prosić wtedy położną lub rodzinę. Lęk przed bólem podczas mówienia czy kasłania można opanować podciągając ugięte w kolanach nogi lub przytrzymując się za brzuch. 

Połóg po cesarskim cięciu - dolegliwości

Połóg po cesarskim cięciu przeraża wiele kobiet. Dolegliwości, jakie odczuwa organizm (poza skutkami znieczulenia i bólem rany pooperacyjnej), właściwie niewiele różnią się od tych znanych z porodu drogą naturalną. Po cesarskim cięciu możesz odczuwać ból podbrzusza, spowodowany obkurczaniem się macicy. Niewykluczone, że dolegliwość ta stanie się bardziej dokuczliwa podczas karmienia piersią - winna będzie temu oksytocyna, która uwalniając się do organizmu, przyspieszy obkurczanie macicy.

Musisz się przygotować także na odchody popołogowe, czyli dosyć intensywne krwawienie z dróg rodnych (będzie przypominało miesiączkę - najpierw krew przyjmie żywoczerwony kolor, później różowy, w kolejnym kroku zbrązowieje, a następnie wydzielina stanie się bezbarwna). Trwa ono nawet przez kilka tygodni i zazwyczaj jest nieco mniejsze niż przy naturalnym porodzie. Jeśli jednak wyda się zbyt skąpe, zgłoś się do lekarza, bo być może konieczne okaże się podanie leków obkurczających macicę.

Cesarskie cięcie - skutki znieczulenia do zabiegu

Wpływ na samopoczucie kobiety może mieć także użyte do cesarki znieczulenie:

  • znieczulenie ogólne - może powodować nudności i wymioty, a jednocześnie ból gardła i głowy. Normalną rzeczą w takim wypadku będzie również silne osłabienie. W płucach może zalegać wydzielina, której trzeba się pozbyć, by zapobiec zapaleniu płuc. Zamiast odkasływać, należy wciągać brzuch i gwałtownie wydychać powietrze.
  • znieczulenie zewnątrz-oponowe - często wiąże się z silnym bólem głowy. Nierzadko do tej dolegliwości dochodzi też ból pleców oraz drętwienie i mrowienie nóg. To skutki uboczne wywołane przez środek znieczulający, który mógł się dostać do płynu rdzeniowego.

Kiedy można wstawać po cesarce?

Kiedy można wstawać po cesarce? Dobrze, jeśli zrobisz to jak najszybciej, jednak najpierw odpowiednio się przygotuj.

  1. Na początek ćwiczenia. Pozostając w pozycji leżącej, kręć kółka stopami w jedną i w drugą stronę. W ten sposób przywrócisz prawidłowe krążenie w nogach.
  2. Po ośmiu godzinach od cesarskiego cięcia możesz spróbować postawić pierwsze kroki (o ile oczywiście czujesz się na siłach). Dzięki temu unikniesz ewentualnych zakrzepów oraz zatorów naczyniowych. Pamiętaj jednak, by nie wstawać samodzielnie, ponieważ w takim wypadku łatwo o zawrót głowy. Zwróć się o pomoc do kogoś z rodziny lub do położnej.
  3. Nim się podniesiesz, posiedź chwilę na brzegu łóżka. Przygotuj się na ból podczas pierwszej próby chodzenia, jednak miej świadomość, że z każdym kolejnym krokiem będzie on mniej dokuczał.
  4. Nie garb się, by nie naruszać rany pooperacyjnej.
  5. Nie bój się - szwy na pewno nie puszczą.

Kiedy można iść do toalety po cesarce?

Jak tylko będziesz w stanie utrzymać się na nogach i samodzielnie chodzić, bez problemu udasz się do toalety (położna odczepi wówczas cewnik). Nie przestrasz się, jeśli w pierwszej chwili nie będziesz mogła oddać moczu. Postaraj się odprężyć i odkręć kran - szum wody powinien pomóc. Możesz też mieć problemy z wypróżnieniem. W takim wypadku zdecyduj się na suszone śliwki bądź rodzynki. Jeśli zmiana w diecie nic nie pomoże, zwróć się do położnej o czopek przeczyszczający. Pamiętaj, że im wcześniej podniesiesz się z łóżka, tym szybciej jelita zaczną normalnie funkcjonować.

Rana po cesarce - gojenie

Duży niepokój w każdej kobiecie wzbudza na pewno rana po cesarce. Gojenie to złożony proces, ale będzie on przebiegał dość sprawnie. Kiedy nastanie trzecia doba po operacji, będziesz mogła bez przeszkód odbyć kąpiel pod prysznicem, która w żaden sposób nie zaszkodzi zabliźnianiu się rany. Nie przejmuj się, jeśli rana będzie trochę pobolewać, a następnie swędzieć - to normalne. Niektóre kobiety odczuwają świąd nawet kilka tygodni po porodzie.

Jeśli chcesz, by gojenie przebiegało jak najsprawniej:

  • zdecyduj się na luźne ubranie, które nie będzie przylegać bezpośrednio do rany,
  • możesz też smarować ranę maściami z arniką.

Twój niepokój powinny wzbudzić: zaczerwienienie śladu po cięciu, opuchlizna, ropna wydzielina, a także gorączka. W takim wypadku musisz zgłosić się koniecznie do lekarza, który prawdopodobnie zleci kurację antybiotykiem.

Cesarskie cięcie a karmienie piersią

Cesarskie cięcie a karmienie piersią - czy to się nawzajem wyklucza? W żadnym wypadku! To prawda, że w pierwszych dniach może być trudno, ale zawsze można poprosić o pomoc w przystawieniu dziecka do piersi. Najlepsza dla młodej mamy będzie pozycja leżąca - połóż się na boku, a następnie przysuń noworodka do piersi.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.