Wyjątkowe zdjęcie z porodu. "Czas przecięcia pępowiny może zdecydować o życiu dziecka"

Istnieje wiele teorii sugerujących optymalny czas odcięcia pępowiny dziecka po porodzie. Wiedza ta nie jest powszechna i większość kobiet polega w tej kwestii w całkowitym zaufaniu personelowi szpitala.

Kiedy przeciąć pępowinę?

Dawniej po urodzeniu dziecka nie przecinano pępowiny, aż do chwili urodzenia łożyska. Zwyczaj przecinania i zawiązywania jej datuje się od XVII w. Darwin w 1801 roku pisał:

Inną rzeczą bardzo szkodliwą dla dziecka, jest podwiązywanie i przecinanie pępowiny zbyt wcześnie, ona zawsze powinna być pozostawiona przywarta do dziecka, aby nie tylko wielokrotnie, ale do wszystkich organów krew dopłynęła, zanim krążenie ustanie. W przeciwnym razie dziecko będzie znacznie słabsze, niż być powinno, część jego krwi pozostanie w łożysku, a należy ona do dziecka.

Różnice poglądów wśród medyków, położnych, dotyczą czasu, jaki powinien minąć od urodzenia dziecka do odcięcia pępowiny. Od lat trwają naukowe dyskusje, przeprowadzane są kolejne badania i rzetelne metaanalizy.

Na oficjalnej stronie fundacji, która od lat wspiera kobiety w okresie okołoporodowym i walczy o ich prawa, czytamy:

Zwolennicy późnego odpępniania odrzucają procedurę przecinania pępowiny bezpośrednio po narodzinach dziecka, uznając, że wiąże się ona ze zwiększonym ryzykiem niedokrwienia i wstrząsu hipowolemicznego. Uważają także, że wczesne zaciśnięcie pępowiny nie pozwala na wysycenie krwi krążącej u noworodka czynnikami krzepnięcia, wymuszając tym samym konieczność podania dziecku witaminy K. Uważa się również, że wczesne odpępnienie może prowadzić do rozwinięcia zaburzeń tarczycy, białaczki oraz chorób nerek i wątroby.

Autorzy szeregu publikacji o opóźnionym odpępnianiu zaznaczają jednak z całą mocą, że praktyka ta powinna być stosowana w przypadku fizjologicznych porodów, bez odchyleń i komplikacji.

W Polsce w standardach okołoporodowych wybrzmiewa zapis:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia określające tzw. standard opieki okołoporodowej nakazuje, aby zaciśnięcie i odcięcie pępowiny w przypadku porodu fizjologicznego i dobrego stanu matki i dziecka odbyło się po ustaniu tętnienia.

Zdjęcie poglądowe.Zdjęcie poglądowe. Fot. Unsplash.com

"To jest naprawdę ekscytujące"

Na jednym z kont prowadzonych przez fundację zrzeszającą doświadczone doulę, pojawił się wpis:

Jedną z preferencji porodowych, o której mówimy na naszych zajęciach, jest opóźnione zaciskanie pępowiny! Badania wokół tego procesu są tak pozytywne, że zaczyna stawać się on standardem, co jest naprawdę ekscytujące!

Kiedy Twoje dziecko przechodzi przez drogę porodową lub kanał pochwy, przeciska się przez ciasne miejsce. Dużo ich krwi jest wypychane z powrotem przez pępowinę. Kiedy opóźniasz zaciskanie pępowiny, pozwalasz krwi ponownie wejść do dziecka.

Korzyści:

  • Zmniejsza potrzebę transfuzji krwi.
  • Zwiększa poziom hemoglobiny i zapasy żelaza przez pierwszy rok życia!
  • Zwiększony transfer immunoglobulin i komórek macierzystych do naprawy tkanek i narządów.

Jak długo należy czekać?

Ważne, byś mniej myślała o czasie, a więcej o tym, co widzisz i czujesz. Pożądanym widokiem sznurek pępowiny, który staje się biały (krew wraca do dziecka!) i ulega spłaszczeniu.

To zazwyczaj czas od jednej do pięciu minut.

Źródła: Fundacja Rodzić po Ludzku

Copyright © Agora SA