Jak przygotować się do ciąży. Jakie badania zrobić? Co może stać na drodze do zajścia w ciążę?

W obecnych czasach coraz rzadziej zdarzają się nieplanowane ciąże. Wiele par podejmuje świadomą decyzję o rodzicielstwie. Uważasz, że jesteś gotowa by zostać mamą? Wyjaśniamy, jak przygotować się do ciąży.

Ciąża to stan, w którym kobieta powinna wyjątkowo o siebie zadbać. Jeśli zatem planujemy starania o dziecko, warto na to przygotować nasz organizm wcześniej. 

Planujesz ciążę? Zacznij od zdrowych nawyków żywieniowych

Po pierwsze - pozbądź się używek. Palenie papierosów, picie alkoholu i zażywanie narkotyków bardzo szkodliwie wpływają na płodność oraz przebieg ciąży i rozwój dziecka w twoim łonie.

Po drugie - zwróć uwagę na swoją dietę. Odżywianie ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie oraz przebieg ciąży. Przed staraniem się o dziecko, warto włączyć do jadłospisu to, co obfituje w witaminy, minerały i inne wartościowe dla organizmu, a w szczególności - układu hormonalnego, czyli produkty takie jak: pełnoziarniste, warzywa, owoce, ryby, niskotłuszczowy nabiał i chude mięso w ograniczonej ilości.

Unikaj przetworzonej żywności, fast foodów oraz słodyczy. Zdrowa dieta powinna także uregulować wagę. Zarówno nadwaga jak i niedowaga niekorzystnie wpływają na zajście w ciążę. Dobrze by było, aby twój partner również zdecydował się na zdrowy styl życia - wpłynie to korzystnie na jego potencję oraz jakość plemników.

Aktywność fizyczna przed ciążą może pomóc zapobiec wielu problemom

Twoja kondycja fizyczna przed ciążą także powinna być na odpowiednim poziomie. Zacznij ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, brzucha i kończyn dolnych oraz poprawiające wydolność organizmu, aby uniknąć problemów z krążeniem lub bólami stawów. 

Skonsultuj się z lekarzem - doradź się w sprawie badań, lekarstw oraz suplementów

Jeśli masz choroby przewlekłe i zażywasz z ich powodu leki, porozmawiaj ze swoim lekarzem, czy te farmaceutyki można stosować w ciąży. Jeśli nie można ich stosować, poproś lekarza o zmodyfikowanie leczenia, aby było bezpieczne dla płodu. Zapytaj też o leki zażywane doraźnie i w razie potrzeby wybieraj te, które nie zaszkodzą dziecku. 

Zobacz wideo Szkoła rodzenia a rzeczywistość pandemiczna. Jaką wybrać? Dlaczego przygotowanie jest ważne?

Przed ciążą warto także wybrać się do dentysty, aby skontrolować stan naszego uzębienia. Próchnica zębów jest potencjalnym źródłem zakażenia, szczególnie niebezpiecznym w czasie ciąży i porodu, dlatego warto wyleczyć ją przed zajściem w ciążę.

Jakie badania wykonać przed ciążą?

Choć każda kobieta w ciąży poddaje się regularnie badaniom laboratoryjnym zlecanym przez lekarza, planując ciążę, zrób sobie komplet badań ogólnych: grupę krwi i czynnik Rh, morfologię, badanie moczu, odczyn Wassermana i badanie w kierunku HIV. Poza tym warto jeszcze zbadać poziom przeciwciał różyczki, żółtaczki zakaźnej typu B (zwane badaniem Hbs), toksoplazmozy i cytomegalii, oraz wykonać cytologię.

Co utrudnia zajście w ciążę?

Co bywa przyczyną niepłodności u kobiet? Często zajście w ciążę utrudniają zaburzenia w owulacji lub gospodarce hormonalnej, które mogą być wynikiem m.in.:

  • Przedwczesnej niewydolność jajników;
  • Zespół policystycznych jajników (PCOS);
  • Hiperprolaktynemia: zbyt wysoki poziom prolaktyny;
  • Problemy z tarczycą: Nadczynność lub niedoczynność tarczycy może prowadzić do zaburzenia równowagi hormonalnej;
  • Endometriozy.

Jeśli cierpisz na któreś z powyższych schorzeń, skonsultuj się z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie, co ułatwi ci starania o ciążę.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.