Fazy porodu i jak się na nie przygotować. Kiedy można dostać znieczulenie, jak pokonać kryzys 7 centymetra?

Poród to moment, którego większość przyszłych mam się obawia i jednocześnie niecierpliwie wyczekuje. Kiedy możemy się go spodziewać i jak przebiegają fazy porodu? Czy można dostać znieczulenie?

Poród powinien rozpocząć się w 40. tygodniu ciąży (z dopuszczalnym odchyleniem do 14 dni). Jak rozpoznać, że się zbliża? Najbardziej specyficznym symptomem zbliżającego porodu są regularne, bolesne skurcze macicy. Skurcze przepowiadające, czyli tzw. Braxtona-Hicksa, są treningiem macicy i sygnałem, że organizm zaczął przygotowania do porodu.

Skurcze przepowiadające są nieregularne i występują w ciągu ostatnich dni przed porodem. Mogą zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Czym różnią się skurcze przepowiadające poród od porodowych?

  • nie są silne i bolesne,
  • nie towarzyszą im inne objawy przedporodowe,
  • ich siła nie narasta, nie pojawiają się częściej,
  • w ciągu kilku bądź kilkudziesięciu minut się wyciszają.

Jeśli to nie czas na poród, a skurcze przepowiadające nasilają się i pojawiają się częściej, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Jak rozpoznać, że poród się zbliża? Pierwsza faza, czyli etap rozwierania szyjki macicy i skurcze porodowe

Faza pierwsza porodu, jest najczęściej najdłuższa w całym procesie porodowym. Zaczyna się od skurczów mięśni macicy, które coraz bardziej się nasilają. Pierwsze są dość regularne, następują co kilkanaście minut i trwają kilkadziesiąt sekund. Każdy skurcz osiąga szczyt, czyli moment największej siły. Pod koniec tego etapu porodu kobieta może mieć wrażenie, że między skurczami nie ma przerw. Ważne jest, by wówczas prawidłowo oddychać i przyjmować najbardziej komfortowe pozycje. W pierwszej fazie porodu może zdarzyć się, że odejdą wody płodowe, lub skurczom będą towarzyszyć nudności czy biegunka.

Na pierwszym etapie zaczyna się proces obkurczania macicy. Ta faza może trwać około 6–12 godzin, choć może zdarzyć się, że potrwa dłużej lub krócej niż ten średni czas. Na tym etapie szyjka macicy otworzy się do pełnego rozszerzenia. Rozszerzy się od 6 cm do 10 cm.

Jaki nastrój towarzyszy kobiecie w pierwszej fazie porodu? Często pojawia się wówczas silny lęk i obawa, że nie zniesie bólu. Ten moment krytyczny jest znakiem, że zaraz zacznie się drugi etap porodu, czyli faza parcia.

Drugi etap porodu

Drugi etap porodu trwa od kilku minut do dwóch godzin. Jest to okres od pełnego rozwarcia ujścia szyjki macicy do momentu pojawienia się dziecka na świecie. Przy pełnym rozwarciu szyjki macicy pojawia się silna potrzeba parcia, a płód jest wypychany przez kanał rodny, poprzez parcie, czyli silne wypychające ruchy przepony.

Zazwyczaj najpierw pojawia się głowa dziecka, reszta ciała powinna wyjść w ciągu jednego lub dwóch skurczów partych. Najczęściej kobiety odczuwają nagły przypływ sił. Także w tej fazie bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie.

Zobacz wideo Ważna zmiana w polskim położnictwie: gaz rozweselający. "Daje kontrolę w sytuacji stresowej"

Trzeci etap porodu

Faza łożyskowa to najkrótszy etap porodu (trwa zwykle kilkanaście minut). Zaczyna się od momentu przyjścia dziecka na świat. Wówczas macica, pod wpływem bezbolesnych skurczów, rodzi łożysko. Jeśli nie zostanie ono wydalone w całości, potrzebne jest łyżeczkowanie jamy macicy, ponieważ pozostałości po nim w macicy mogą wywołać infekcje bądź krwotok.

Po narodzinach dziecko jest ważone, mierzone, poddawane testowi APGAR (skali, opartej na pięciu parametrach, które oceniają stan dziecka). Lekarz sprawdza także, jak kurczy się macica, czy nie ma krwotoku. Zostają nałożone szwy, jeśli doszło do nacięcia bądź pęknięcia krocza.