"Poród to nie leżenie na pachnącej łące". Zdjęcia pokazują trudy porodu i siłę kobiety

Jakie zdjęcia z albumu rodzinnego mają dla was największe znaczenie? Czy warto przywiązywać się w ten symboliczny sposób do przeszłości? Fotografia porodowa odpowiada: warto. Ten szczególny moment w życiu warto zapamiętać. Pomimo bólu, łez, te zdjęcia udowadniają, że rodząca kobieta jest siłą.

Graniczne przejście

Poród jest doświadczeniem granicznym. Skala bólu, emocji, wzruszeń, wagi momentu jest nieporównywalna z niczym, czego doświadczyć możemy przez resztę życia. Tak szczególny moment warto zapamiętać, uwiecznić na pięknych kadrach i wracać do nich, jako do pewnego symbolu, który zawsze będzie nas scalał.

Takie perspektywy otwiera przed rodzicami fotografia porodowa. To dzięki coraz większej liczbie uzdolnionych fotografek/ fotografów możemy być bliżej rodzących niż kiedykolwiek, a ona same zostać uwiecznione w najważniejszym procesie swojego życia: momentu, w którym zostały matkami.

"Bo bólu nie chcę pamiętać"

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych fotografek w Polsce, wspaniała Anna Wibig publikuje na swoich kanałach zdjęcia, które są piękne, odważne, naturalne. Oto poród, oto życie, bez upiększeń, makijażu, filtrów. Krew, łzy, ból, niedające się opisać szczęście i wzruszenie:

(...) To nie jest tak, że nie będzie nic boleć. Fotografując drogę, ostatnią prostą do spotkania z Twoim Maluszkiem, nie udaję, że nie ma takich chwil kiedy być może przychodzi kryzys. Robię reportaż, ale to ty później decydujesz jakie wspomnienie na zdjęciach chcesz w swoim albumie. Z moich doświadczeń wynika, jednak że nawet jeśli gdzieś na początku jest trochę sceptycyzmu czy mieć takie fotografie "bo bólu nie chcę pamiętać" to później okazuje się, że te zdjęcia są częścią Twojej wyjątkowej historii. Nie byłam do tej pory proszona o kasowanie zdjęć, które pokazują trud porodu, ale pamiętaj, że to ty decydujesz

Kim jest Ania Wibig?

Anna Wibig to fotografka, prekursorka fotografowania narodzin w Polsce, założycielka Obiektywnie Najpiękniejsze, pierwszej marki poświęconej fotoreportażom z narodzin. Nagradzana w międzynarodowych konkursach, m.in. Birth Becomes Her, Birth Photography Image Competition, Birth & Beyond Photography Awards, Child Photo Competition.