Nietypowe porodowe trendy. Wśród nich m.in. łagodna cesarka i fotografia porodowa

Poród to niezapomniane i wyjątkowe wydarzenie dla każdej mamy. Kobieta w obecnych czasach ma coraz większą świadomość na temat przebiegu porodu. Wiele pań czerpie inspiracje z zagranicy i decyduje się na nietypowy rodzaj porodu albo np. zatrudnia fotografa na ten wyjątkowy moment. Wymieniamy, jakie trendy porodowe niedawno zyskały na popularności w Polsce.

Porody w XXI wieku wyglądają zupełnie inaczej niż te sprzed lat. Kobiety otrzymują w szpitalach ogromne wsparcie, mogą rodzić w towarzystwie najbliższych osób, a także zdecydować o rodzaju porodu, o ile lekarz nie widzi w tym przeciwwskazań.

Łagodna cesarka

Łagodna cesarka to taka, która łączy cechy zabiegu cięcia cesarskiego z naturalnym porodem. Taki rodzaj porodu ma na celu umożliwienie mamie obserwowania narodzin dziecka poprzez m.in. użycie przezroczystej zasłony zamiast klasycznego kawałka materiału, który oddziela przyszłą matkę od rodzącego się dziecka.

Poród w wodzie

Poród w wodzie zaczął zyskiwać na popularności. W Polsce już w kilku placówkach można się na niego zdecydować. Rodzenie w wodzie odbywa się w warunkach optymalnych dla kobiety. Woda ma około 36-37 stopni Celsjusza, czyli tyle ile fizjologicznie wynosi temperatura ludzkiego ciała. Głębokość, na jaką zanurza się przyszła mama to około 60 cm. Temperatura, jaka panuje w pomieszczeniu z basenem, oscyluje w granicach 25 stopni. 

Poród w wodzie może być dla kobiet bardziej komfortowy ze względu na to, iż ciepła woda łagodzi ból. Łożysko wydalane już jest poza basenem. Poród w wodzie wymaga wcześniejszego przygotowania w szkole rodzenia i konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Poród francuski 

Poród francuski FAUCS po raz pierwszy w Polsce odbył się w 2020 roku. Jest to odmiana cięcia cesarskiego. Najpierw następuje nacięcie skóry brzucha, a drugi etap to korzystanie z fizjologicznej współpracy z rodzącą - parcie i wypchnięcie główki, co naśladuje poród naturalny. 

- Cesarskie cięcie ma powikłania dla mamy i dziecka. Są to późne powikłania, jak cukrzyca, choroby tarczycy, astma oskrzelowa, spektrum autyzmu czy ADHD. Poród francuski może być metodą, która liczbę powikłań zmniejszy - powiedział w programie Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski.

Zobacz wideo Ważna zmiana w polskim położnictwie: gaz rozweselający. "Daje kontrolę w sytuacji stresowej"

Doula podczas porodu 

Coraz bardziej powszechne w ostatnich latach stały się porody rodzinne. Niektórzy ojcowie nie chcą lub nie są gotowi do obecności na sali porodowej. W szpitalu i podczas porodu według niektórych nieoceniona jest pomoc douli, która nie tylko wspiera psychicznie rodzącą, ale także służy pomocą, przypominając o technikach relaksacyjnych, np. stosując masaże. Doula pomaga również kobiecie pod koniec ciąży. Np. pomaga jej zmieniać pozycję, czy chodzić po korytarzu, wspiera podczas przyspieszania porodu.

Fotografia porodowa

Fotografia porodowa jest coraz częściej praktykowana. Dlaczego rodzice chcą zdjęcia z narodzin swojego dziecka? Bo to niezwykłe wydarzenie dla nich, dla pociechy. A profesjonalni fotografowie potrafią uchwycić naprawdę niezwykłe momenty, pokazujące siłę kobiet i wyjątkowość chwili narodzin. 

Fotografia porodowaFotografia porodowa Ania Wibig, 'Obiektywnie Najpiękniejsze'

W rankingu najlepszych zdjęć porodowych 2020 stowarzyszenie fotografów Birth Becomes You zestawieniu wybrało dwa dzieła polskiej fotografki Ani Wibig. "Największy komplement jest wtedy, gdy kobieta mi mówi, że dla takich zdjęć można rodzić jeszcze raz"- przyznała fotografka w rozmowie z edziecko.pl. Zobacz cały wywiad z Anią: Najlepsze zdjęcia porodowe 2020. W zestawieniu dzieła Ani Wibig. "Eksplozja prawdziwych, nieskrępowanych emocji"

Copyright © Agora SA