Dieta i suplementacja poprawiająca płodność. Dietetyk zdradza, co działa, a co nie

Sposób odżywiania ma wielki wpływ na nasz organizm. Okazuje się, że odpowiednia dieta oprócz poprawy zdrowia i samopoczucia, może także wpłynąć na płodność. Dietetyk kliniczna mgr Julia Laszuk zdradza, jakie produkty warto włączyć do jadłospisu, jeśli staramy się o dziecko.

Problem niepłodności dotyka coraz więcej osób. Zjawisko to dotyczy par, które pragną mieć potomstwo, jednak mimo braku przeszkód uniemożliwiających zapłodnienie, nie dochodzi do poczęcia. Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 10 proc. kobiet w wieku prokreacyjnym może mieć problemy z płodnością. Jak wskazuje dietetyczka,  na zaburzenia w tej sferze mają wpływ między innymi: starszy wiek, czynniki środowiskowe, niewłaściwe odżywianie, mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu, nieprawidłowa masa ciała. Jak więc możemy zapobiec występowaniu niepłodności? Istnieją dowody wskazujące, że nieodpowiedni sposób żywienia może mieć negatywny wpływ na zdolności reprodukcyjne. W artykule mgr Julia Laszuk wskazała istotne składniki diety oraz przyjmowane suplementy, które mogą wspomóc naszą płodność.

Dieta i suplementacja poprawiająca płodność - jakie produkty włączyć do jadłospisu?

Tłuszcze roślinne

Dieta powinna być bogata w tłuszcze jednonienasycone (znajdziemy je m.in. w: oliwie z oliwek, oleju rzepakowym) oraz wielonienasycone, czyli kwasy tłuszczowe omega-3 (olej lniany, olej rzepakowy, algi) i omega-6 (olej krokoszowy, olej słonecznikowy, olej z pestek winogron).

Warto natomiast ograniczyć tłuszcze nasycone i trans. Takie tłuszcze zawarte są m.in w: tłustym mięsie, serach podpuszczkowych, śmietanie, oleju palmowym, twardych margarynach, gotowych wyrobach piekarniczych, żywności typu fast-food. Co ciekawe, w przypadku mleka krowiego korzystniejsze jest spożywanie pełnotłustego mleka aniżeli odtłuszczonego produktu.

Pełnoziarniste produkty zbożowe

Warto zamienić produkty węglowodanowe wysoko przetworzone na produkty pełnoziarniste. Bardzo korzystne są produkty o niskim IG (Indeksie Glikemicznym) i z dużą zawartością błonnika. Tak więc zamieniamy białe pieczywo na pieczywo razowe, biały makaron na razowy, ryż biały na ryż brązowy oraz ograniczamy do minimum słodycze i napoje słodzone.

Warzywa i owoce

Ryzyko endometriozy (gruczolistość macicy)  u kobiet może być zmniejszone, kiedy kobieta spożywa zielone warzywa oraz świeże owoce. Aby dostarczyć organizmowi wiele witamin, składników odżywczych i  antyoksydantów, należy spożywać warzywa i owoce o różnych kolorach. Ważne jest, aby spożywać minimum 400g warzyw i owoców dziennie. W diecie powinno być więcej warzyw niż owoców, z uwagi na mniejszą zawartość cukrów prostych.

Białko roślinne

Według badań, większe spożycie białka zwierzęcego niż roślinnego, powodowało wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia problemów z płodnością. Włączenie do codziennych posiłków warzyw wysokobiałkowych (np. fasoli, soczewicy, orzechów) wiązało się z obniżeniem ryzyka niepłodności. W jednym badaniu wskazywano, iż wprowadzenie produktów bogatych w białko roślinne powodowało spadek tego ryzyka o nawet 43 proc. 

 Witaminy i składniki mineralne

Odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych również ma duże znaczenie na etapie starania się o potomstwo. Szczególnie ważne są: witaminy z grupy B (głównie B6 i B12), witaminy antyoksydacyjne (A, C, E), witamina D oraz kwas foliowy, żelazo, magnez, jod, cynk i selen

Odpowiednia masa ciała

Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, zbyt wysoka masa ciała (nadwaga lub otyłość) wiążą się z większym ryzykiem problemów z płodnością. Szczególnie otyłość typu brzusznego i nadmiar tkanki tłuszczowej, gdyż oddziałują na hormony wytarzane w naszym organizmie.

Warto zauważyć, że niedowaga również nie sprzyja staraniu się o dziecko. Nagłe głodzenie się i spadek masy ciała mogą nawet zatrzymać menstruację u kobiety. Także bardzo ważne jest, aby starać się utrzymywać odpowiednią masę ciała w przedziale BMI 18,5 - 25 kg/m2.

Suplementy

Obecnie nie ma badań, które potwierdzają pełną skuteczność dostępnych suplementów na rynku farmaceutycznym. Suplementy diety zazwyczaj zawierają wiele składników i wybór może stanowić duży problem dla pacjenta. Jednakże odpowiednio zbilansowana dieta czasem połączona z suplementacją niektórych składników odżywczych może wspomóc w procesie leczenia niepłodności. Suplementacja kwasem foliowym lub preparatami multiwitaminowymi zawierającymi kwas foliowy wiąże się ze zwiększoną szansą na zajście w ciążę. Suplementację kwasem foliowym należy zacząć w okresie starania się o dziecko.

Natomiast u pacjentek z PCOS suplementacja kwasów omega-3 może być pomocna, gdyż poprawia profil hormonalny i zmniejsza stężenie testosteronu. Z pewnością wybór suplementu diety warto przedyskutować z lekarzem, który pomoże wybrać odpowiedni preparat.

Copyright © Agora SA