Korepetytorka prowadzi profil na TikToku @akademia_tutorki, na którym omawia różne zagadnienia matematyczne, z nastawieniem na zadania występujące na maturze. W jednym z nagrań wskazała zdającym, na co szczególnie zwrócić uwagę. - Najbardziej opłacalny pewniak maturalny, który naprawdę musisz ogarnąć do maja - zaczęła. Mowa tu o zadaniu z optymalizacji.
Zadania z optymalizacji. Na czym polegają?
Istotą zadań optymalizacyjnych jest wyznaczenie największej lub najmniejszej wartości, jaką funkcja może przyjąć. Jak czytamy na stronie matemaks.pl, jeśli mamy do czynienia z zadaniem, które da się opisać funkcją kwadratową, zwykle musimy:
Co istotne, poprawnie rozwiązane zadanie tego typu może dać zdającemu aż 8 proc. - Nieważne, czy celujesz w 100 proc. czy 30 proc., 8 proc. na ulicy nie leży. Optymalizacja to jest zadanie teoretycznie trudne, ale praktycznie nie do końca, dlatego, że jest bardzo schematyczne - podkreśliła korepetytorka.
Według tiktokerki takie zadania są często pomijane na lekcjach, a szkoda, bo po opanowaniu konkretnego schematu, można się z nim uporać naprawdę sprawnie - Moi uczniowie są w stanie je rozwiązać w 4 min - stwierdziła.
Bardzo ci polecam, żebyś naprawdę uwzględnił te zadania optymalizacyjne i spróbował się ich nauczyć
- dodała.
Przykładowy schemat rozwiązania takiego zadania opublikowano także na kanale na YouTube @matmanamaksa. Autor nagrania przyznał, że chociaż pozornie może ono wydawać się skomplikowane i stanowić wyzwanie, dzięki niemu można zgarnąć wiele punktów. Zaznaczył, że optymalizacja to nowy temat, który pojawił się na maturze w 2023 roku, więc bardzo możliwe, że i tym razem zdający będą musieli się z nim zmierzyć.
"Dzięki temu filmikowi zobaczysz, że optymalizacja to tak naprawdę funkcje (a w szczególności ta kwadratowa), a ten temat na szczęście do najtrudniejszych w matematyce nie należy, lecz posiada dużo wzorów. Dlatego wystarczy, że zapiszesz dany problem, używając funkcji (i jednej niewiadomej!), zapiszesz dziedzinę, czyli założenia (bez tego nie dostaniesz jednego punktu!) i rozwiążesz takie zadanie zgodnie z treścią. Czy wymaga ono sprytu? Może tak, ale wykonując takie zadanie schematycznie, masz niemal pewność, że rozwiążesz je poprawnie" - czytamy w opisie filmiku.
Przypominamy, że matura z matematyki w 2025 roku odbędzie się w terminie głównym 6 maja (poziom podstawowy) i 12 maja (poziom rozszerzony). Aby zdać egzamin, należy uzyskać 30 proc. punktów możliwych do zdobycia z przedmiotów obowiązkowych.
Jakiego przedmiotu maturalnego obawiasz się najbardziej? Napisz w komentarzu lub na maja.kolodziejczyk@grupagazeta.pl. Wasze historie są dla mnie ważne. Gwarantuję anonimowość.
.