- Dyrektor CKE uczestniczy w akcji marketingowej promującej płatne kursy przygotowujące do egzaminów przygotowanych przez podległą mu instytucję? - pytają nauczyciele m.in. na facebookowej stronie "Protest z wykrzyknikiem". Wielu z nich uważa, że udział szefa państwowej instytucji w promowaniu płatnych kursów jest co najmniej kuriozalny.
Kiedy Centralna Komisja Egzaminacyjna już ułożyła E8 i wszyscy się kłócą, czy będzie Balladyna, czy Opowieść Wigilijna, a ty postanowiłeś zapytać dyrektora CKE o Top lekturę i zgodził się odpowiedzieć
- czytamy na rolce promującej wydarzenie. Wśród komentujących pojawił się też taki głos, że przecież egzamin ósmoklasisty jest podsumowaniem regularnej nauki w szkole, więc to dziwne, że dyrektor CKE, uważa, że sukces może przynieść wzięcie udziału w płatnych kursach.
Internauci, którzy skomentowali działania dyrektora CKE, przyznali, że taka "odprawa" byłaby świetnym rozwiązaniem, pod warunkiem że zorganizowałaby je Centralna Komisja Edukacyjna jako wydarzenie publiczne, dostępne zarówno dla ósmoklasistów, jak i nauczycieli.
- Jak to jest, że dyrektor CKE dostaje taką propozycję i myśli sobie "jaki świetny pomysł", zamiast pomyśleć "kurczę, odprawa spoko pomysł. Musimy to zrobić w naszej instytucji, która zarządza egzaminem w systemie bezpłatnej edukacji" - komentuje Agnieszka Jankowiak-Maik nauczycielka z Poznania prowadząca stronę "Babka od histy" na Facebooku.
O stanowisko w sprawie wystąpienia dyrektora CKE na platformie płatnych kursów E8 eDziecko.pl poprosiło organizatorów - Maturalni.com. Władze platformy poinformowały, że zdają sprawę z kontrowersji, które wywołano zaplanowanym wydarzeniem z dyrektorem CKE, jednak zaznaczają, że głównym celem spotkania jest wyłącznie wsparcie uczniów.
"Na miesiąc przed egzaminami młodzi ludzie mają wciąż wiele pytań dotyczących przebiegu egzaminów, interpretacji zmian w arkuszach czy możliwych tematów. Zgłosiło się do nas tysiące uczniów z konkretnymi wątpliwościami. Wierzymy, że najlepszym sposobem na ich rozwianie jest umożliwienie im bezpośredniego kontaktu z osobą, która odpowiada za przygotowanie egzaminów - dyrektorem CKE".
Maturalni zapewniają, że to nie pierwszy taki live i nie pierwszy raz z CKE. "Podobne spotkania organizowaliśmy już w przeszłości. Nasze wcześniejsze wydarzenie z Dyrektorem CKE przyciągnęło na żywo ponad 8000 osób i zostało bardzo dobrze przyjęte przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Wówczas nie pojawiły się żadne kontrowersje - bo ich po prostu nie było" - przekazano nam.
Co więcej, podczas transmisji nie będzie promowania żadnych treści reklamowych. "Nie planujemy wspominać o kursach, sprzedaży czy ofertach. Wydarzenie jest w pełni darmowe i otwarte. Jako jedna z największych edukacyjnych społeczności w Polsce regularnie informujemy uczniów o stypendiach, zmianach w prawie, konkursach, olimpiadach, a także odpowiadamy na ich pytania i organizujemy bezpłatne spotkania z ekspertami. Widzimy w tym naszą misję i odpowiedzialność. Spotkanie z Dyrektorem CKE traktujemy jako kolejny krok w tym kierunku" - poinformowano.
Maturalni podkreślają, że "podczas gdy część dorosłych ocenia wydarzenie przez pryzmat instytucjonalny, dla uczniów to długo wyczekiwana możliwość zadania pytań bezpośrednio u źródła". Wielu ósmoklasistów ma dziękować za możliwość rozmowy z dyrektorem CKE.
Organizatorzy wydarzenia nie zgadzają się ze stwierdzeniem, że dyrektor CKE promuje płatne kursy. Uważają, że taka narracja jest nie tylko krzywdząca, lecz także sprzeczna z faktami. "Spotkanie nie ma nic wspólnego z marketingiem, nie wiąże się z żadną sprzedażą, nie pojawi się na nim żadna oferta. Jednym z pytań, które najczęściej padało od uczniów, było: "Jaka lektura pojawi się na egzaminie?" i rzeczywiście mamy w planie o lekturach także porozmawiać" - zapowiedziano i dodano, że w tym przypadku dyrektor CKE pełni rolę publiczną i informacyjną.
Wierzymy, że jednym z jego zadań - jako osoby odpowiedzialnej za egzaminy zewnętrzne - jest jasne komunikowanie zmian, odpowiadanie na pytania oraz rozwiewanie wątpliwości uczniów. Jesteśmy mu wdzięczni, że w tak intensywnym okresie znalazł czas i miał w sobie wystarczająco dużo odwagi, by publicznie zmierzyć się z pytaniami tysięcy uczniów. Dziękujemy za jego otwartość, gotowość do dialogu i chęć realnego wsparcia młodych ludzi
- czytamy.
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, tegoroczny egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w dniach 13-15 maja. 13 maja ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka polskiego, 14 maja z matematyki, a 15 maja - z języka obcego. Przewidziano też dodatkowy termin egzaminu dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym. To 10-12 czerwca. Z kolei termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty (w tym termin przekazania wyników szkołom) ustalono na 4 lipca 2025 roku.