Nauczycielka i terapeutka dzieci, która prowadzi na TikTou profil @kerolweber zamieściła ostatnio nagranie, na którym wspomina, z jakimi pedagogami spotkała się, gdy sama była uczennicą i jaki to miało wpływ na to, jak sama podchodzi dziś do swojej pracy.
Czasem sobie przypominam, jak wredni byli dla mnie nauczyciele i jak bardzo nienawidziłam chodzić do szkoły i... mówię sobie, że nigdy nie będę takim nauczycielem, bo wiem, jak cierpią dzieci
- napisała na zamieszczonym przez siebie nagraniu.
Nagranie @kerolweber doczekało się kilkunastu tysięcy wyświetleń. Wiele osób je skomentowało i opowiedziało w zamieszczonych pod nim wpisach o swoich szkolnych przeżyciach.
W podstawówce przeżyłam koszmar, pani od języka polskiego rzucała w nas kredą i biła dziennikiem po głowie. Tych gorszych uczniów sami nauczyciele deptali i mieli za nic, dopiero w szkole średniej odżyłam
- wyznała jedna z internautek. "Przez nauczycieli nie napisałam matury, nie poszłam na wymarzone studia", "Wychowawczyni mnie gnębiła, a uczyła matematyki, której nie rozumiałam, więc miała spore pole do popisu..." - wspominali też inni.
Głos zabrało też wielu nauczycieli. "Jestem nauczycielką i nie jest trudno być w porządku do uczniów na co dzień... Serio da się. Nie wiem, czemu w wielu nauczycielach jest tyle jadu i goryczy, nawet do samych siebie, to widać" - napisała jedna z komentujących. "Oj ja też miałam beznadziejnych nauczycieli. Dlatego, teraz gdy uczę, traktuje swoich uczniów tak, jak mnie nigdy nie traktowano" - dodała inna.
Jak podaje portal Dzieciństwo Bez Przemocy - reagowanie na przemoc wobec dzieci to nie tylko obowiązek moralny, ale przede wszystkim też wymóg prawny. I dotyczy to każdej formy agresji, stosowanej wobec najmłodszych. Jeśli rodzic podejrzewa, że jego synowi czy córce dzieje się krzywda, powinien podjąć odpowiednie działania, by je chronić. Należy porozmawiać z dzieckiem, najlepiej w bezpiecznym miejscu. W trakcie rozmowy dorosły nie powinien oceniać. Zaleca się zadawanie otwartych, prostych pytań. Dziecko powinno rozumieć, że nie jest winne temu, co się wydarzyło.
W przypadku nauczyciela, który może stosować przemoc psychiczną wobec ucznia, warto porozmawiać najpierw z nim i dyrektorem, by wyjaśnić tę sprawę. Kolejnym krokiem może być powiadomienie kuratorium i odpowiednich służb.
Więcej informacji na temat reagowania na przemoc, w tym szczegółowe instrukcje dotyczące różnych form krzywdzenia, znajdziesz na stronie REAGUJ.FDDS.PL.
Jak wspominacie swoją szkołę? Czy macie traumatyczne wspomnienia związane z nauczycielami? A może wręcz przeciwnie, trafialiście na pedagogów z powołania? Opowiedzcie nam o tym. Możecie pisać na: justyna.fiedoruk@grupagazeta.pl. Zapewniamy anonimowość.