• Link został skopiowany

Jak zdobyć więcej punktów za rozprawkę? Maturzysto, lepiej zapamiętaj te słowa

Znajomość lektur to podstawa, ale sprytne zagrywki, które pomogą zdobyć więcej punktów za napisaną na maturze rozprawkę, warto wypróbować. W mediach społecznościowych ostatnio aż się od nich roi.
Matura (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

- Więcej punktów za język w rozprawce? Zapamiętaj te słowa: daje upust/wyraz; krytycznie odnosi się do; realia. I epitety: krwawa (rewolucja), znamienny (sąd), barbarzyńskie (traktowanie), kunsztowna (forma), trafny (osąd) - wymienia autorka nagrania opublikowanego na koncie pracownialiteracka na Instagramie.

Zobacz wideo Po czym poznać, że dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"

Wstęp do rozprawki jest jak wejście na imprezę

Niedawno pisaliśmy o tym, że bardzo ważny jest sam wstęp do rozprawki. "Wstęp do rozprawki jest jak wejście na imprezę. Jeżeli jesteś fajnie ubrany, masz dobry humor, to wchodzisz i wszyscy widzą, że jesteś spoko gościem i będziesz się dobrze bawić. A jeżeli wejdziesz źle ubrany, w fatalnym humorze, gdzieś pod ścianą przemkniesz, to będzie lipa z tej całej imprezy" - mówi autorka nagrania, polonistka, która na TikToku prowadzi konto o nazwie polskibezspiny. "Tak samo jest z rozprawką. Trzy zdania wstępu robią robotę, ponieważ jest to klucz do rozprawki. Jeśli zainteresujesz czytelnika, pójdzie dalej i z ciekawością będzie to czytał" - dodaje.

Rozprawka na maturze. Cztery ważne punkty

W innym artykule opublikowanym na eDziecko.pl Kamil, który zdał maturę z języka polskiego na 90 proc., podpowiada, jak robić dobre notatki z lektur, z których potem można się sprawnie i skutecznie przygotować do egzaminu maturalnego. Radzi też: "Nigdy nie ucz się treści na pamięć. Wielu moich znajomych robiło ten błąd - dodaje i wyjaśnia, że wystarczy wiedzieć mniej więcej co, po czym się działo, żeby np. nie napisać, że w "Panu Tadeuszu" wesele odbyło się na początku".  

Rozprawka 2025. Informacje praktyczne

Za rozprawkę na egzaminie maturalnym z języka polskiego można zdobyć maksymalnie 35 punktów. Jest to więc najwyżej punktowana część egzaminu. Zdający mają do wyboru jeden z dwóch zaproponowanych przez CKE tematów, muszą się w nich odnieść do obowiązkowej lektury szkolnej. Na napisanie rozprawki zdający mają 240 minut.

Matura 2025. Terminy poszczególnych egzaminów

Tegoroczny egzamin maturalny w terminie głównym odbędzie się w dniach 5-24 maja. Egzaminy pisemne z kolei zostaną przeprowadzone w dniach 5-22 maja, a ustne: 9-24 maja 2025 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna zaplanowała także dodatkowy termin egzaminu maturalnego dla uczniów, którym z powodów zdrowotnych lub losowych nie uda się przystąpić do matury w terminie głównym. Wyznaczono go na 3-17 czerwca. Jeśli zaś chodzi o wyniki matur, to będą one ogłoszone 8 lipca 2025 roku. Sesja egzaminów poprawkowych została zaplanowana na dni 19-20 sierpnia, wyniki zostaną ogłoszone 10 września.

Więcej o: