Dzieło Sofoklesa to kontynuacja historii rodu Labdakidów, nad którym ciąży fatum. W utworze zostały opisane tragiczne wydarzenia rozgrywające się w Tebach po śmierci synów Edypa - Polinejkesa i Eteoklesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.
Co warto wiedzieć o dziele Sofoklesa pt. "Antygona"? Najważniejsze informacje zostały zebrane poniżej:
Jakie postaci występują w dziele "Antygona"? Bohaterowie i ich charakterystyka zostały przedstawione poniżej:
Zobacz też: "Pożegnanie z Marią" - o czym jest to opowiadanie? Sięgnij po opracowanie i przejrzyj streszczenie utworu
Jakie wydarzenia rozgrywają się w tragedii antycznej "Antygona"? Oto streszczenie szczegółowe:
Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach i dotyczy konfliktu między Antygoną a Kreonem. Antygona reprezentuje prawa boskie, a Kreon - ludzkie. Tragedia rozpoczyna się od spotkania Antygony z Ismeną. Antygona, Ismena, Polinejkes i Eteokles to dzieci z kazirodczego związku Edypa z matką Jokastą. Po śmierci Edypa, Polinejkes i Eteokles podzielili się władzą w Tebach. Każdy z nich miał zasiadać na tronie przez rok.
Eteokles objął władzę jako pierwszy, jednak po roku nie chciał dopuścić do tronu Polinejkesa. Polinejkes został wygnany, a wkrótce najechał Teby wraz ze swoim teściem Adratosem. Tebańczycy wygrali, a Polinejkes i Eteokles zginęli w bratobójczej walce.
Władzę w Tebach przejął Kreon, brat Jokasty. Władca zabronił pochówku Polinejkesa, uznając go za zdrajcę. Ciało Polinejkesa ma zostać porzucone na polu, aby pożarły je dzikie zwierzęta. Antygona jednak nie zamierza uznać rozkazu króla i namawia Ismenę na pochowanie brata. Ismena boi się Kreona i uznaje, że ten czyn mógłby sprowadzić na rodzinę kolejne nieszczęścia.
Antygona postanawia działać sama i przysypuje ciało brata piachem. Dowiaduje się o tym Kreon, który nakazuje zamknąć Antygonę w jaskini, skazując ją tym samym na pewną śmierć. Przesłuchana zostaje także Ismena, która jest gotowa wziąć na siebie współwinę. Antygona kategorycznie się temu sprzeciwia. W obronie Antygony staje syn Kreona - Hajmon - który jest jednocześnie jej narzeczonym. Król pozostaje nieugięty i zarzuca synowi bunt.
Prowadzona do jaskini Antygona jest przekonana, że jej losem kieruje fatum, które ciąży nad rodem Labdakidów. Tymczasem do Kreona przybywa wróżbita Tyrezjasz, który informuje władcę, że bogowie wpadli w gniew i nie chcą przyjmować ofiar. Kreon na początku lekceważy jego słowa, jednak zaczyna obawiać się bogów i postanawia pogrzebać Polinejkesa i uwolnić Antygonę. Na to jest już jednak za późno.
Antygona popełnia samobójstwo, wieszając się na swojej chuście. Z żalu za ukochaną Hajmon wbija miecz w swoje ciało na oczach Kreona. Ofiarą wydarzeń staje się także Eurydyka, która popełnia samobójstwo na wieść o śmierci Hajmona.
Tragedia kończy się pieśnią chóru, który stwierdza, że władca zawsze powinien kierować się rozumem i podejmować mądre decyzje.
Przystępujesz do matury w tym roku? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.